Kotleba premeral pozemok v osade, k násilnostiam nedošlo

, , 29.09.2012 12:16, aktualizované: 17:45
Krásnohorské podhradie, extrémisti, Kotleba,...
Na situáciu v obci počas zhromaždenia extrémistov dozerali desiatky policajtov. Autor:

Počas zhromaždenia radikálov v obci Krásnohorské Podhradie nedošlo k násiliu. Marián Kotleba si premeral svoj pozemok. Vyjadril sa, že v budúcnosti plánuje zbúranie rómskych stavieb, ktoré boli nelegálne postavené na jeho pozemku.

„Kým v dopoludňajších hodinách bolo v centre obci približne 170 osôb, teraz sa ich tam nachádza asi 60 až 70,“ uviedla podvečer košická policajná hovorkyňa Jana Mesárová.

V obci sa začali zhromažďovať ľudia už od dopoludnia. Boli to väčšinou miestni obyvatelia a zvedavci, nechýbali Kotlebovi prívrženci. Ťaž­koodenci stáli v rade niekoľko metrov na ceste do osady, k dispozícii bol aj policajný vrtuľník a vodné delo. Polícia kontrolovala každé auto, ktoré by sa chcelo dostať k rómskej osade.

Radikálov do osady nepustili

Členovia a prívrženci ĽS – Naše Slovensko sa po príchode pôvodného majiteľa Kotlebovho pozemku Štefana Szaniszlóa najprv chystali na pochod pred osadami, ťažkoodenci ich však ďalej nepustili. To sa pochodujúcim nepáčilo a začali s policajtmi „diskutovať“. Z davu sa ozývali heslá ako „Policajný štát!“ alebo „Poďte s nami!“. Niekoľko iniciatívnych jednotlivcov vyzývalo policajtov, aby chránili poctivých ľudí a nie tých, ktorí páchajú rôznu trestnú činnosť, neprispôsobivýcch asociálov.

Extrémisti potom chceli pochodovať popri hrade Krásna Hôrka, aby tak vyjadrili smútok nad zničením tejto pamiatky. Nakoniec zostali na súkromnom pozemku vedľa obecného úradu a tam čakali na Kotlebu.

Jeden z majiteľov pozemkov Szaniszló, ktorý bol na čele pochodujúcich, sa vyjadril, že táto situácia vyzerá ako pred rokom 1989. Kotleba kúpil pozemok od Szaniszlóa, ktorému ho obsadili rómski obyvatelia.

Polícia Kotlebu doobeda v Košiciach zadržala a zobrala na výsluch. Po prepustení prišiel o pol tretej do obce. Svojich prívržencov vyzval, aby políciu neprovokovali,  nechce vraj vyvolávať násilie. Polícia ho na jeho žiadosť pustila na pozemok spolu s jeho realitným maklérom, bratom a ďalším spolumajiteľom pozemku, kde si vymeral svoju časť pozemku so špeciálnou technikou. Kotleba sa vyjadril, že vymeranie pozemku je prvým krokom k nastoleniu práva, aby mohol začal s búraním pozemkov. Zároveň vyhlásil, že pred rómskymi stavbami sú tabule s názvami Pozor, objekt! a Nevstupovať na pozemok! Kotleba sa so svojimi prívržencami presunul na pozemok vedľa obecného úradu, kde prebiehala ďalšia diskusia. Následne sa dav rozišiel.

Prítomnosť veľkého počtu ťažkoodencov pred osadou okomentoval jeden z miestnych obyvateľov vetou, že „sú obrátení nesprávnym smerom“, aj keď podľa neho spolužitie s miestnymi Rómami je v podstate bez väčších problémov, tie spôsobujú hlavne novoprisťahovaní obyvatelia osady. Zároveň poznamenal, že tento problém začína byť veľmi vážny. Problém s Rómami je však podľa neho nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách ako Rumunsko či Bulharsko, a keď sa s tým niečo nebude robiť, bude to stále horšie. 

Polícia začala trestné stíhanie

Vyhlásenia Mariána Kotlebu ako aj zverejnené informácie o „upratovaní“ v Krásnohorskom podhradí v okrese Rožňava viedli políciu ešte v piatok k začatiu trestného stíhania vo veci prípravy trestného činu poškodzovania cudzej veci a porušovania domovej slobody.

Ako informovala košická policajná hovorkyňa Jana Mésarová, „v rámci vyšetrovania podozrenia z prípravy vyššie uvedených trestných činov boli vypočuté zatiaľ štyri osoby, z ktorých jedna bola predvedená, nakoľko odmietla prevziať predvolanie, tri osoby sa dobrovoľne dostavili na výsluch. "Tieto úkony sa museli vykonávať z dôvodu ich neodkladnosti,“ dodala.

Obyvatelia nelegálnych osád si budú môcť kúpiť pozemky

Vláda plánuje problém čiernych stavieb riešiť tým, že majiteľov pozemkov, na ktorých stoja nelegálne osady najprv odškodní a pozemky potom ponúkne za istú cenu súčasným užívateľom. Ak si pozemok do stanovenej doby neodkúpia, stavby budú odstránené.

Budúci splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák vidí v tomto postupe šancu na to, aby Rómovia získali do vlastníctva pozemky, na ktorých stoja ich obydlia. „Nechceme nechať priestor pre rôznych divadelníkov, ktorí sa na tejto téme budú priživovať,“ povedal Pollák narážajúc aj na Mariána Kotlebu. Zatiaľ nie je isté, čo bude s ľuďmi, ktorí možnosť legalizácie nevyužijú. Pollák nepredpokladá, že ich bude veľa.

Polícia stráži cestu do rómskej osady v obci.
Na situáciu v obci počas zhromaždenia...
+4Situácia v obci Krásnohoroské Podhradie počas...
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku