Hanbou Slovenska je Sulík, odkazuje prezident Gašparovič

Hanbou Slovenska je Richard Sulík, ktorý ako predseda parlamentu nerešpektoval predbežné opatrenie Ústavného súdu a vyhlásil voľbu kandidáta na generálneho prokurátora. Šéfovi strany Sloboda a Solidarita (SaS) Sulíkovi to po svojom hovorcovi Markovi Trubačovi odkazuje prezident Ivan Gašparovič.

04.01.2013 11:59, aktualizované: 16:05
Ivan Gašparovič Foto:
Prezident Ivan Gašparovič
debata (405)

Prezidentký palác tak reaguje na snahu liberálov, ktorí chcú iniciovať návrh parlamentu, aby podala na Ústavný súd obžalobu na Gašparoviča za úmyselné porušenie Ústavy. „Hanebným počinom predsedu SaS bolo aj skartovanie hlasovacích lístkov bezprostredne po voľbe Jozefa Čentéša v parlamente, aby sa nedalo dokázať, že lístky v tajnej voľbe boli označené,“ povedal Trubač.

„Aktér kauzy Sasanka, ktorý do Kočnerovho termostatu hovoril o cene hlasu za voľbu generálneho prokurátora, by sa mal viac sústrediť na svoju roztrasenú predsednícku stoličku v SaS,“ dodal.

Sulík kontruje: Na rozdiel od Gašparoviča si ctím platnú legislatívu

Predseda SaS Richard Sulík si podľa vlastných slov na rozdiel od prezidenta Ivana Gašparoviča ctí platnú legislatívu. Informovala o tom Veronika Oravcová z SaS. Strana je prekvapená vyjadrením prezidenta Gašparoviča, ktorý skartáciu volebných lístkov po voľbe kandidáta na post generálneho prokurátora označil za hanebný počin.

„Ja si na rozdiel od pána prezidenta ctím platnú legislatívu od ústavy až po volebný poriadok Národnej rady. Povinnosť skartovať hlasovacie lístky vyplývala z vtedy platného volebného poriadku, ktorý bol pre mňa ako predsedu parlamentu záväzný,“ uviedol Richard Sulík s tým, že Ivan Gašparovič opäť dokázal, že pravidlá dodržuje len vtedy, keď mu to vyhovuje.

Líder SaS Sulík vo štvrtok oznámil, že jeho strana sa pokúsi iniciovať návrh Národnej rade, aby podala na Ústavný súd obžalobu na prezidenta za úmyselné porušenie Ústavy SR tým, že po roku a pol čakania rozhodol o nevymenovaní Jozefa Čentéša do funkcie generálneho prokurátora.

Podľa SaS Gašparovič tak výrazne prekročil svoje právomoci a potvrdil, že je bábkou v rukách vládnucej strany. „Toto sa stane prvýkrát v histórii Slovenska. Sme presvedčení, že tento prezident je hanbou Slovenska,“ vyhlásil Sulík.

Ústava SR hovorí, že prezidenta možno stíhať iba za úmyselné porušenie Ústavy alebo za vlastizradu. O podaní obžaloby na prezidenta rozhoduje Národná rada trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých poslancov. Obžalobu podáva národná rada na ústavný súd, ktorý o nej rozhodne v pléne. Odsudzujúce rozhodnutie Ústavného súdu znamená stratu funkcie prezidenta a spôsobilosti túto funkciu opätovne získať.

405 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy