Smer potichu pripravil lúpež desaťročia, tvrdí opozícia

Novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií (OZE) je podľa viacerých opozičných poslancov Národnej rady SR lúpežou desaťročia. "Také nehorázne svinstvo tu už dávno nebolo," povedal v pléne počas rozpravy k spomínanej novele nezaradený poslanec Daniel Lipšic.

14.12.2012 09:29 , aktualizované: 13:37
opozícia, parlament, NR SR, poslanci Foto:
Opozícia ostro vystúpila proti novele zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií.
debata (379)

Ako informoval tlačový odbor Úradu vlády SR, hlasovať o novele zákona sa nebude dovtedy, pokiaľ sa nevyjasnia viaceré vznesené výhrady zo strany opozičných poslancov. „Predseda vlády SR zároveň vyslovuje počudovanie nad kritikou či dokonca rozhorčením súčasnej pravicovej opozície, ktorá v čase, keď bola pri moci, dala Pente viaceré strategické spoločnosti, vrátane Paroplynového cyklu,“ konštatoval tlačový odbor.

„Tento zákon je znásilnený odzadu a bez lásky,“ povedal v rozprave poslanec za stranu SaS Martin Chren. „Klasik by povedal, šľak nás ide trafiť. Šľak nás ide trafiť, lebo oni nás mali za sprostých, lebo si mysleli, že si to nevšimneme,“ doplnil poslanec za KDH Alojz Přidal, ktorý vyzval ľudí do ulíc v prípade, ak poslanci za Smer túto novelu schvália v skrátenom legislatívnom konaní.

Opozičným poslancom sa nepáči najmä zmena v zákone, ktorá sa týka rozšírenia podpory pre elektrárne s vysoko účinnou kombinovanou výrobou. Po prijatí novely by totiž mal štát podporiť takéto zdroje s inštalovaným výkonom až do 300 megawattov, pričom v súčasnosti je to do 200 megawattov. Podľa opozičných poslancov je táto novela šitá na mieru pre finančnú skupinu Penta, ktorá prevádzkuje bratislavský paroplynový cyklus (PPC). Tento energetický zdroj bude mať po schválení novely už nárok na podporu.

„Týmto zákonom Gorila pokračuje. Len PPC sa zmestí do tohto zvýšenia, nikto iný. Tento návrh zákona je lex Penta, lex Gorila. Ak zákon prejde, tak distribučná spoločnosť bude doplácať PPC 20 až 30 eur za megawatthodinu. Novela zákona je šitá pre PPC na 27 miliónov eur ročne,“ povedal vo štvrtok v pléne Lipšic.

Penta: Novela zákona by sa mala radšej stopnúť

PR špecialistka Penty Lea Krčmáriková v reakcii uviedla, že s uvedeným návrhom zákona nemá ani skupina Penta a ani spoločnosť PPC vôbec nič spoločné. „Vnímame ho v tomto štádiu len ako návrh zákona, ktorý môže byť v rámci legislatívneho procesu zmenený, a aj preto odmietame o jeho dopadoch v súčasnosti špekulovať,“ uviedla Krčmáriková.

Investičná skupina Penta sa po štvrtkovej rozprave v parlamente oboznámila so znením novely zákona o obnoviteľných zdrojoch energie (OZE). Penta nesúhlasí s predloženou novelou zákona, považuje ju za neopodstatnenú a nesprávnu. „Rozhodli sme sa verejne vyjadriť náš názor po tom, čo sme sa stali terčom ostrej dezinformačnej kampane. Sme presvedčení, že v takej podobe, ako je novela pripravená, by nemala pokračovať v legislatívnom procese a predkladateľ by ju mal stiahnuť,“ povedal hovorca investičnej skupiny Penta Martin Danko.

Podľa ministra hospodárstva Tomáša Malatinského vďaka novele zákona o obnoviteľných zdrojoch by sa mala znižovať cena elektriny. Podľa neho rozšírená podpora pre elektrárne s vysoko účinnou kombinovanou výrobou do 300 megawattov bude podmienená tým, že výrobcovia elektriny v týchto zdrojoch poskytnú odberateľom na oplátku lacnejšiu elektrinu oproti cene, za ktorú ju predávajú v súčasnosti.

Minister odmieta, že zákon predložil do parlamentu pre finančnú skupinu Penta. „Boli iné vlády, za ktorých sa rozhodlo, že sa paroplynový cyklus predá spoločnosti Penta, a že sa mu pridelí ešte balíček výhodných zmlúv, aby to nemali až také náročné,“ povedal vo štvrtok po mimoriadnom rokovaní parlamentného hospodárskeho výboru Malatinský. Bratislavský paroplynový cyklus sa predal počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu v roku 2004 za vtedajšie vyše dvoch miliárd sloven­ských korún.

Novelou zákona by sa mali podľa ministerstva hospodárstva obmedziť nekalé praktiky niektorých výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov, ako aj eliminovať negatívne dopady z ich podpory na koncovú cenu elektriny. „Oblasť vzťahov týkajúcich sa obnoviteľných zdrojov energie sa neustále rozvíja, pričom sa hľadajú čo najefektívnejšie formy jej podpory. Právna úprava však musí obsahovať a zohľadňovať nielen oprávnené záujmy regulovaných subjektov pri výrobe elektriny a biometánu, ale taktiež musí obmedziť nekalé praktiky niektorých výrobcov elektriny pri výrobe elektriny, ako aj znížiť dopady na koncového odberateľa elektriny z dôvodu rastu cien elektriny,“ uviedlo ministerstvo.

Podľa novely zákona sa zúži podpora pre slnečné elektrárne. Podpory sa dočkajú len výrobcovia elektriny prostredníctvom slnečných elektrární s výkonom do 30 kilowattov. Doteraz to bolo do 100 kilowattov. „Zužuje sa rozsah podpory pre zariadenia výrobcov elektriny využívajúce ako zdroj slnečnú energiu aj pre to, aby sa eliminovalo premietnutie nákladov do koncovej ceny za dodávku elektriny pre všetkých odberateľov elektriny,“ zdôvodnilo ministerstvo hospodárstva. Po novom sa tiež nebude vzťahovať podpora na výrobcu elektriny, ktorý ju vyrába prostredníctvom vodnej elektrárne s inštalovaným výkonom nad päť megawattov.

Poslanci budú netradične o novele rokovať aj v pondelok

Poslanci udú musieť prísť na rokovanie parlamentu netradične aj v pondelok. V tieto dni sa zvyčajne nerokuje a členovia snemovne sa z víkendov do práce vracajú až v utorok. Dôvodom zmeny je podľa predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer-) rozsah ešte neprerokovaného programu aktuálnej schôdze.

Ako povedal po skončení grémia predseda poslaneckého klubu OĽaNO Jozef Viskupič, Paška im oznámil, že sa má schôdza skončiť v stredu bez ohľadu na to, koľko neprerokovaných bodov ostane. Tie sa by sa presunuli na novoročnú schôdzu, ktorá začína 29. januára.

379 debata chyba