SaS opúšťa ďalší člen, odchádza Kamil Krnáč

, 27.03.2013 13:37, aktualizované: 15:00
Kamil Krnáč
Kamil Krnáč Autor:

Stranu SaS opúšťa ďalší jej vysoký funkcionár. Z SaS odchádza člen Republikovej rady, jej bývalý kandidát na predsedu Najvyššieho kontrolného úradu a na šéfa Národného bezpečnostného úradu Kamil Krnáč. Dôvodom je odvolanie Juraja Miškova z funkcie podpredsedu strany.

"Dlhodobý negatívny vývoj vo vnútri strany SaS spôsobil, že ju už ďalej nedokážem vnímať ako symbol demokratizácie a boja proti korupcii. Udalosti ostatných týždňov, podčiarknuté začínajúcimi sa čistkami v podobe odvolania Juraja Miškova z funkcie podpredsedu strany, ma utvrdili v tom, že strana SaS pre mňa už definitívne nepredstavuje projekt, ktorému som pred štyrmi rokmi ako jeho zakladajúci člen veril,“ povedal Krnáč.

Zároveň dodal, že jeho ďalšie zotrvanie by od neho vyžadovalo príliš veľký ústup z hodnôt a princípov, na ktorých mu záleží. Preto sa po dlhom zvažovaní dnes rozhodol zo strany SaS odísť. „Naďalej však ostávam v kontakte s mnohými členmi, s ktorými mi bude cťou spolupracovať kedykoľvek v budúcnosti," uviedol Krnáč.

Krnáč je druhým členom trinásťčlennej Republikovej rady SaS, ktorý v priebehu desiatich dní opúšťa stranu.

Poslanec NR SR Juraj Miškov, ktorý podporoval na post predsedu SaS Jozefa Kollára, prišiel v strane o podpredsednícku funkciu. Vo funkcii podpredsedu ho nahradil poslanecký kolega Jozef Mihál. Vo funkcii podpredsedu zostal aj po pondelňajšom rokovaní republikovej rady Ľubomír Galko. Republiková rada v pondelok na návrh predsedu strany Richarda Sulíka odvolala Miškova i Galka. Následne Sulík navrhol zvoliť za podpredsedov Galka a Mihála, pričom Kollár odmietol ponuku Sulíka, aby sa stal jeho podpredsedom. Miškov zatiaľ zostáva predsedom poslaneckého klubu SaS.

Galko na odchody dôvody nevidí

Krnáča bude možno nasledovať aj ďalší bývalý poslanec Jaroslav Suja. „Zvažujem všetky možnosti,“ povedal. O odchode údajne uvažuje aj bývalý kancelár Národnej rady SR (NR) Michal Nižňan. Podľa podpredsedu SaS Ľubomíra Galka nie je žiadny dôvod niekam odchádzať.

Liberálov Krnáčov odchod mrzí, ale želajú mu veľa úspechov. „Osobne mi je ľúto každého takéhoto rozhodnutia. SaS je silný tím, ktorý nestojí len na jednotlivcoch. Dôležité je, že členská základňa SaS rastie. Želám bývalým členom SaS veľa osobných a pracovných úspechov,“ uviedol Sulík.

„Mrzí ma to, lebo spolupráca s Kamilom bola dobrá a aj v parlamente to bol jeden z mojich najbližších kolegov,“ povedal Martin Poliačik. Krnáčov odchod ľutuje aj podpredseda Jozef Mihál. „Kamil Krnáč bol výrazným členom SaS, okrem iného bol poslancom, veľmi dobrým nominantom na post šéfa NKÚ,“ pripomenul Mihál, ktorého tiež mrzí, že „niektorí ľudia nedokážu zniesť, že ich favorit nezvíťazil“. Krnáč podporoval v predsedníckom súboji Sulíkovho protikandidáta Jozefa Kollára.

„Chápem, že pre niektorých ľudí je ťažké vyrovnať sa s porážkou. Oceňujem skôr takých, ktorí sa aj po prehre dokážu zomknúť, pracovať v prospech kolektívu a v prvom rade v prospech celej krajiny. Som presvedčený, že aj napriek takýmto odchodom bude SaS úspešná a bude napredovať,“ reagoval na Krnáčov odchod Galko.

Mihál v utorok priznal, že sa obáva odchodu veľkého počtu členov SaS. O odchode uvažuje aj Kollár či Daniel Krajcer. Obaja zvažujú všetky možnosti. Reagovali tak na odvolanie Juraja Miškova z postu podpredsedu na návrh Sulíka, čo Kollárovi podporovatelia považujú za čistky v strane. Podľa informácií TASR sa však Sulík mal vyjadriť, že sa s podporovateľmi jeho protikandidáta vyrovná. Sulík odmieta, že „krágľuje“ Kollárových prívržencov. Tvrdí, že má záujem o spoluprácu a aj preto ponúkol post podpredsedu strany Kollárovi. Ten to síce odmietol, ale Sulík uviedol, že ponuka trvá.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku