Muňko zostane v poisťovni a zatiaľ aj v parlamente

06.09.2012 14:00
Dušan Muňko
Dušan Muňko Autor:

Minimálne do konca mesiaca bude Dušan Muňko stále šéfom Sociálnej poisťovne aj poslancom parlamentu. Vláda, ktorá na základe nálezu Ústavného súdu musela včera opätovne rozhodovať o jeho zotrvaní na poste generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne, ho podľa očakávania neodvolala.

„Rokovanie vlády napravilo vážnu chybu, ktorú urobila predchádzajúca vlády Ivety Radičovej v auguste 2010, keď protiústavne odvolala z funkcie generálneho riaditeľa Dušana Muňka,“ vyhlásil minister práce Ján Richter.

Ako to bude s jeho poslaneckým fungovaním v parlamente, Muňko zatiaľ nepovedal. Na otázku, či sa vzdá mandátu, Pravde odpovedal: „Všetko sa dozviete včas.“ Ministra informoval, že sa s touto otázkou do konca mesiaca vyrovná.
Výkon obidvoch funkcií zákonu neodporuje, ale opozícia kritizuje možnosť, že by naraz vykonával dve funkcie.

Exminister práce za SaS Jozef Mihál povedal, že je to „nepredstaviteľná vec“ a obidve funkcie sa nedajú zvládať. Súčasný minister však už Muňkov odchod z parlamentu naznačil. Je presvedčený, že úlohy, ktoré stoja pred poisťovňou, sú také náročné, že by ich nebolo možné zvládnuť spolu s prácou poslanca.

Muňko v zmysle rozhodnutia Ústavného súdu požadoval aj náhradu za zmarenú mzdu. S ministrom sa mimosúdne dohodli, že dostane 106-tisíc eur. Po zaplatení daní chce šéf poisťovne celú sumu venovať na charitu. Povedal, že peniaze poskytne na zakúpenie prístroja pre Detskú fakultnú nemocnicu v Bratislave.

Minister Richter mal pôvodne inú predstavu o mimosúdnej dohode. „Predpokladal som, že morálno-etická satisfakcia, ktorá bola nálezom Ústavného súdu vyslovená, bude postačujúca,“ skonštatoval. Uspokojilo ho však riešenie navrhnuté Muňkom, že peniaze venuje na zakúpenie zdravotníckeho prístroja a ešte potrebnú sumu doplní aj zo svojich zdrojov.

Minister očakáva, že Sociálna poisťovňa bude dosahovať minimálne také výsledky ako doteraz. „Ak by tu bol jasný signál zhoršenia stavu, tak budem adekvátne k tomu prijímať aj isté opatrenia, ktoré mi zákon umožňuje,“ avizoval minister. S Muňkom sa dohodol, že každý krok budú spoločne konzultovať. Rovnako sa rozprávali o postupe, ktorý poisťovňa zvolí po otvorení druhého dôchodkového piliera. Listom osloví sporiteľov, ako to ukladá zákon. Muňko ministra ubezpečil, že žiadne iné kroky v tejto súvislosti robiť nebude. „Nechceme a nebudeme robiť žiadnu kampaň,“ vyhlásil Richter. Cieľom podľa neho je, aby sa každý sporiteľ oboznámil so stavom svojich investícií a mohol sa rozhodnúť, či v druhom pilieri zostane.

Vláda Ivety Radičovej presadila za šéfa poisťovne Ľuboša Lopatku. Ten sa funkcie vzdal začiatkom júla. Pôvodne sa predpokladalo, že by pozíciu riaditeľa prevzal Pavol Meňky, ktorý úzko spolupracoval s Lopatkom. Podľa ministra Meňky bude dvojkou v Sociálnej poisťovni a bude robiť štatutára.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Perla farebný amarylis

Perla farebný amarylis

32,99
Lady červené ruže a hypericum

Lady červené ruže a hypericum

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk