Riaditelia domovov sú zhrození z toho, čo sa stalo v Košiciach

Až po otriasajúcom prípade, keď personál sociálneho domova až po troch dňoch zistil, že klientka je mŕtva, bude košické Stredisko sociálnej pomoci svojich klientov pravidelne kontrolovať.

06.09.2012 16:00
košice, domov dôchodcov, dôchodci Foto:
Napriek tomu, že vedenie košického Strediska sociálnej pomoci tri dni nevedelo o mŕtvej klientke, tvrdí, že nepochybilo.
debata (6)

Šokujúci fakt, že tak nerobili doteraz, vysvetľuje jeho riaditeľ Ján Valko tým, že „niektorí klienti si vyslovene neželajú vstupovanie zamestnancov do ubytovacích jednotiek“. Odborníci však nechápu, ako sa niečo také mohlo stať a ako je možné, že žena personálu až tri dni nechýbala. Poukazujú na to, že ide o porušenie prevádzkových predpisov a zodpovednosť za to nesie stredisko.

Prípad, o ktorom informoval košický denník Korzár, už ako prečin usmrtenia vyšetruje aj polícia. Na to, že klientka nekomunikuje, musela upozorniť domov až jej dcéra. „Je síce pravda, že mama bola v časti domova, kde boli sebestační klienti, no vždy, ak niekam išli, tak sa museli zapísať. Navyše sa tam za stravu povinne platí, čiže nechápem, ako je možné, že nikomu z personálu nepripadalo čudné, že mama sa neprišla najesť. Stáva sa, že klienti do jedálne neprídu, no personál si má pri každom mene písať čiarku, kto sa bol najesť a kto nie,“ povedala pre Pravdu dcéra zosnulej Beáta Jenčíková. Do hlavy jej nejde ani to, že jej mamu nebol nikto skontrolovať aj napriek tomu, že mala problém s pankreasom a bola tam kvôli tomu aj lekárska pohotovosť. „Ešte som ich prosila, aby ju šli denne skontrolovať. Teraz je jasné, že to tak nebolo,“ argumentuje dcéra. Hoci teraz pozostalí nemajú veľa energie, uvažujú o tom, že prípad poženú pred súd.

Riaditeľ Valko personál bráni a tvrdí, že niektorí klienti sa nezúčastňovali na spoločných činnostiach, neodoberali stravu päťkrát denne alebo im jedlo vyzdvihovali iní. Navyše si vraj mnohí obyvatelia strediska vymieňajú zámky na izbách, od ktorých odmietajú poskytnúť kľúče. „Klienti si vyslovene neželajú vstupovanie zamestnancov do ubytovacích jednotiek s odôvodnením, že narúšajú ich súkromie,“ uvádza sa v stanovisku riaditeľa, ktoré poskytol e-mailom. V ňom dodal, že až do tohto prípadu mali záujem zladiť poskytované sociálne služby so želaniami klientov. Odteraz zavádzajú nové pravidlo. „Ak klient vynechá tri poskytované jedlá v rade raňajky, obed a večera, budeme otvárať ubytovacie jednotky aj proti jeho vôli. Chceme tým zamedziť špekuláciám, klamstvám a neodôvodneným obvineniam, že zanedbávame svoje povinnosti,“ dodal Valko.

Klienti tohto strediska sa však už v minulosti viackrát sťažovali Asociácii prijímateľov sociálnych služieb. Dôvodom bola rekonštrukcia za plnej prevádzky. Predsedníčka asociácie Mariana Gaálová si myslí, že chaos a organizačný zmätok okolo prestavby mohol spôsobiť to, že personál prehliadol smrť 67-ročnej panej. „Sociálni pracovníci nemuseli vedieť, kde koho majú,“ povedala Gaálová. Pred rekonštrukciou v takomto zariadení mal byť podľa nej vypracovaný krízový plán zdravotnej starostlivosti, ktorý by zabránil chaosu. Stanovil by napríklad to, ako sa majú klienti kontrolovať. Podľa Gaálovej za toto dianie zodpovedá vedenie domova.

Riaditeľka Domova dôchodcov a DSS Klas vo Vrbovom Alica Miklášová upozorňuje, že personál musí vždy vedieť o klientovi, kde je a čo je s ním aj napriek prípadnému chaosu okolo rekonštrukcie. „Dá sa to skontrolovať viackrát za deň, počas hygieny, stravy, podávania liekov. Robia sa nočné kontroly,“ dodala. V domove vo Vrbovom podľa nej stačí, že sa klient neukáže na jedinom jedle a už ho zháňajú. „Už aj kuchyňa si všíma a hneď sa pýtajú, kde je ten človek. Keď sa nenájde v izbe, pátrame ďalej. Stáva sa totiž, že dedko sa vyberie na prechádzku a zabudne sa vrátiť. Raz nám pomáhala aj mestská polícia. Keby sme sa o tých ľudí nestarali, čo povieme rodine?“ pýtala sa Miklášová. Pripomenula tiež, že v izbách by mali byť zvončeky alebo nejaké zariadenie, aby si starý človek dokázal privolať pomoc.

Podľa predsedníčky Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb Milady Dobrotkovej ide v tomto prípade o závažné porušenie prevádzkových predpisov. „S klientom by mali mať kontakt tri- až päťkrát denne, hlavne počas stravovania. Preto je čudné, že im klientka nechýbala počas výdaja stravy. Takéto pochybenie svedčí o tom, že sa nedodržiavajú predpisy a rozhodne by sa to nemalo stať,“ vysvetlila Dobrotková. Situácia ju mrzí o to viac, že takýto prípad vrhá zlé svetlo na všetkých poskytovateľov sociálnej starostlivosti. Podľa nej ide o vážny odborný aj ľudský problém. Rodiny klientov sa právom spoliehajú na to, že sa zariadenia postarajú o ich rodičov. Problémom v prípade poskytovateľov sociálnych služieb, ako Dobrotková tvrdí, je aj to, že nie sú zavedené všeobecne platné štandardy. Tie pripravuje ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny až na rok 2015.

© Autorské práva vyhradené

6 debata chyba