Zdanenie výsluhových dôchodkov pôjde na vládu s rozporom, tvrdí Kažimír

Systém výsluhových dôchodkov v silových rezortoch musí zohľadňovať potreby udržateľnosti verejných financií. Vyhlásil to minister financií Peter Kažimír, ktorého rezort navrhol v novele zákona o dani z príjmov výsluhové dôchodky zdaniť 19-percentnou sadzbou, s čím však rezort vnútra nesúhlasí.

27.09.2012 15:18
Peter Kažimír Foto:
Minister financií Peter Kažimír
15

O návrhu novely bude už v piatok rokovať vládny kabinet. „Predstúpim na vládu s rozporom. Tá debata bude veľmi ťažká. Z pohľadu rezortu financií sme presvedčení o tom, že rezorty, ktoré majú vo svojej správe ozbrojencov, či už ministerstvo vnútra, alebo obrany, musia reagovať na potreby udržateľnosti verejných financií, na vývoj deficitných účtov, z ktorých sa financujú výsluhové dôchodky,“ povedal Kažimír.

Podľa ministra pritom nie je ani taká dôležitá forma zmien vo výsluhových dôchodkoch, ale ich dlhodobý efekt. Rozhodujúce údajne nebude ani to, koľko sa zmenami ušetrí. „Pre nás je kľúčová dlhodobá udržateľnosť a nie konkrétne fiškálne efekty v budúcom roku. To čo navrhujeme my, to je to neobľúbené zdanenie výsluhových dôchodkov, je jeden zo spôsobov, ktoré máme v kompetencii my, rezort financií, takže ja môžem predstúpiť len s týmto nástrojom. Ministri vnútra a obrany majú v rukách celý penzijný systém výsluhových dôchodkov. Ja budem očakávať, že predstúpia s komplexnou novelou tohto systému, aby sme zabezpečili dlhodobú udržateľnosť tohto systému,“ vyhlásil.

Ministerstvo vnútra pritom predložilo vlastnú alternatívu, ako systém výsluhových dôchodkov zmeniť. V novele zákona o sociálnom zabezpečení vojakov a policajtov navrhuje zavedenie 10-percentného odvodu do dosiahnutia veku 62 rokov. Peniaze z tohto odvodu by zostali v systéme sociálneho zabezpečenia vojakov a policajtov, na rozdiel od rezortom financií navrhovaného zdanenia, ktoré by skončilo v štátnej kase. Výsluhoví dôchodcovia z radov bývalých vojakov a policajtov by sa však nemali obávať, že im súbežne výsluhové dôchodky zdania aj na ne zavedú nový odvod napriek tomu, že teraz sú na stole oba takéto návrhy.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
15 debata chyba