Platy sudcom obmedzia ústavným zákonom

Uťahovanie opaskov sa napokon dotkne aj sudcov a prokurátorov. Ich platy sa na budúci rok zrejme nezvýšia priemerne o 230 eur, ako s tým počíta návrh zákona o štátnom rozpočte.

12.11.2012 07:13
debata (21)

Zostať by mali na úrovni tohto roka, čo je priemerne okolo 3 400 eur. Za zmrazenie ich platov sa vyslovil premiér Robert Fico (Smer) s tým, že tento návrh by mali podporiť nielen vládni poslanci, ale aj opozícia. „Ak sa nájde ústavná väčšina 90 hlasov, poďme o tom rokovať,“ vyhlásil Fico v nedeľu v relácii RTVS O 5 minút 12 na otázku, prečo na zvýšenie platov učiteľov vláda peniaze nemá a sudcom sa jediným platy zvýšia.

Návrh na zmrazenie platov politikov pripravuje finančný výbor. Ten by ho mal predstaviť v polovici novembra. Predseda výboru Daniel Duchoň (Smer) pripúšťa, že sa v ňom môže objaviť aj zmrazenie platov sudcov. „Aj keď sa o tom na výbore detailne ešte nehovorilo, budeme o tom diskutovať,“ reagoval Duchoň. Podľa neho existuje zhoda s opozíciou, že takýto návrh by mohol byť odsúhlasený ústavnou väčšinou.

Opozícia je ochotná za takýto návrh zdvihnúť ruky. Predseda poslaneckého klubu SDKÚ Ľudovít Kaník tvrdí, že už viackrát sa o tom hovorilo na poslaneckých grémiách. „Sudcovia nie sú nejaká osobitná kasta. Keď sa hovorilo o zmrazovaní platov, navrhovali sme, aby sa to riešilo naraz, teda aj sudcovia,“ povedal Kaník.

Sudcom rastie plat každý rok na základe zákona. Ústavný súd síce skonštatoval, že sa tak nemusí stať, ak je štát napríklad v ťaživej finančnej situácii, ale doteraz sa každý pokus siahnuť sudcom na platy skončil neúspechom. Na rozdiel od iných sa ich nedotklo napríklad zmrazenie platov a rovnako spolu s prokurátormi nebudú na rozdiel od poslancov a ministrov od budúceho roka platiť ani vyššie dane.

Návrh rozpočtu počíta so zvýšením platu sudcu zo súčasných 3 432 eur na 3 660 eur. Podľa rezortu financií výdavky na platy sudcov stúpnu oproti tomuto roku o 6,2 percenta z dôvodu valorizácie ich platov. Za posledných päť rokov rástli platy sudcov najrýchlejšie v roku 2006, o vyše desať percent. Minister financií Peter Kažimír im pred časom cez médiá odkázal, aby sa v čase krízy nestavali do pozície krkavcov.

© Autorské práva vyhradené

21 debata chyba