Hlina odchádza z OĽaNO. Nedovolí vraj, aby ho niekto urážal

Poslanec parlamentu Alojz Hlina vystupuje z klubu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO). "OĽaNO je jediným politickým zoskupením, do ktorého neexistuje prihláška a podľa mojich vedomostí je aj spolu s Kotlebovou stranou Naše Slovensko jediným hnutím, ktorého názov nevlastní strana, ale predseda strany ako súkromná osoba," pripomenul Hlina. Podľa neho OĽaNO nezvláda náročný proces približovania smerom k demokratickým štandardom.

, 26.10.2012 10:52
Hlina, Matovič Foto:
Alojz Hlina už nie je členom klubu OľaNO.
debata (154)

Hlina označil za svoj ďalší dôvod na vystúpenie z klubu skutočnosť, že zo strany Igora Matoviča bola prekročená hranica, ktorú je ochotný akceptovať. „Mám svoju hrdosť a dôstojnosť a ak som si doposiaľ vyprosil, aby ma niekto nazýval hanlivými výrazmi, tak ani vstupom do politiky to nie som ochotný meniť,“ dodal Hlina.

Igor Matovič je podľa jeho slov posilnený tým, že ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi asi neprekáža, ako ho nazval pri ich vzájomnom konflikte v parlamente. „Musím ho však upozorniť, že ja si takéto označenie vyprosím. To, že ma v rokovacej sále parlamentu 25. októbra označil rovnako ako Roberta Kaliňáka, bolo pre mňa silným signálom, že úsilie posunúť OĽaNO smerom k demokratickým štandardom je viac ako náročná úloha“.

Hlina zrejme naráža na udalosti z 9. septembra 2010, keď sa druhé čítanie o návrhu ústavného zákona zužujúceho imunitu poslancov a sudcov takmer skončilo bitkou. V čase, keď už boli vypnuté mikrofóny, Igor Matovič zo strany SaS označil totiž kolegu zo Smeru Roberta Kaliňáka vulgárnym slovom.

Svoje rozhodnutie odísť z klubu je Hlina pripravený zmeniť, a to v prípade, že do 17. novembra hnutie OĽaNO bude mať v stanovách aspoň nasledovné demokratické minimum: Definovaný rozhodovací orgán hnutia, ktorý bude mať minimálne osem členov. Do hnutia sa bude dať vyplniť prihláška a nadobudnúť reálne členstvo. Ochranná známka Obyčajní ľudia bude vo vlastníctve hnutia. Zároveň by sa mu musel Igor Matovič do spomenutého termínu ospravedlniť. „V prípade, že uvedené zmeny nenastanú a nedôjde k ospravedlneniu do 17. novembra 2012, moje rozhodnutie vystúpiť z klubu OĽaNO a nepodieľať sa na činnosti hnutia bude nemenné,“ uzavrel.

Matovič: Lojzo si dlho hľadal dôvod na odchod

Poslanec Alojz Hlina, ktorý vystúpil z klubu OĽaNO, si dlho hľadal zámienku na odchod a teraz, keď si ju našiel, je spokojný. V reakcii na Hlinov odchod to médiám povedal líder obyčajných Igor Matovič, ktorý nechcel situáciu komentovať.

„Dovoľte mi ten luxus, aby som nášho Lojzíka nemusel komentovať. Myslím si, že rozumný človek si za tých šesť mesiacov urobí názor sám a nepotrebuje k tomu žiadne moje slová,“ uviedol v parlamente Matovič. Zároveň neprezradil, čo Hlinovi vo štvrtok (25.10.) povedal.

Horský: Hlinov odchod je rozchod dvoch kohútov na smetisku

Už dlhšie očakávaný rozchod dvoch kohútov na jednom smetisku sa zrejme stáva skutočnosťou, okomentoval politológ Michal Horský odchod poslanca Alojza Hlinu z poslaneckého klubu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO).

Dôvody svojho odchodu, ktorý uvádza Hlina, sú však podľa politológa notoricky známe, ale aj závažné. „Vlastníctvo značky, existencia politickej strany bez straníkov a jednotného programu poslaneckého klubu sú tak zásadného významu, že je až zarážajúce, že Hlina na to prišiel až po takej dlhej dobe,“ povedal Horský.

V OĽaNO je ale podľa neho celý rad ďalších osobností, napríklad Mikuláš Huba, ktorí by sa mali k tejto téme vyjadriť. Mali by aj prezradiť dôvody, ktoré ich vedú zotrvávať v strane, ktorá nemá straníkov a je európskym politickým nonsensom, dodal.

154 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy