Fico: Jedna zdravotná poisťovňa by mohla fungovať od roku 2014

Jedna zdravotná poisťovňa, ktorej zámer vytvorenia dnes odsúhlasil vládny kabinet, by podľa premiéra Roberta Fica (Smer) mohla fungovať od roku 2014.

25.07.2012 13:05, aktualizované: 15:44
Robert Fico Foto:
Premiér Robert Fico
debata (307)

„Vláda jednomyseľne odsúhlasila, že chceme prejsť zo systému viacerých zdravotných poisťovní na systém jednej. Je to politické rozhodnutie vlády SR, v praxi to znamená, že by mali z trhu odísť súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union ZP,“ uviedol po rokovaní vlády. Poznamenal, že očakáva ťažké súboje, ale zámer je jasný.

Vládny zámer jednej zdravotnej poisťovne hovorí o troch možnostiach jej vytvorenia. Fico za najideálnejšiu považuje dohodu o odkúpení. „Ja uprednostňujem model dohody s predstaviteľmi spoločností Dôvera a Union, či to je najreálnejší variant v tomto okamihu neviem povedať, rokovania začnú potom, ako pani ministerka predloží materiál do vlády,“ vysvetlil Fico. Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská má projekt vytvorenia jednej zdravotnej poisťovne predložiť do konca septembra. V prípade nedohody hovorí o vyvlastnení za primeranú náhradu, ktoré označuje za bežný inštitút.

O tom, koľko by mohol štát zdravotným poisťovniam vyplatiť v prípade kúpy či vyvlastnenia, Fico zatiaľ špekulovať nechce. Avizoval, že cenu poisťovní by preto mal stanoviť nezávislý uznávaný audítor vybraný vo verejnej súťaži. Tým by sa malo vyhnúť spochybňovaniu toho, či došlo k primeranej náhrade pri využití vyvlastnenia. Čo sa týka ohodnocovania, očakáva Fico najväčší spor. „Musí byť nejaká rozumná úvaha, pokiaľ ide o cenu, pretože nebudeme vyhadzovať miliardy eur za niečo, čo je v podstate len kmeňom poistencov, ale tie verejné zdroje, ktorými disponuje súkromná zdravotná poisťovňa ani nie sú vlastníctvom tej poisťovne, to sú verejné zdroje,“ doplnil.

Premiér pripustil, že štát v tomto okamihu nemá peniaze na kúpu a bude sa musieť preto zbaviť niektorých aktív. Ktorých, zatiaľ nechce konkretizovať, predávať by ich však chcel na burze. Tvrdí, že by tak nešlo o privatizáciu v štýle vlád Mikuláša Dzurindu (SDKÚ) či Vladimíra Mečiara (HZDS). „Chceme normálny predaj akcií, ak k tomu dôjde cez burzu, toto je cesta, kde nikto nemôže obviniť vládu z ničoho, pretože to je trh, ktorý v nejakom okamihu vygeneruje cenu,“ ozrejmil s tým, že ponuku možno aj odmietnuť a čakať na vhodnejšiu.

Podľa Fica má vláda množstvo argumentov, pre ktoré sa domnieva, že jej rozhodnutie je správne. Ako poznamenal, slovenské zdravotníctvo trpí na jednej strane podfinancovaním a na druhej strane zdravotné poisťovne vytvárajú zisk. Podotkol, že jeho kabinet sa už v minulosti usiloval tvorbu zisku obmedziť, Ústavný súd SR však povedal, že to nie je dobrá cesta, vytvorením jednej poisťovne sa tak má vyhnúť takýmto problémom.

„My si nemôžeme v situácii, keď nám chýbajú finančné prostriedky v zdravotníctve dovoliť, aby sa nám strácali desiatky miliónov eur v súkromnom priestore len preto, že niekto vytvoril v minulosti súkromným zdravotným poisťovniam možnosť podnikať s verejnými zdrojmi,“ povedal Fico. Poukázal na to, že opäť platí, že takéto zmeny môže robiť len jednofarebná vláda, keďže neverí, že koalícii by sa na takomto kroku dokázala dohodnúť.

Penta berie zámer vlády na vedomie

Finančná skupina Penta, ktorá je jedným z dvoch akcionárov súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera, berie schválenie zámeru vytvorenia jednej zdravotnej poisťovne kabinetom na vedomie. „Berieme tento zámer na vedomie, podrobnosti, ako ho chce vláda realizovať, nepoznáme,“ uviedol hovorca skupiny Martin Danko.

Poukázal na to, že okrem toho, čo o tomto zámere zverejňujú médiá, nemá skupina o ňom žiadne informácie. „Naďalej platí, že v sektore verejného zdravotného poistenia chceme pôsobiť dlhodobo. Žiadne rokovania s predstaviteľmi vlády k uvedenému zámeru neprebehli,“ doplnil.
Vláda dnes odsúhlasila zámer zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia namiesto pluralitného, teda vytvorenia jednej zdravotnej poisťovne. Stalo sa tak necelý mesiac po tom, čo premiér Robert Fico pripustil vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne. Ten dnes avizoval, že chce, aby vznikla v roku 2014.

307 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy