Otec verí, že vraždu syna raz vyšetria

Trestné stíhanie v prípade neobjasnenej vraždy študenta Daniela Tupého, od ktorej onedlho uplynie sedem rokov, je prerušené. Vrah zostáva stále neznámy. Stíhanie zastavila polícia ešte v auguste. Podľa hovorkyne Prezídia Policajného zboru Andrey Dobiášovej polícia na tom pracovala aj počas posledných 12 mesiacov.

02.11.2012 12:00
tupý, pamätník, tyršovo nábrežie Foto:
Pamätník Daniela Tupého, ktorého dobodali 4. novembra 2005 na Tyršovom nábreží v Bratislave-Petržalke.
debata (2)

Otca zavraždeného študenta dodnes najviac mrzí, že nebol využitý detektor lži u ľudí, ktorých zo spáchania skutku najprv podozrievali, ale na súde napokon oslobodili. O syna prišiel pred takmer siedmimi rokmi a skutočnosť, že trestné stíhanie bolo koncom tohto leta prerušené, ho veľmi neprekvapila. ,,Neostáva nič iné, len to akceptovať, čo iné sa dá robiť," povedal Daniel Tupý, otec obete.

Podľa Dobiášovej pred prerušením stíhania sa robili viaceré procesné úkony. Konkrétne to boli výsluchy, znalecké dokazovanie a preverovanie niektorých informácií. „Vyjasnili sa rôzne nové, ale protichodné výpovede. V podstate sa neobjavila žiadna nová skutočnosť, ktorá by umožňovala v prípade urobiť významnejší pokrok,“ poznamenal Tupý starší.

Otec zavraždeného študenta hovorí, že na súde bola veľká šanca pomôcť objasniť tento prípad, ale súd neumožnil vyšetrenie na detektore lži. Poukazuje na to, že obžalovaní sa naň dobrovoľne hlásili. „Mohlo sa to vrátiť na došetrenie, stále je to pre mňa záhada,“ povedal. Detektor lži sa u nás nepovažuje za dôkaz, iba poskytuje určitú informáciu. Otec sa však pýta, prečo ho potom využíva aj polícia pri prijímaní do niektorých útvarov alebo keď preveruje svojich ľudí v súvislosti s nejakou trestnou činnosťou. Otec ešte úplne nezavrhol myšlienku, že prípad vraždy jeho syna napokon vyšetria. Podľa neho by sa však muselo podariť zistiť, komu patrí jedna biologická stopa, ktorú sa podarilo v minulosti zaistiť.

Daniela Tupého, vtedy 21-ročného študenta Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, dobodali večer 4. novembra 2005 na parkovisku na Tyršovom nábreží v Bratislave-Petržalke. Daniel so šiestimi kamarátmi prechádzal cez parkovisko, kde ich napadli. Všetkých kopali do hlavy, niektorí mali aj bodné zranenia.

Obžalovaných v kauze tejto vraždy 16. júna 2009 napokon Okresný súd Bratislava I oslobodil. Súd neuznal za vinného Richarda H., ktorého prokuratúra žalovala z vraždy študenta, ani Dávida V., Jána S., Michala B. a Róberta J., ktorých žalovali z ublíženia na zdraví v štádiu pokusu a výtržníctva. Rozsudok v kauze padol po približne tri a pol roku od spáchania skutku.

Obžaloba nemala v kauze vraždy študenta Daniela Tupého pevný, nespochybniteľný dôkaz, čo priznala už počas záverečnej reči prokurátorka. Podporila aj návrh otca obete, aby obžalovaní išli na detektor lži, senát to však podobne ako už predtým, keď to navrhovala obhajoba, nepripustil. Detektor lži nie je dôkazom, poskytuje len informácie. Trestné stíhanie a neskôr obžaloba boli podľa prokurátorky postavené len na výpovedi svedkov. Proti oslobodzujúcemu rozsudku sa pôvodne prokuratúra odvolala, neskôr však odvolanie stiahla.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba