Novotný: Na zníženie odvodov do druhého piliera Smer mandát od ľudí nemá

01.08.2012 12:27

Na zníženie odvodov do druhého piliera vládna strana Smer mandát od svojich voličov nemá. Na úvod šiesteho dňa štvrtej schôdze parlamentu to uviedol poslanec SDKÚ Viliam Novotný v rozprave k návrhu na skrátené legislatívne konanie k zákonu o sociálnom poistení. Štvrtá schôdza NR SR pokračuje v rozprave k tomuto návrhu zákona po tom, čo bola prerušená kvôli voľbe generálneho riaditeľa RTVS.

„Smer pred voľbami ani raz nepovedal, že zníži odvod do druhého piliera,“ vyhlásil Novotný. Na takýto krok tak mandát od občanov nedostal. „Súčasný premiér opakovane poprel, že po voľbách plánuje znížiť odvod do druhého piliera,“ doplnil Novotný. Zníženie odvodov do druhého piliera je tak podľa neho podvod na voličoch a ľudia budú mať v budúcnosti kvôli takémuto kroku o polovicu nižšie dôchodky.

Podľa poslanca Jána Podmanického (Smer) však práve druhý dôchodkový pilier v súčasnej podobe kradne ľuďom peniaze. „Vy ste zlodeji dôchodkov,“ odkázal opozičným poslancom.

Navrhovaná zmena zákona o sociálnom poistení má priniesť niekoľko dôležitých úprav v prvom aj druhom dôchodkovom pilieri. V kapitalizačnom pilieri sa má po novom upraviť povinný vstup na dobrovoľný, a to až do veku 35 rokov sporiteľa. Inak bude vyzerať aj príspevok. Súčasný 9-% odvod nahradí 4-% s tým, že sporitelia si môžu k tomuto prispieť nimi zvolenou sumou. Jej výška nie je obmedzená, daňovú výhodnosť však budú mať len 2 % navyše.

V prípade fondov má zostať minimálne jeden garantovaný a jeden negarantovaný. Zavedenie ďalších fondov nechá štát na jednotlivých dôchodkových správcovských spoločnostiach (DSS). Sledované obdobie pri garanciách, základné porovnávacie obdobie, bude 10 rokov. Pri vybraných fondoch si DSS môžu zvoliť aj 15-ročné obdobie.

Štát mení aj niektoré odplaty pre DSS. Odplata za vedenie dôchodkového účtu klesne z 1 % na 0,75 %. Odplata za správu fondu zostáva 0,3 % ročne pri garantovaných fondoch a zvyšuje sa pri negarantovaných na 0,6 %. Porastie aj odplata za zhodnotenie majetku vo fondoch, a to z dnešných 5,6 % na 10 %. Práve táto zmena by mala podľa ministerstva pôsobiť motivačne.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Sweet červené ruže s gypsophilou

Sweet červené ruže s gypsophilou

24,99
Perla červené ruže valentín

Perla červené ruže valentín

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk