Školské odbory: Už nie je dôvod rokovať s vládou, ani štrajkovať

07.12.2012 12:41, aktualizované: 12:57
štrajk
Do štrajku učiteľov sa 26. novembra zapojilo osemdesiat percent základných škôl a sedemdesiat percent stredných škôl. Protestné mítingy boli v troch slovenských mestách, v Bratislave sa zišlo štyritisíc ľudí. Autor:

Školskí odborári už rokovania s vládou ani protestné aktivity nebudú iniciovať tak intenzívne ako doteraz, vyhlásil podpredseda školského odborového zväzu Martin Maták.

„Nie je dôvod na rokovanie, lebo ten balík 68 miliónov, ktorý sme vyjednali, je zagarantovaný a nie je priestor na ďalšie hľadanie zdrojov. V tomto čase nie je dôvod pokračovať v tom štýle aktivít aj rokovaniach, ako to bolo doteraz a presúvame všetko na budúci rok,“ povedal Maták.

Protestné zhromaždenia v krajských mestách sa na budúci týždeň uskutočnia, podľa podpredsedu školských odborárov však budú mať charakter poukazovania na problémy v školstve. „Koľko ich bude, to je vec vývoja. To, v akom počte tam ľudia prídu, či tam bude 50 alebo 500 ľudí, to sa všetko vyvinie, Vianoce sa blížia,“ poznamenal. Dodal, že ľudia už nepodporujú nejaké veľké aktivity a zväz to musí akceptovať. O zvýšenie prostriedkov do školstva sa podľa neho odborári budú usilovať na budúci rok. Kým štát nezvýši objem investícií do školstva, problém podľa Matáka stále pretrváva.

Vláda vo štvrtok rozhodla, že učiteľom v budúcom roku zvýši tarifné platy o päť percent. Nepedagogickí zamestnanci si prilepšia o rovnaké percento, prostriedky na ich platy však pôjdu do normatívov. Okrem toho vláda zmenila nariadenie, podľa ktorého zriaďovatelia musia dať na platy učiteľov celú sumu mzdového normatívu. Plat učiteľa v regionálnom školstve tak podľa premiéra v budúcom roku vzrastie v priemere mesačne o 50 až 60 eur. Šéf školských odborárov Pavel Ondek na vyhlásenie vlády reagoval s tým, že nesplnila ani jednu požiadavku odborov.

O pondelkovom vstupe do štrajku uvažuje viacero škôl

Do štafetového štrajku zamestnancov školstva sa zapojí v pondelok ZŠ na Medzilaboreckej ulici a Gymnázium Ladislava Novomestského na Tomášikovej ulici v Bratislave. Ako informoval Slavomír Drahoš, šéf odborov na Gymnáziu Ladislava Sáru v Bratislave, zamestnanecké rady zasadajú na viacerých bratislavských školách a rozhodnú o ďalšom postupe i o tom, či sa v pondelok zapoja do štrajku. „Máme takéto informácie zo Strednej zdravotníckej školy na Záhradníckej, Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej na ulici Karola Adlera či Gymnázia Hubeného v Bratislave,“ uviedol Drahoš.

Na utorok už ohlásilo celodenný štrajk Gymnázium Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici. Internetová stránka školy informuje aj o plánovanom protestnom pochode, ktorý sa začne o 14.00 h na Námestí slobody v Banskej Bystrici. 

V piatok sa do štrajku zapojila Spojená škola na Mokrohájskej ulici v Bratislave.

V súvislosti so štvrtkovým rozhodnutím vlády o navýšení miezd školským zamestnancom o päť percent vydala odborová organizácia na Gymnáziu Ladislava Sáru vyhlásenie, v ktorom uvádza, že tento krok vlády nespĺňa ani jednu z požiadaviek organizátora štrajku – Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV). „Ďakujeme, zotrváme,“ píše sa vo vyhlásení s tým, že členovia odborovej organizácie na Gymnáziu Ladislava Sáru zotrvajú v školstve, ale i v štrajku. Súčasne podporujú štrajkový výbor OZPŠaV v ďalšom vyjednávaní s vládou.

Zamestnanci OA v Prievidzi vydali vyhlásenie, kritizujú postup odborárov

Pracovníci Ob­chodnej akadémie (OA) v Prievidzi odhlasovali vo štvrtok na mimoriadnej porade vyhlásenie, v ktorom kritizujú nedostatočnú komunikáciu Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy (OZPŠaV) na Slovensku smerom k učiteľom, verejnosti a vláde po stredajšom rokovaní, postup pri vedení štrajku a jeho prerušení. Na znak nesúhlasu budú mať počnúc dnešným dňom pripnuté zelené stužky.

„Komunikácia odborového zväzu smerom k učiteľom, verejnosti i vláde je podľa nás nedostatočná. Sme pobúrení tým, že odborový zväz na svojej webovej stránke po prijatí rozhodnutia 5. decembra neposkytol žiadne informácie o priebehu a výsledku rokovania,“ píše sa vo vyhlásení, ktoré je zverejnené na stránke OA.

Zamestnanci aj naďalej zostávajú v štrajkovej pohotovosti. „Na znak odhodlania stáť si za svojimi oprávnenými požiadavkami budeme mať pripnuté na odeve zelené stužky,“ píše sa ďalej vo vyhlásení.

Zamestnanci OA vyjadrili v ňom nesúhlas s postupom odborového zväzu, spôsobom vedenia štrajku, zdôvodnením jeho prerušenia a ponuku vlády a ministra školstva SR považujú za nejasnú a neadekvátnu. V závere vyhlásenia vyzývajú odborový zväz, aby pôsobil zjednocujúco a naďalej trval na pôvodných požiadavkách, pre ktoré zamestnanci školstva vstúpili do neobmedzeného štrajku.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku