Nicholsonová skritizovala rómsku reformu, je vraj nevykonateľná

18.11.2012 14:07
Lucia Nicholsonová
Lucia Nicholsonová z SaS Autor:

Rómska reforma, ktorú predstavil rezort vnútra v spolupráci s vládnym splnomocnencom a poslancom za OĽaNO Petrom Pollákom, má veľa nedostatkov - tvrdí to poslankyňa Lucia Nicholsonová (SaS).

„Minister vnútra hovorí o vymožiteľnosti práva v rómskych osadách a pritom všetky zásahy, ktoré idete robiť, sú len v sociálnej sfére,“ vytkla Nicholsonová Pollákovi v relácii STV O päť minút dvanásť s tým, že tam mali postaviť ministra práce Jána Richtera alebo niekoho, „kto tomu aspoň trochu rozumie“.

Nicholsonová tvrdí, že naďalej zostane nedotknuteľná dávka v hmotnej núdzi, ktorá je najväčšou časťou peňazí, čo dostávajú Rómovia v rómskych osadách – aj tí neprispôsobiví. Poslankyňa volá po tom, aby sa zaviedla možnosť exekvovať dávky v hmotnej núdzi, ak sa poberateľ dopustí priestupku. „Vy ste sa úplne vyhli debate o exekvovateľnosti dávok v hmotnej núdzi a pritom máte na to. Máte tam 83 poslancov Smeru, vás je dosť v klube. Keby ste sa spojili, otvoríte ústavu,“ vyzývala Nicholsonová Polláka.

Podľa nej budú navrhované opatrenia reformy v praxi nevykonateľné. Chýba jej aj to, že minister vnútra nehovorí o práci polície v osadách. „Vôbec nehovorí o tom, ako postihovať fenomén úžery,“ dodala. Podľa poslankyne týmto ľuďom môžu zobrať len dve dávky – detské prídavky alebo príspevok na bývanie. „Aj keď im toto zoberiete, tak neprestanú s priestupkami, neprestanú kradnúť, lebo stále je to veľmi málo,“ myslí si. Upozornila, že mnoho týchto Rómov nemá nárok poberať príspevok na bývanie, lebo bývajú v nelegálnych chatrčiach a osadách Ak by prišiel návrh na exekvovateľnosť dávok v hmotnej núdzi zo strany štátu a obcí, ten by podľa Nicholsonovej stopercentne podporili.

Splnomocnenec Pollák priznal, že súhlasí s mnohými vecami, o ktorých Nicholsonová hovorí. „Žiaľ teda asi nepochopila všetko, čo chceme urobiť v rámci zmeny sociálneho systému,“ dodal. Podľa jeho slov chcú reformou výrazne pomôcť tým ľuďom, ktorí sa budú správať zodpovedne. „Dávka v hmotnej núdzi, ktorá je hlavnou časťou príjmu, ktorí sú v sociálnom systéme, aj tú chceme ovplyvniť,“ vyhlásil Pollák.

Okrem formy vyplácania tejto dávky chcú diskutovať aj o ďalších veciach. „Vítam konštruktivitu aj strany SaS, aj ostatných partnerov, ktorí zrazu pochopili, že treba riešiť rómsku problematiku,“ povedal. Podľa jeho slov je aj práca polície a riešenie problému úžery súčasťou reformy. „Je to v inej časti, počkajte si na ďalšiu časť,“ odporučil Pollák.

Tú predstavia po konzultáciach s rezortom práce o sociálnej časti. Pollák uviedol, že viaceré opatrenia chcú zavádzať, aby identifikovali nezodpovedných ľudí, ktorí sú v sociálnom systéme, aby štát rozlíšil napríklad nezodpovedných rodičov, ktorí neposielajú deti do školy a pomoc výrazne zvýši rodičom, ktorí deti do školy posielajú.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Perla farebné tulipány a narcisy Jar

Perla farebné tulipány a narcisy Jar

42,99
Elite červené ruže dve srdiečka

Elite červené ruže dve srdiečka

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk