Beblavý: V piatok malo byť poslanecké grémium, Paška ho nezvolal

V piatok malo podľa predsedu parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Miroslava Beblavého zasadať poslanecké grémium k návrhu nového ústavného zákona o konflikte záujmov.

02.08.2013 15:00
Pavol Paška Foto: ,
Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer).
debata (15)

Predseda parlamentu Pavol Paška však jeho rokovanie nezvolal. Ako povedal Beblavý, na poslednom rokovaní poslaneckého grémia sa dohodlo, že 2. augusta sa opäť stretne grémium a uzavrie návrh nového ústavného zákona o konflikte záujmov, aby sa stihol podať do 16. augusta.

„Dohodlo, že do 31. júla pošlú poslanecké kluby pripomienky ku kompromisnému návrhu, ktorý sme pripravili spolu s Paškom,“ povedal s tým, že drobné technické pripomienky prišli len od OĽaNO. „Ani Smer nezaslal žiadne pripomienky, ale Paška grémium na dnes nezvolal. Moje pokusy ho kontaktovať boli neúspešné. Za týchto okolností, máme 14 dní na dotiahnutie návrhu. Verím, že za záhadou sa neskrýva neochota nepodporiť tento kompromisný návrh,“ vyhlásil Beblavý.

Na poslaneckom grémiu 4. júla predseda parlamentu Pavol Paška rozdal stranám kompromisný návrh, ku ktorému sa mali vyjadriť do konca júla. Podľa Beblavého kompromisný návrh spočíva v tom, že verejní funkcionári nebudú pri majetkových priznaniach uvádzať približnú hodnotu jednotlivých vecí, zostane im však nová povinnosť uvádzať podrobné informácie o svojom majetku a to typovo aj druhovo. Verejnosť by sa po novom mala dozvedieť aj názvy bánk, kde majú verejní funkcionári uložených viac ako 10-tisíc eur.

Opozícia sa Smeru snažila vyjsť v ústrety aj pri ďalšej námietke, keď sa vládna strana obávala zvýšenia zaťaženosti ústavného súdu a preto odmietala, aby sa na ústavný súd mohla obrátiť tretina členov výboru s odvolaním proti jeho nekonaniu. Kompromisné riešenie hovorí o tom, že na ústavný súd by sa poslanci nemohli obracať v prípade najtriviálnejších rozhodnutí výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, ako napríklad pri uložení sankcií za oneskorené podanie majetkového priznania. Naopak, pri závažných prípadoch by sa na ústavný súd obrátiť mohli.

Ak sa poslanecké strany zhodnú na texte novely, parlament sa ňou bude v prvom čítaní zaoberať na septembrovej schôdzi a účinnosť by nadobudla od 1. januára 2014. Pre verejných funkcionárov by to znamenalo, že od nového roka by podávali podrobnejšie majetkové priznania, z ktorých by sa dal určiť medziročný nárast majetku. Zároveň sa omnoho presnejšie vyšpecifikujú sankcie za porušenie zákona.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #parlament #Paška #Beblavý