Usmrtení slovenskí horolezci budú mať štátne pohreby

28.06.2013 14:59, aktualizované: 17:34

Vláda zorganizuje pre slovenské obete teroristického útoku v Pakistane štátne pohreby. "Najvhodnejším spôsobom pre uctenie si pamiatky obetí teroristického činu bude zorganizovanie štátnych pohrebov pre oboch horolezcov. Štátny smútok na území Slovenskej republiky nebude vyhlásený," uviedli z Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR.

Na pohreboch sa chce zúčastniť aj predseda vlády Robert Fico. „Pokiaľ mi to okolnosti umožnia, tak sa pokúsim zúčastniť aspoň na jednom štátnom pohrebe, ale ďalší predstavitelia štátu, ministri, ktorí nemajú zahraničný program, budú určite prítomní,“ povedal po piatkovom zasadnutí Európskej rady v Bruseli. Fico vysvetlil, že práve v dňoch pohrebov má byť na zahraničných pracovných cestách.

Ako informuje na svojej webstránke Horská záchranná služba, posledná rozlúčka so zosnulým záchranárom Petrom Šperkom bude v utorok 2. júla o 13:00 v kongresovej sále Grand Hotela Bellevue v Hornom Smokovci a s Antonom Dobešom v stredu 3. júla o 15:00 na miestnom cintoríne v Uhrovci.

Po telá slovenských horolezcov poletí vládny špeciál. Pakistanské vojenské lietadlo, ktoré malo telá priviezť, muselo pre vážnu technickú poruchu zostať na letisku v ukrajinskom Charkove. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Miestni ozbrojenci cez víkend zaútočili na skupinu zahraničných horolezcov. Incident pod osemtisícovkou Nanga Parbat podľa miestnych oficiálnych zdrojov neprežili desiati cudzinci vrátane dvoch Slovákov a jeden pakistanský vodca, ktorých páchatelia prezlečení za policajtov zastrelili zblízka v základnom tábore. Údajní moslimskí fundamentalisti horolezcov prepadli ešte v sobotu večer miestneho času v ťažko prístupnej oblasti na úpätí himalájskej veľhory, ktorá bola doteraz považovaná za bezpečnú. Miestne úrady na útok zareagovali evakuáciou zvyšných približne 40 horolezcov z Nanga Parbat a zrušením všetkých ďalších výstupov počas tohtoročnej letnej sezóny. K útoku sa prihlásil pakistanský Taliban a mala to byť pomsta. Polícia incident vyšetruje a zadržala už niekoľko podozrivých.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku