Fico sa Radičovej ospravedlniť nemieni, voči rozsudku sa odvolal

Premér Robert Fico (Smer) sa expremiérke Ivete Radičovej ospravedlniť nemieni. Voči rozsudku Okresného súdu v Pezinku, ktorý ho k tomu zaviazal, podal odvolanie. Potvrdili to na Krajskom súde v Bratislave. Fico sa mal Radičovej ospravedlniť za to, že jej meno spojil s korupciou pri dostavbe biatlonového areálu v Osrblí.

17.08.2013 12:15
Iveta Radičová Foto:
Bývalá premiérka Iveta Radičová
debata (97)

„Právna zástupkyňa odporcu v zákonnej lehote doručila Okresnému súdu Pezinok odvolanie v predmetnej veci, ktoré obsahovalo všetky náležitosti odvolania,“ potvrdili na súde. Prípad ďalej prevezme Krajský súd v Bratislave, ktorý o odvolaní rozhodne. „Predseda vlády, tak ako aj iní občania, využil právo na podanie odvolania,“ povedala jeho hovorkyňa Beatrice Szabóová. Dôvody odvolania nespresnila.

„Predsedníčka vlády je neschopná, je klamárka a je podozrivá z korupcie,“ znel jeden z Ficových z výrokov, za ktorý ho Radičová v roku 2011 zažalovala. Ďalší sa týka voľby generálneho prokurátora v Národnej rade SR. V tejto časti Radičová neuspela. Podľa rozsudku sudkyne Michaely Královej mal Fico uverejniť ospravedlnenie na vlastné náklady v tlačových agentúrach TASR a SITA.

„Toto bez ohľadu na to, že navrhovateľka bola aktívna politička, zasiahlo podľa môjho názoru do jej cti, a to z toho dôvodu, že z páchania trestného činu môže byť podozrivá iba fyzická osoba. To, že navrhovateľka bola v tom čase verejne činná osoba, je v tomto prípade iba priťažujúcou okolnosťou,“ zdôvodnila 9. mája tohto roku sudkyňa Králová svoje rozhodnutie k výrokom o korupcii. Vykonané dôkazy podľa nej nenasvedčovali tomu, že by Radičová bola niekedy spájaná s korupciou a podľa sudkyne nie je žiadny politik povinný strpieť urážky a obvinenia z korupcie, aj keď ide o politický boj.

V druhej časti žaloby, podľa ktorej Fico uviedol, že je presvedčený, že Jozef Čentéš sa pred voľbou generálneho prokurátora vzdal kandidatúry na pokyn Radičovej, expremiérka neuspela. Sudkyňa to zdôvodnila tým, že išlo o hodnotiaci úsudok, ktorý Fico vyhlásil vo vzťahu k premiérke, teda političke, ktorá musela uniesť kritiku z titulu svojej funkcie.

97 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy