KOZ žiada rovnaký rodičovský príspevok pre všetky matky

Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR nesúhlasí s návrhom ministerstva práce a sociálnych vecí, aby sa obnovilo poskytovanie rodičovského príspevku v dvoch úrovniach.

25.07.2013 10:38
prechádzka, dieťa, materská dovolenka Foto:
Ilustračné foto
debata (5)

Vyšší príspevok totiž majú podľa navrhovanej novely zákona o rodičovskom príspevku dostať tie matky, ktoré pred pôrodom pracovali a splnili podmienky nároku na materskú dávku. „Zásadne nesúhlasíme, aby sa nárok na štátnu sociálnu dávku odvíjal od splnenia podmienok na dávku nemocenského poistenia,“ odkázali odborári ministerstvu. Štátne sociálne dávky sa majú podľa KOZ poskytovať všetkým občanom rovnako a v rovnakej výške.

Odborári tiež zásadne nesúhlasia s tým, aby sa pre matky, ktoré nezískali nárok na materskú dávku, rodičovský príspevok znížil zo súčasných 199,6 eura na 160 eur. „KOZ SR nepokladá v súčasnom období za vhodné obmedzovať príjmy rodičov starajúcich sa o maloleté deti,“ uviedli ako zásadnú pripomienku k novele zákona o rodičovskom príspevku.

Rezort práce však chce obnoviť poskytovanie rodičovského príspevku vo vyššej sume tým rodičom, ktorí pred narodením dieťaťa pracovali a platili príspevky na nemocenské poistenie. Ak matka pred narodením dieťaťa nepracovala a preto nezískala nárok na materskú dávku, jej rodičovský príspevok klesne zo súčasných 199,6 eura na 160 eur. Matka, ktorá pred pôrodom pracovala a má preto nárok na materskú dávku, bude dostávať vyšší príspevok, ktorý dosiahne 260 eur. Rodičovský príspevok vo vyššej sume navrhuje ministerstvo poskytovať do dvoch rokov veku dieťaťa.

Vyšší rodičovský príspevok pre ženy, ktoré boli pred pôrodom nemocensky poistené a získali nárok na materskú dávku, zaviedla bývalá ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová. Od začiatku roka 2010 vyšší rodičovský príspevok dosahoval 256 eur a nižšia suma bola na úrovni 164,22 eura. Bývalý minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál od začiatku roka 2011 zaviedol jednotnú výšku príspevku v sume 190,1 eura pre všetky matky. Súčasne však Mihál umožnil, aby rodičovský príspevok dostávali aj pracujúce matky.

Rezort práce a sociálnych vecí pôvodne navrhoval aj to, aby pracujúce ženy už nemali nárok na poberanie rodičovského príspevku. Tento návrh však začiatkom tohto mesiaca po týždni stopol premiér Robert Fico. „Zostáva právna úprava v takej podobe, v akej je,“ povedal. Predseda vlády tiež začiatkom júla pripustil, že vláda nakoniec zachová súčasnú právnu úpravu, podľa ktorej všetky matky dostávajú rovnakú výšku rodičovského príspevku bez ohľadu na to, či pred pôrodom pracovali alebo nie.

5 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy