Paška bude silnejší šéf parlamentu, získal väčšie kompetencie

29.10.2012 18:18
Pavol Paška
Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer). Autor: ,

Funkcia predsedu parlamentu sa posilní. V súčasnosti ju zastáva Pavol Paška (Smer-SD), ktorý tak získa väčšie kompetencie. Tie mu dáva novela rokovacieho poriadku, ktorú 137 hlasmi schválili poslanci. Paška tak po novom bude môcť sám zaraďovať do programu schôdze nové body, na čo v súčasnosti treba aspoň tri poslanecké kluby, a tiež dostane možnosť navrhovať prerušenie rokovania o bode programu na poradu poslaneckých klubov po skončení rozpravy a pred hlasovaním.

Pôvodný návrh však prinášal pre predsedu parlamentu aj ďalšie kompetencie, ktoré však po dohode opozície so Smerom-SD neprešli. Paška tak nebude môcť podať návrh na určenie dĺžky času na rozpravu a naďalej tak bude potrebný súhlas aspoň dvoch klubov. Rovnako nebude môcť sám navrhnúť skončenie rozpravy ešte pred vystúpením všetkých rečníkov.

Novela rokovacieho poriadku, ktorá bude po podpísaní prezidentom účinná dňom vyhlásenia v Zbierke zákonov, vznikla preto, lebo vládny Smer-SD aj napriek jasnej väčšine v parlamentne nespĺňa zákonnú povinnosť (minimálne tri poslanecké kluby) dopĺňať do programu schôdze nové body, keďže je tvorený len jedným klubom. Opozícia tvorená piatimi klubmi takúto možnosť má. Predkladatelia chceli teda doplnením právomocí šéfovi zákonodarného zboru vyvážiť postavenie jednotlivých poslaneckých klubov v parlamente.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku