Pracovný čas zástupcu? Od polnoci do polnoci

Zástupcovia vlastníkov bytov sú väčšinou ľudia, ktorí majú zamestnanie a domovníctvu sa venujú popri ňom. Podobne aj 32-ročný Roman Tóth, ktorý hovorí, že domovník je v práci ustavične vrátane víkendov.

06.02.2013 12:00
Roman Tóth, byty, domovník Foto: ,
Zástupca vlastníkov bytov Roman Tóth drží v rukách len zlomok z dokumentov a zákonov, ktoré si musí naštudovať.
debata

Na otázku, koľko času mu domovníctvo v skutočnosti zaberie, sa usmeje. Je to asi toľko, koľko si zmyslia susedia. Napríklad jeden pán mu v nezvyčajných časoch - o jedenástej v noci alebo v nedeľu ráno o siedmej – oznamuje, že kdesi pri výťahu nesvieti malá žiarovka. „Občas sa stane, že pri úpravách bytu niekto nerešpektuje ostatných susedov a v nočných hodinách používa hlučnejšie prístroje, kde sa tiež na mňa obracajú vlastníci, aby sa to riešilo.“

Niektorí ľudia si myslia, že zástupca im má pomôcť opraviť prasknutý radiátor v byte, čo nie je pravda, keďže zástupca má riešiť len agendu týkajúcu sa spoločných priestorov. Vnútri bytu si musí každý pomôcť sám a privolať inštalatérov. Pri výpočte nezvyčajných požiadaviek spomenie Tóth ešte paniu, ktorá bola v dome len na návšteve a dožadovala sa otvorenia pivnice, pretože chcela zavárať…

Domovníctvo si vyžaduje okrem bežného údržbárstva aj nemalú znalosť práva. „Azda najviac času zaberie samotné študovanie zákonov a predpisov o bezpečnosti, požiarnej ochrane, stavebných prácach, zákona o vlastníctve bytov a iných, pretože sú neustále zmeny.“

To, čo robí, nepovažuje za prácu. „Je to povinnosť a niekto ju robiť musí.“ Inak by sa domy dostali do takých zanedbaných stavov, ako keď ich pred rokmi spravoval štát alebo mestá. „Bolo ich vtedy treba rekonštruovať a preto sa začali odpredávať do súkromných vlastníctiev majiteľov a tí sa teraz musia trápiť so stavom, v ktorom sa dnes nachádzajú.“

Najnovšiu zmenu v legislatíve považuje za omyl. „Ak chce niekto z pár eur vyplácaných z fondu opráv na benzín, parkovné, telefón a iné veci, ktoré mu odsúhlasili vlastníci na schôdzi, zobrať skoro polovicu, je to amorálne, nakoľko tieto peniaze sú vlastníctvom obyvateľov, ktoré si vkladajú na svoj účet, a samostatne rozhodujú o ich použití,“ dodal Tóth. „Toto vyplácanie je oveľa lepšie, ako keby si mal zástupca pýtať od každého napríklad 1 euro mesačne a vysvetľovať mu, že musel navštíviť 3-krát úrad, 6-krát správcu, ísť vyzdvihnúť žiarovky, ísť na rokovanie s firmou a podobne. A, samozrejme, nie vždy by sa financií dočkal, pretože nie je vlastník ako vlastník.“

© Autorské práva vyhradené

debata chyba