Prieskum: Rozdelenie ČSFR odmietalo toľko ľudí, koľko ho teraz schvaľuje

Kým v čase rozdelenia Českej a Slovenskej federatívnej republiky bolo proti tomuto kroku až 66 percent Slovákov, v súčasnosti takmer rovnaké percento (65) obyvateľov Slovenska tento krok schvaľuje. Vyplynulo to z prieskumu, ktorý sa v Českej a Slovenskej republike uskutočnil pri príležitosti blížiaceho sa 20. výročia vzniku samostatných štátov Čechov a Slovákov.

05.12.2012 15:11
mečiar, klaus, československo, debata Foto:
Vladimír Mečiar a Václav Klaus sa dohodli 26. augusta v Brne na harmonograme zániku federácie.
debata (20)

V Českej republike bol tento názorový posun oveľa menej výrazný. Väčšina vtedajších odporcov rozdelenia spoločného štátu zotrváva na svojom pôvodnom názore. Prieskum však ukázal i to, že na oboch stranách rieky Moravy je prakticky rovnaký negatívny názor na to, že o rozhodnutí rozdeliť spoločný štát nerozhodlo referendum, v Čechách i na Slovensku tento názor zastáva približne 70 percent.

Prieskum zisťoval aj názory na to, ktorý národ podľa respondentov prispel viac k rozpadu spoločného štátu. Kým na Slovensku si takmer polovica občanov (47 percent) myslí, že za to môžu obaja partneri rovnakým dielom, v Českej republike si to myslia len dve pätiny respondentov, rovnaký počet ľudí zastáva názor, že k rozdeleniu prispeli najmä Slováci. Zaujímavosťou je, že na otázku, či ich národ v spoločnom štáte na ten druhý doplácal, odpovedalo kladne v oboch krajinách približne rovnaké percento ľudí na Slovensku 41 percent, v Českej republike 39 percent.

Vznik samostatných štátov priniesol podľa väčšiny slovenských a českých respondentov vyvážené zmeny, aj k lepšiemu, aj k horšiemu. Za najväčšie zisky, ktorý priniesol vznik samostatného štátu, sú na Slovensku považované samostatnosť, nezávislosť a suverenita a s tým súvisiace aj zviditeľnenie Slovenska v zahraničí. Naopak, za najväčšiu stratu považujú Slováci zmenšenie štátneho územia i stratu spoločného štátu založeného na spolupatričnosti. Nemalá časť respondentov na Slovensku 29 percent a v Českej republike až 42 percent si však myslí, že rozdelením spoločného štátu sa nezískalo nič.

Súčasné vzťahy sú pre väčšinu Slovákov a Čechov oproti minulosti kvalitatívne nezmenené. Ak ľudia predsa len pociťujú zmeny vo vzájomných vzťahoch, viac ľudí pociťuje zmenu k lepšiemu ako k horšiemu.

Prieskum s názvom „Dvadsať rokov od rozdelenia ČSFR a vzniku samostatnej SR a ČR“ realizoval Inštitút pre verejné otázky (IVO) v spolupráci s Centrom pro výzkum veřejného mínění (CVVM) Sociologického ústavu Akadémie vied ČR a agentúrou Focus. Zber dát sa uskutočnil medzi piatym až 12. novembrom 2012. V Českej republike odpovedalo v prieskume 1212 respondentov, na Slovensku 1013 respondentov.

20 debata chyba