Matoviča rozčúlil heroín, Poliačika útok zozadu

Líder Obyčajných ľudí Igor Matovič sa postaral o rozruch v rokovacej sále parlamentu na začiatku schôdze, keď svojmu niekdajšiemu kolegovi z poslaneckého klubu SaS Martinovi Poliačikovi vysypal na hlavu z vrecúška niekoľko injekčných striekačiek.

11.09.2012 14:14, aktualizované: 17:07
Matovič, Poliačik Foto:
Predseda OĽaNO Igor Matovič na úvod schôdze parlamentu vysypal na poslanca SaS Martina Poliačika injekčné striekačky.
129

Matovič tak dal najavo svoj nesúhlas s výrokmi Poliačika, ktorý sa pred časom v rozhovore pre denník Sme priznal, že v mladosti užíval heroín a pervitín a že čistý heroín je pre telo v zásade neškodný.

„Chcem požiadať Národnú radu, aby sme uvoľnili poslanca Poliačika na dlhodobé neplatené voľno, aby sa takto mohol dostatočne venovať drogovo závislým deťom, ktoré podľahnú pokušeniu odskúšať si podľa poslanca Poliačika pre ich telo vraj úplne neškodný heroín,“ vyhlásil Matovič. Upozornil ho tiež, že ak ešte raz bude nabádať k užívaniu heroínu, aj keď bude na neho zákon krátky, „moja ruka bude dostatočne dlhá“.

Matovič neskôr v kuloároch parlamentu Pravde povedal, že Poliačik urobil obrovské svinstvo. „On je dosť múdry človek na to, aby si uvedomil, akú váhu má čokoľkovek, čo poslanec povie. A keď poslanec povie, že čistý heroín telu neškodí, tak nabáda deti, ktoré sa dostanú do situácie, keď budú v zlomovom momente rozmýšľať, či si prvú dávku zobrať alebo nie, tak budú iba rozmýšľať, či ten heroín je čistý alebo nie je čistý. Už nebudú rozmýšľať, či im to neškodí,“ argumentoval Matovič. Svoj počin zdôvodnil aj tým, že potreboval zvýrazniť Poliačikove bludy a že propaguje niečo, čo miliónom ľudí ublížilo a spôsobilo smrť.

Poliačik označil skutok za podlý a zbabelý, pretože išlo o útok zozadu. „Pán Matovič zjavne nevie čítať s porozumením. Nič z toho, z čoho ma obvinil, som neurobil. Nič som nepropagoval, nikoho som nenavádzal a ani som nikomu nič neponúkal. Zjavne moje slová si vyložil inak, ako som ich povedal,“ hovoril poslanec SaS. Podľa neho tak ako ľudia, ktorí majú reálny problém so závislosťou na drogách a mali by vyhľadať odbornú pomoc, tak aj Matovič, ktorý má už chorobnú závislosť na pútaní pozornosti by mal navštíviť odborníka.

Poliačik odmietol, že by navádzal na užívanie drog. Vzápätí objasňoval, že v mnohých krajinách sa čistý heroín na predpis používa na to, aby ľudia, ktorí majú ťažkú závislosť, boli sťahovaní z kriminálneho prostredia a pomáhalo sa ich resocializácii do spoločnosti. „Povedal som, že voči tomu špinavému heroínu z ulice je čistý heroín na predpis v zásade neškodný pre takého človeka, pretože mu umožňuje vďaka pravidelnému prísunu predpísanej látky, že nemusí kradnúť, nemusí byť prostitút alebo prostitútka, odchádza z kriminálneho prostredia a je to dobrý medzistupeň na zaradenie sa do spoločnosti,“ vysvetlil.

Na výroky Poliačika reagoval nedávno aj premiér Robert Fico. Hovoril, že jeho výroky prekročili akékoľvek medze únosnosti a mali by reagovať politické strany i parlament.

Šéf poslaneckého klubu SaS Juraj Miškov si myslí, že Matovič má v klube silnú konkurenciu a na jeho miesto sa tlačí poslanec Alojz Hlina. „Vidím to ako potrebu ukázať, že ešte nie je taký starý a že nepatrí do politického dôchodku,“ zhodnotil Miškov konanie Matoviča.

V minulom volebnom období Matovič rozdával poslancom v parlamente banány. Chcel tak upozorniť na to, že hlasujú ako cvičené opičky. Dostal sa do slovnej potýčky s Robertom Kaliňákom zo Smeru a takmer sa pobili. Facku dostal od poslankyne Anny Belousovovej, ktorú nazval vo svojom článku Ančou a do fyzického kontaktu sa dostal aj ďalším poslancom SNS Rafaelom Rafajom.

Pôvodnú agentúrnu správu nahradil autorský článok.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
129 debata chyba