Fico: Súkromné školy nemajú dostávať toľko peňazí ako štátne

Premiér Robert Fico nevidí žiadny dôvod na to, aby súkromné stredné školy, ktoré vyberajú poplatky, dostávali od štátu toľko peňazí ako štátne. Prezidentka Asociácie súkromných škôl a školských zariadení Saskia Repčíková to odmieta a obáva sa, že odobratie peňazí bude mať likvidačné následky.

25.11.2012 11:44
Robert Fico Foto:
Premiér Robert Fico
debata (174)

Minister školstva Dušan Čaplovič má podľa premiéra plnú podporu vlády pri všetkých krokoch. V prípade stredných škôl je to celý rad rozhodnutí, ktoré musia smerovať k jasnému oddeleniu štátneho školstva od súkromného a cirkevného. „Naozaj nevidíme žiadny dôvod na to, aby súkromné školy, opakujem, nie cirkevné, ktoré nevyberajú tieto poplatky, aby súkromné školy mali takú istú podporu zo strany štátu, pokiaľ vyberajú od svojich študentov a od ich rodičov peniaze,“ povedal premiér Fico.

Pripomenul, že na základných školách končí v ročníku asi 49-tisíc absolventov a na stredných školách je priestor pre 75-tisíc študentov. „Takto predimenzované stredné školstvo je spôsobené najmä veľkým počtom súkromných škôl, ktoré povznikali krížom-krážom, často nemajú opodstatnenie, preto poriadok, ktorý sa rozhodol pán minister robiť v tejto oblasti, je úplne na mieste,“ dodal.

Prezidentka Asociácie súkromných škôl a školských zariadení Saskia Repčíková pripomenula, že 52 percent súkromných škôl vôbec nevyberá žiadne poplatky a 92 percent súkromných základných, stredných škôl hospodári mesačne s čiastkou, ktorá je nižšia ako normatív na žiaka. „To znamená preložené do ľudskej reči, poplatky tvoria výrazne menšiu čiastku ako normatív, ktorý mesačne prichádza na to dieťa. Takže odobrať tieto prostriedky školám je pre nich automaticky likvidačné,“ uviedla.

Podľa nej sa štát pripojením k dohovoru o ľudských právach prihlásil k tomu, že vzdelávanie bude rovnocenné. To znamená, že ak si dieťa vyberie jednu, druhú alebo tretiu školu, mal by mu štát vytvoriť rovnaké podmienky na to, aby sa v nej vzdelával. „Čiže už táto prvá zásada je porušená tým, že ak si vyberiete jednu školu, dostanete normatív, peniaze určené na mzdy a prevádzku, ak si vyberiete inú školu, nedostanete. Čiže už tu je porušená tá spravodlivosť a právo,“ argumentuje Repčíková

Ak premiér hovorí, že za nedostatok peňazí v školstve sú vinné súkromné školy, tak podľa nej neberie na vedomie fakt, že nijaká súkromná škola nemohla vzniknúť bez povolenia ministerstva školstva. To schválilo jej študijný program, jej počet zamestnancov, jej počet pedagógov, jej počet študentov, ešte predtým, než tá škola začala. „Teraz nemôže ministerstvo povedať, že my sme vám to schválili, aby ste mohli prevádzkovať školu a teraz zrazu nemôžete. Čo sa udialo, čo sme urobili, čo sme porušili?“ pýta sa Repčíková.

174 debata chyba