Trnavská arcidiecéza za Sokola investovala v USA

Trnavská arcidiecéza za éry arcibiskupa Jána Sokola investovala v Spojených štátoch amerických. Žiadne oficiálne záznamy o tom ale neexistujú, informovala v nedeľu televízia TA3.

, 16.12.2012 13:17, aktualizované: 19:38
Ján Sokol Foto:
Bývalý trnavský arcibiskup Ján Sokol
debata (284)

Sokolov nástupca, odvolaný arcibiskup Róbert Bezák, po príchode na arcidiecézu dostal šek na 1,5 milióna dolárov. „Nie je to až také potešenie, keď dostanete peniaze a neviete odkiaľ sú,“ povedal Bezák pre TA3. Obrátil sa preto na Vatikán a navštívil pápežovu pravú ruku, štátneho sekretára Tarcisia Bertoneho.

Ten mu neskôr potvrdil, že sú to dividendy od investičnej spoločnosti Wells Fargo z USA. „Je to spoločnosť, ktorá robí investície, takže treba do nej vložiť peniaze, aby vám došli dividendy,“ vysvetlil Bezák v TA3. Kardinál mu odporučil, aby sa spýtal arcibiskupa Sokola. Ten podľa televízie zmluvy s americkou spoločnosťou doteraz nepredložil a záhadou zostáva aj to, akú sumu arcidiecéza investovala.

KBS: Arcibiskup Bezák by sa mal ospravedlniť Svätému Otcovi

Odvolaný trnavský arcibiskup Róbert Bezák by sa mal ospravedlniť Svätému Otcovi Benediktovi XVI. Vyplýva to zo stanoviska Konferencie biskupov Slovenska (KBS), ktoré tlmočil jej hovorca Jozef Kováčik.

„KBS vidí riešenie situácie v prijatí rozhodnutia Svätého Otca a ospravedlnení sa arcibiskupa Bezáka pápežovi,“ uviedol Kováčik. Zároveň uviedol, že KBS je veľmi prekvapená tvrdeniami arcibiskupa Bezáka, ktoré odzneli v médiách.

Arcibiskup Stanislav Zvolenský podľa Kováčika nevedel a nemohol vedieť o odvolaní Bezáka, pretože Svätý Otec potvrdil, že rozhodol o tom sám po dlhom uvažovaní a výbere z viacerých alternatív. „Sme naďalej presvedčení, že médiá nie sú priestorom na riešenie takýchto závažných skutočností,“ dodal Kováčik.

Bezák v sobotu v TA3 uviedol, že Zvolenský vedel od jeho odvolaní z postu trnavského arcibiskupa od začiatku tohto roka. Indície o odvolaní cítil podľa svojich slov už v máji. Myslí si, že sa to začalo pripravovať už od januára 2012.

Bezák prirovnal spôsob, akým bol odvolaný, k eštebáckym praktikám

Róbert Bezák poukazuje na to, že cirkevní hodnostári sa odvolávali na nejaké listy od „slovenských kňazov a veriacich“. V ne­deľu v diskus­nej relácii televízie Markíza Na telo uviedol, že sa pýtal na odosielateľov listov. „Veď keď je žalobca, má svoju tvár. Ak boli napísané listy do Vatikánu, tak ich hádam niekto napísal,“ povedal s tým, že odpoveď ale nedostal.

Zdôraznil, že on anonymy počas svojho pôsobenia v úrade nebral vážne. „Lebo to je dosť nebezpečné. To je systém minulého režimu, eštebáckych praktík, údajné, anonymné… Veď nie všetci nás majú radi, takže ide aj o určitú objektivitu. Tak sa opýtam,“ poznamenal. Zároveň dodal, že jeho sa ale nikto nič nepýtal. „Nikto so mnou nič neprejednával, všetko išlo tak potichučky a nakoniec prišiel list ‚odchádzaš‘. To sa mi nepáči, to mi nepripadá ako hodné cirkvi,“ vyhlásil Bezák.

Bývalý trnavský arcibiskup sa nazdáva, že Vatikánu prekážal jeho spôsob života. „Prišiel Bezák, ktorý komunikuje s okolitým svetom, robí veci, ktoré boli nevídané, a to bol problém,“ povedal. Zdôraznil, že nerobil nič, čo by nerobili normálni ľudia. „Ja som neobjavil cvičenie, bicyklovanie, koncerty ako arcibiskup. Takto som žil odmalička. Nie som podivín, čudák, robím len to, čo som vždy robil. Väčšina normálnych ľudí takto žije,“ podotkol Bezák, ktorý by si želal, aby sa cirkev neuzatvárala pred okolitým svetom.

„Mne to pripadá tak, akoby cirkev mala veľký strach z civilného priestoru. Lebo ten nám chce ublížiť, sú tam samí židoboľševici…,“ povedal Bezák. Zdôraznil, že on takúto „mentalitu panického strachu pred celým svetom“ prijať nemôže.

Nikto sa ma nič nepýtal, hovorí Bezák

„Všetko to išlo tak potichúčku, a nakoniec prišiel list, v ktorom sa píše, odchádzaš. To sa mi nepáči, lebo to mi nepripadá ako hodné cirkvi,“ povedal Bezák. Podľa neho nemôžeme ostať na úrovni, veď ty vieš za čo, lebo to je veľmi nebezpečné. „Aj keď mnohí píšu, aj z toho môjho cirkevného prostredia, však on už vie za čo. Nezdá sa vám to taká analógia, veď ty, súdruh, vieš za čo?“ spýtal sa Bezák v diskusnej relácii..

Do úradu v Trnave prišiel s víziou, ako by cirkev mohla byť transparentná. Pripustil, že problémy medzi ním a arcibiskupom Jánom Sokolom mohla spôsobovať aj jeho iná mentálna výbava. „Tie moje spôsoby sa chápali, ako keby boli sekulárne, ale oni boli len civilné. Medzi civilným a sekulárnym je rozdiel,“ povedal. Pripustil, že podstata problému mohla byť v prijatí štýlu jeho života.

V úrade chcel začať s čistým stolom a aj preto si povolal odborníkov, aby mu pomohli s účtovníctvom a pomaly odhaľovali aj tie jednotlivé účty. „Dosť ťažko sa dá vysvetliť, že potrebuje mať napríklad biskupský úrad veľké množstvo účtov. To cítim aj trošku ja takú hanbu za cirkev, lebo keď vám v banke povedia, no konečne ste to objavili, už sme s tým mali problémy,“ povedal v Markíze. Chcel pravdivosť aj vo financovaní a vedení účtov. Podľa neho je nebezpečné, keď financie nie sú evidované, pretože vznikne podozrenie, čo za tým môže byť.

284 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy