Napätie v cirkvi, objasní sa financovanie v Trnave?

Slovenskí biskupi sú v situácii, v akej ešte neboli. Napätie v katolíckej cirkvi sa naplno prejavilo po tom, čo Róbert Bezák prelomil mlčanie o svojom odvolaní z pozície trnavského arcibiskupa. Róbert Bezák cirkvi cez niekoľko televíznych vystúpení adresoval viacero výčitiek, ale aj otázok, ktoré zostávajú stále nezodpovedané.

17.12.2012 10:30
Róbert Bezák, arcibiskup Foto:
Róbert Bezák v roku 2009, krátko po tom, čo sa stal trnavským arcibiskupom.
debata (135)

Reakcia Konferencie biskupov Slovenska prišla okamžite, bola veľmi strohá. Biskupi Bezákovi odporučili prijať rozhodnutie pápeža Benedikta XVI. a Bezák by sa mal podľa nich hlave katolíckej cirkvi aj ospravedlniť.

Od odvolania Bezáka sa špekuluje, že hlavným dôvodom tohto kroku mohli byť finančné transakcie z čias jeho predchodcu Jána Sokola. Naznačil to aj sám Bezák, keď povedal, že mu mohla veľmi priťažiť tvrdosť k predchodcovi arcibiskupovi Sokolovi, pričom poukázal na jeho finančné operácie. Tie už v tejto chvíli preveruje polícia.

Sociológ: Nie je to blesk z jasného neba

„Nie je to niečo, čo by sa objavilo ako blesk z jasného neba. Po roku 1989 bolo všeobecné očakávanie, že cirkev zaujme aktívnejší postoj vo vzťahu k spoločnosti. No ukázalo sa, že zrejme nie je na to pripravená. Tá jej úloha zostala pomerne v ústraní, pretože si nevie vyriešiť svoje vnútorné problémy,“ usúdil sociológ Pavel Haulík, keď reagoval na otázku, či aktuálne dianie vykazuje znaky krízy v cirkvi.

Bývalému katolíckemu disidentovi, expolitikovi a zástancovi Bezáka Františkovi Mikloškovi podľa vlastných slov naskočili zimomriavky, keď počúval slová odvolaného arcibiskupa . „Situácia je nielen vážna, ale aj zlá,“ povedal Mikloško v TA3. Známy český teológ a vysokoškolský učiteľ Tomáš Halík povedal, že kauza ublížila autorite cirkvi a ide o medzinárodne sledovaný prípad.

Podľa Haulíka je ťažké usudzovať, čo kauza Bezák spôsobí, keďže chýbajú konkrétne údaje z empirických prieskumov. „Cirkev je inštitúcia, ktorá existuje dvetisíc rokov, prešla mnohými krízami, neviem povedať, ako súčasná situácia ovplyvní konzervatívne prvky, na ktorých je cirkev postavená,“ podotkol sociológ. Podľa neho problém spočíva v otázke, ako cirkev dokáže reagovať na výzvy doby. Tá sa výrazne a rýchlo mení vrátane veriacich.

Bezák cez víkend poskytol rozhovory televíziám TA3 a Markíza. Objavil sa aj v českej a rakúskej televízii. Podľa Vatikánu by sa mal zdržať takýchto vyjadrení a nie je vylúčené, že môže čeliť trestu. Hovorca Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Jozef Kováčik povedal, že to nebudú riešiť, lebo to nie je ich záležitosť, ale Svätej stolice.

Arcibiskup Bezák nerozumie príkazu o mlčaní. Pripomína mu to časy za bývalého režimu. „A toto ma vnútorne veľmi nahnevalo, lebo ja si nemôžem pripustiť, že by sme v cirkvi žili nejakú takú totalitu rozkazu. Musíme v cirkvi hľadať pravdu a pravdivosť a dovoliť, aby obvinený vedel, z čoho je obvinený a kým je obvinený,“ vravel Bezák.

Cirkevné aj svetské právo uznávajú právo obhájiť sa

Teológ Halík zdôraznil, že každý človek má právo aj morálnu povinnosť sa obhájiť. To uznáva svetské, cirkevné právo i cirkevná morálka. Ak Bezáka Vatikán potrestá, podľa Halíka sa iba prehĺbi kríza v slovenskej katolíckej cirkvi. Cirkevné tresty označil za relikt doby, keď cirkev bola mocnosťou.

