Slovensko zakázalo dovoz alkoholu z Česka

Aby sa zabránilo šíreniu alkoholu, ktorý obsahuje metyalkohol, Slovensko zastavilo import alkoholu vyrobeného v Česku a samotný dovoz alkoholu z Českej republiky. Zákaz by mal trvať minimálne dovtedy, kým Česko neprijme dostatok opatrení a nedostane situáciu pod kontrolu, vyhlásil minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.

18.09.2012 13:48, aktualizované: 17:07
alkohol, krčma, bufet Foto:
Hanácká vodka. Jedna zo značiek, v ktorých sa našiel škodlivý alkohol.
debata (72)

Jahnátek vyhlásil, že Slovensko nepovažuje čiastočnú prohibíciu alkoholu v Česku za dostatočné opatrenie. Podľa neho totiž chráni len obyvateľov Česka, ale nerobí nič pre ochranu ľudí mimo českého územia. „Aj to je dôvod, prečo Slovensko pristúpilo k zákazu dovozu alkoholu vyrobeného v Česku, či dovezeného z Českej republiky,“ dodal minister.

Nariadenie začalo platiť v utorok od 17.00 h. Medzirezortná komisia sa k tomuto termínu rozhodla aj z dôvodu, že sa slovenské prevádzky chystali na stredu zorganizovať veľké akcie a výpredaje českého alkoholu.

Vyhlásenie k zákazu predaja alkoholu z Česka

„Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky vydáva s okamžitou platnosťou od. 17. hodiny dnešného dňa, t.j. 18. septembra 2012, dočasný zákaz uvádzať, predávať a používať liehoviny s obsahom etanolu od 20 percent vyrobené na území Českej republiky. Toto opatrenie vzniklo v záujme ochrany zdravia občanov Slovenskej republiky pred následkami metanolovej intoxikácie, ktorá môže mať fatálne následky.“

Štyroch pacientov, ktorí boli hospitalizovaní v prešovskej nemocnici pre hrozbu intoxikácie metyalalkoholom, v utorok prepustili v dobrom stave. Ostatní štyria, ktorých vzorky potvrdili prítomnosť metyalkoholu v krvi, budú hospitalizovaní zrejme do stredy, informovala ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. Ich stav je dobrý, všetky testy vrátane očných sú negatívne, takže hospitalizovaní budú prepustení domov bez akýchkoľvek následkov.

Informácie cez médiá nestačia, zhodli sa ministri

Minister Jahnátek sa spolu s ministerkou zdravotníctva Zvolenskou zhodli, že informačné kampane cez médiá nestačia, keďže sa napriek tomu objavil prípad, že ľudia konzumovali neoznačený alkohol z Česka a u štyroch sa následne potvrdila otrava metylalkoholom. „Dospeli sme k názoru, že musíme chrániť niektorých občanov aj pred ich vlastnou nezodpovednosťou. Rozhodli sme sa, že pristúpime k razantnejšiemu kroku,“ doplnil Jahnátek.

Kamióny s alkoholom podľa jeho slov otočia colníci na hraniciach s Českou republikou. V prípade, že sa alkohol nachádza v predajniach, skladoch či veľkoskladoch, musí sa umiestniť do špeciálnych skladov. „Alkohol sa musí stiahnuť, musí sa dať do chráneného skladu, musí byť presná evidencia a prevádzkovateľ skladu musí zabezpečiť, že nedôjde k uniku, alkohol bude môcť byť spustený do predaja, až keď budeme uistení, že všetko je v poriadku,“ povedal. Poukázal na to, že sa skontrolovalo už vyše 20 druhov českého alkoholu, ale napriek tomu sa nestíha všetko zanalyzovať.

Ako priblížila Zvolenská, na kontrolách sa v súčasnosti podieľa vyše 700 colníkov, ako aj hygienici. V prípade podozrenia na alkohol s obsahom metanolu ho možno podľa jej slov priniesť na ktorékoľvek policajné oddelenie, kde čakajú preškolení policajti. Pokiaľ majú ľudia podozrenie, že by vypili alkohol s obsahom metanolu, môžu si dať nonstop vyšetriť krv na jednom z pracovísk v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici a Martine.

Konštiak: Zákaz predaja alkoholu z Česka je unáhlený

Rozhodnutie vlády zakázať predaj a dovoz alkoholu z Českej republiky považuje prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu (ZOCR) SR Pavol Konštiak za predčasné a unáhlené. „Je to rozhodnutie robené v panike,“ myslí si Konštiak. Na Slovensku sa totiž podľa jeho slov nezistilo, že by sa oficiálne dovážal pančovaný alkohol. V kamenných obchodoch sa tak k nemu ľudia nemôžu dostať. Zároveň však takéto opatrenie podľa šéfa ZOCR nezabráni tomu, aby si ho kúpili cez internet a doviezli.

„Zákaz predaja a dovozu alkoholu bude mať tiež zásadný vplyv na obchodníkov,“ upozornil Konštiak. Na predaj alkoholu je viazané veľké množstvo finančných prostriedkov. Mnohí, najmä malí predajcovia môžu mať problémy so zaplatením tovaru, ktorý budú mať na skladoch.

Zákaz predaja alkoholických nápojov dovezených z Česka s výnimkou piva a vína zaviedla poľská vláda už v nedeľu.

Česká vláda bude v stredu rokovať o obnovení predaja alkoholu

Snahou vlády je postupnými krokmi v priebehu niekoľkých dní začať uvoľňovať predaj bezpečného alkoholu, povedal novinárom český minister financií Miroslav Kalousek. O veci bude podľa neho v stredu rokovať vláda. Zákaz predaja tvrdého alkoholu platí kvôli sérii otráv v Česku od piatkového večera.

„Snahou vlády je čo najrýchlejšie začať uvoľňovať bezpečný alkohol. Pokiaľ možno v priebehu dní, nie týždňov,“ povedal minister financií. Konkrétny termín ani konkrétny spôsob, ako by mal byť od piatku zakázaný predaj liehovín obnovený, však neuviedol.

Od piatku platí v Česku úplný zákaz viac ako dvadsaťpercentného alkoholu. Séria otráv metanolom má má 22 obetí, desiatky ľudí sú v nemocnici. Po­lícia už pre otravy obvinila viacerých ľudí. Na zákaz sa sťažujú výrobcovia i predajcovia, ktorí už teraz počítajú svoje straty.

72 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy