Slováci ľutujú ekonomické straty, Čechom chýba väčší štát

Rozdelenie spoločného štátu pred 20 rokmi prinieslo podľa Slovákov najväčšie straty v ekonomickej oblasti, Česi vidia najväčšie mínus v zmenšení územia a počte obyvateľov. Najvýraznejšou spoločnou absenciou, ktorú pociťujú Česi i Slováci, je strata spoločného štátu založeného na spolupatričnosti a spolupráci.

29.12.2012 11:29
debata (132)

Výsledky novembrového prieskumu Inštitútu pre verejné otázky (IVO), agentúry FOCUS a českého Centra pre výskum verejnej mienky (CVVM) ukázali rovnako to, že Česi za výrazné straty považujú aj horšiu dostupnosť k slovenským prírodným krásam. Medzi menej významné straty zaradili Česi i stratu spoločnej športovej reprezentácie a taktiež skrátenie štátnej hymny. Slováci zasa banujú za Prahou ako hlavným mestom a tiež za spoločnou menou.

Podľa prieskumu však až tretina Slovákov a Čechov buď na otázku nevie odpovedať, alebo si myslí, že ich krajiny rozdelením spoločného štátu nič nestratili.

Výsledky priniesol prieskum pod názvom „Dvadsať rokov od rozdelenia ČSFR a vzniku samostatnej SR a ČR“, ktorý v prvej polovici novembra realizoval Inštitút pre verejné otázky (IVO) v Bratislave v spolupráci s agentúrou FOCUS a Centrom pre výskum verejnej mienky (CVVM) Sociologického ústavu Akadémie vied Českej republiky. V prieskume odpovedalo 1 013 slovenských a 1 212 českých respondentov.

132 debata chyba