Bezák už v piatok pocítil nevôľu slovenských biskupov. František Mikloško upozornil, že Fórum života poprosilo kapucínov, aby svätú omšu v Bratislave mohol odslúžiť arcibiskup Bezák. Rehoľa kapucínov požiadala arcibiskupa Stanislava Zvolenského, aby to umožnil. Jeho reakcia však bola odmietavá. „Ak predseda KBS nedovolí slúžiť verejnú svätú omšu, tak to je precedens pre celé Slovensko, pre všetkých biskupov a od tejto chvíle sa Róbert Bezák stáva akýmsi štvancom,“ myslí si Mikloško. Hovorca KBS Kováčik nechcel túto informáciu komentovať. Podľa neho je to vec diecézy.

Bezák si myslí, že mu veľmi priťažila jeho tvrdosť k arcibiskupovi Sokolovi. „Bol som vyhrešený za takú veľkú svoju tvrdosť, lebo som neumožnil pánu arcibiskupovi Sokolovi, aby on bol pri mne ako tretí svätiteľ,“ ozrejmil Bezák. Svoj príchod do Trnavy chápal tak, že príde nový človek, a to neznamená, že musí ísť v tej istej línii ako jeho predchodca. Bezák sa snažil urobiť poriadok vo financiách. Aj Vatikán požiadal o vizitáciu vo finančných nezrovnalostiach. Vo veci koná tiež polícia na základe trestného oznámenia audítorky, ktorá preverovala hospodárenie diecézy počas Sokolovej éry. Ján Sokol už podľa svojich predchádzajúcich vyjadrení odmietol všetky podozrenia a k najnovším tvrdeniam Róberta Bezáka jeho stanovisko nie je známe.

Arcibiskup Bezák včera v TA3 napríklad povedal, že mu prišiel šek na 1,5 milióna dolárov. „Nie je to až také potešenie, keď dostanete peniaze a neviete, odkiaľ sú,“ vravel Bezák. Spýtal sa teda na celú záležitosť vo Vatikáne a neskôr mu odpovedali, že ide o dividendy od investičnej spoločnosti z USA a že sa má na to spýtať arcibiskupa Sokola.

Bezák sa čuduje Čarnogurskému

Bezák sa čuduje aj Jánovi Čarnogurskému, ktorý chce kandidovať na prezidenta, prečo sa tak vehementne zastáva arcibiskupa Sokola. „To je skutočne presvedčený, že je všetko v poriadku?“ spýtal sa. Čarnogurský ako veriaci kresťan by nemal podľa Bezáka budovať cirkev, ktorá si akokoľvek môže manažovať svoje peniaze. „On vie, ako boli robené reštitúcie jeho synom. Je toľko vecí, že ja skorej niekedy strácam dobrú vôľu a mám chuť sa nahnevať,“ poznamenal. O reakciu sme chceli požiadať aj Jána Čarnogurského, ale nepodarilo sa nám s ním skontaktovať.

Bezák si myslí, že o jeho odvolaní vedel aj metropolita a arcibiskup Zvolenský. Bezák bol v máji za ním. „Pán arcibiskup ma vypočul a po mojom hodinovom monológu mi povedal – kocky sú už hodené,“ ozrejmil Bezák. Podľa neho rozhodnutie o odvolaní biskupa sa pripravuje niekoľko mesiacov vopred a metropolita musel o tom vedieť. Hovorca KBS Kováčik tvrdí, že sú veľmi prekvapení Bezákovými výrokmi. „Arcibiskup Zvolenský nemohol vedieť o odvolaní, pretože aj Svätý otec sám píše, že rozhodol po dlhom uvažovaní a vyberaní z viacerých alternatív,“ namietal Kováčik. Podľa neho takéto záležitosti by sa vôbec nemali riešiť prostredníctvom mé­dií.

Ďalší osud Bezáka je neistý. Zatiaľ pôsobí ako výpomocný duchovný v Radvani v Banskobystrickej diecéze. Cez víkend sa ujal úradu biskupa v Banskej Bystrici Marián Chovanec. Pôsobenie Bezáka nechce meniť a odvolal sa na zmluvu, ktorá je podpísaná na jeden rok.

PIANO

 Prečítajte si aj glosu Mariána Repu Keď mlčanie kričí. Ak si chcete prečítať tento článok, zaregistrujte sa v systéme plateného obsahu Piano.

© Autorské práva vyhradené

135 debata chyba
Flowers