Frešo je prekvapený, že v iných stranách nenastala výmena garnitúr

Predsedu SDKÚ Pavla Freša za rok od konania predčasných parlamentných volieb prekvapilo, že v opozícii okrem jeho strany v žiadnej inej nenastala výmena garnitúr.

10.03.2013 09:18
Pavol Frešo Foto:
Šéf SDKÚ Pavol Frešo
debata (37)

"Prekvapilo ma, že niečo podobné sa v ostatných stranách neudialo. Myslel som si, že tento hlboký demokratický štandard zabehaný v Európe, nastane aj inde. Ak je nejaká garnitúra neúspešná vo voľbách, tak ju bude musieť nahradiť garnitúra, ktorá sa o úspech pokúsi iným spôsobom,“ povedal.

Prekvapilo ho však aj to, že vôľa po spolupráci upadla. Bez spolupráce na báze EPP, z ktorej vznikla Ľudová platforma, tu podľa neho nenastalo širšie spojenie stredopravej scény. „Svetlými výnimkami v tom boli ochrana druhého dôchodkového piliera, rovnej dane, Zákonníka práce a zápas za generálneho prokurátora,“ povedal Frešo s tým, že vníma župné voľby ako priestor, kde si môžu všetci osvojiť to, čo SDKÚ ponúkla cez ústrednú radu, teda pozvanie pre stredopravé strany na vytvorenie župných koalícií bez Smeru vo všetkých ôsmich krajoch.

Podľa Freša výhovorky, že o tom nerozhodujú stranícke centrály ale krajské organizácie, neobstoja. „V SDKÚ o tom rozhodla ústredná rada záväzne pre celé Slovensko. Takúto dohodu chceme urobiť aj s ostatnými partnermi na celoštátnej úrovni. Toto považujem aj za dobrý krok smerom k prezidentským voľbám,“ konštatoval. V župných voľbách sú podľa neho stredopravé strany krok od toho, že sa dohodnú na celoslovenskej báze. „Viem si predstaviť, že regióny budú potom, ako keby recipročne žiadať, aby sme sa dohodli na spoločnom kandidátovi na prezidenta,“ vyhlásil.

Vláda Smeru má podľa neho dve línie. Prvou bola možnosť ukázať slušnú stredovú tvár. Tou bolo prihlásenie sa ku konsolidácii. „Druhá bola kovaná ostro ideologicky. Zrušenie viac ako polovice budúcich úspor sporiteľov v priebehu skráteného legislatívneho konania. To je typický príklad, keď ideológia je nadradená ekonomike,“ povedal s tým, že zrušenie rovnej dane rovnako.

Tiež zhoršenie zamestnávania cez Zákonník práce. Odpoveďou je podľa Freša rastúca nezamestnanosť, pokles hospodárskeho rastu a všeobecné zhoršenie možnosti ľudí prejsť cez krízu vlastnými silami. „V inej krajine by som očakával, že keď takmer o pol percenta mesačne rastie nezamestnanosť, že nebudeme klikovať, ani drepovať, alebo robiť brušáky, ale premiér sa bude zaoberať tým, čo ľudí trápi. To je poriadna práca a peniaze na chleba nie zo sociálnej dávky, ale z toho, čo si zarobia,“ vyhlásil.

37 debata chyba