KDH: Daňové podvody treba riešiť reálne, nie fiktívne

Vyjadrenia nového generálneho prokurátora dávajú podľa podpredsedu KDH Miloša Moravčíka nádej, že sa klepne po prstoch podvodníkom a znížia sa daňové úniky na DPH.

03.08.2013 10:27
(typo - nepouzivat v orise) peniaze, euro,... Foto:
Ilustračné foto
19

Ako povedal, Jaromír Čižnár by si však mal dať pozor, aby to nedopadlo rovnako ako u ministra financií. „Ten po svojom nástupe v apríli minulého roka inicioval vznik akčnej trojky ministrov financií, vnútra a spravodlivosti, ktorí mali pripraviť kladivo na daňové úniky. Po roku je z výberu daní zrejmé, že akčná trojka trafila kladivom slušných podnikateľov a podvodníci sa mu dokázali vyhnúť,“ vyhlásil Moravčík.

Podpredseda KDH pripomenul, že minister financií na začiatku svojho pôsobenia hovoril o daňových únikoch na DPH vo výške 2,3 mld. eur, pričom považoval ich zníženie o viac ako miliardu eur počas niekoľkých rokov za realistické. „Nový generálny prokurátor dnes hovorí o daňových únikoch len v stovkách miliónov eur. Buď ešte nie je dostatočne zorientovaný alebo dostal zlé podklady. Podvody na DPH totiž v minulom aj v tomto roku neklesali, ale narastali a dosahujú približne tri mld. eur. Vychádza to z pôvodných analýz ministerstva financií, z vývoja spotreby a z výberu DPH,“ zdôraznil Moravčík.

Nižšie príjmy štátu z DPH za minulý rok oproti roku 2011 zvaľovala podľa Moravčíka vláda na dozvuky kolapsu na finančnej správe. „Ako je však možné, že podľa aktuálnej daňovej prognózy majú byť tohtoročné príjmy štátu z DPH o 39 miliónov eur nižšie ako minulý rok? A ako je možné, že majú byť o 428 miliónov nižšie ako v roku 2011? Vláda Smeru boj s daňovými únikmi zatiaľ prehráva na plnej čiare,“ zdôraznil s tým, že žiaľ na neschopnosť spraviť poriadok s podvodníkmi doplácajú slušní ľudia, ktorým vláda zvýšila dane, odvody aj poplatky. Slušným ľuďom sa žije podľa neho horšie a podvodníkom lepšie.

Svetielkom nádeje sú podľa Moravčíka vyjadrenia nového generálneho prokurátora. „Až realita výberu DPH však ukáže, či ide len o pekné reči alebo sa aj niečo dosiahne. Aby bola jeho snaha úspešná, tak by si mal dať pozor na tri veci,“ povedal. Mal by sa podľa neho oboznámiť so skutočnou výškou podvodov na DPH, mal by sa snažiť prioritne chytať veľké ryby v DPH mafii a mal by byť opatrný pri spolupráci s tými, ktorí sa len tvária, že podvodníkov chytajú. „Daňové podvody totiž treba riešiť reálne, nie fiktívne ako to doteraz robila vláda,“ konštatoval podpredseda KDH.

Pri svojom vymenovaní do funkcie vyhlásil nový generálny prokurátor Jaroslav Čižnár boj proti daňovej kriminalite za jednu zo svojich priorít. „Chcem, aby prokuratúra intenzívnejšie vstupovala do daňových trestných stíhaní. Je neprípustné, aby v tomto období štát prichádzal o stovky miliónov eur, ktoré v pokladni chýbajú a tí, ktorí majú dane platiť, sú beztrestní,“ uviedol vtedy nový šéf prokuratúry. Pri potláčaní daňovej kriminality má po novom pracovníkom finančnej správy a policajtom pomôcť aj osem špecialistov z odboru osobitného určenia na Generálnej prokuratúre.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
19 debata chyba
Viac na túto tému: #Čižnár #KDH #Moravčík