WikiLeaks zverejňuje diplomatické depeše z ambasády v Bratislave

, , 22.08.2013 11:49, aktualizované: 23.08.2013 09:00
Manning, transparenty
Plagáty aktivistov a podporovateľov odsúdeného vojaka Manninga. Autor: ,

WikiLeaks Slovensko zverejňuje na protest voči trestu pre amerického vojaka Bradleyho Manninga ďalšie tajné diplomatické depeše z veľvyslanectva v Bratislave.

V prvých zverejnených depešiach sa slovenský portál Wikileaks venuje aktivitám rezortu obrany, ktoré údajne nakupovalo bieloruské zbrane, ale aj možnému predaju slovenských zbraní Kamerunu, Jemenu, Afganistanu. Taktiež server zverejnil sumy výdavkov na účasť Slovenska na vojenské operácie v Iraku, ktoré boli údajne poskytnuté rezortom obrany.

Zverejnenie depeší oznámil vo štvrtok šéf Inštitútu ľudských práv Peter Weisenbacher. „Vojak Manning je politický väzeň, väzeň svedomia. Nedopustil sa žiadneho zločinu, práve naopak, jeho väzba a súd boli fackou spravodlivosti a s tým nemôžeme súhlasiť. Naše snahy o jeho prepustenie pokračujú,“ vyhlásil Weisenbacher. Podľa jeho slov je poburujúce, že americká administratíva investovala toľko energie na prenasledovanie tohto 25-ročného mladého muža namiesto toho, aby vyšetrila podozrenia zo zneužitia právomoci, vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti a porušovania ľudských práv popísaných v dokumentoch, ktoré zverejnila WikiLeaks.

Weisenbacher pripomína, že Inštitút ľudských práv sa v kauze Bradleyho Manninga angažuje dlhšie, už v januári realizoval demonštráciu pred budovou veľvyslanectva v Bratislave. Vo februári zasa aktivisti „zaútočili“ na ambasádu mailovými žiadosťami a telefonátmi. Veľvyslanectvo USA vtedy na jeden deň vyplo svoj server. Na festivale Pohoda sa za prepustenie vojaka Manninga podpísalo viac než 1 000 Slovákov.

„Väzenie pre Manninga je kontraproduktívne voči záujmom USA. Oprávnený hnev, ktorý tento rozsudok vyvolal, bude len posilňovať snahy o nové odhalenia, ako tomu nasvedčuje prípad Snowden. Žiaľ, USA takýmto počínaním vysielajú i negatívny signál o hodnote spravodlivosti a ľudských práv do sveta. Je smutné a príznačné, že Bradley bol odsúdený práve na výročie sovietskej okupácie našej krajiny a začiatku normalizácie,“ doplnila programová riaditeľka Inštitútu ľudských práv Alena Krempaská.

WikiLeaks Slovensko bolo spustené vo februári tohto roku na stránke Wikileaks-Slovensko a publikuje preklady vybraných tajných dokumentov pochádzajúcich z ambasády USA v Bratislave. V minulých mesiacoch sa na nej objavili informácie o korupcii medzi slovenskými politikmi či snahách amerických diplomatov manipulovať situáciu na Slovensku v prospech amerických korporácií. Preklady, ktoré sú výsledkom práce dvadsiatky dobrovoľníkov, si za šesť mesiacov prečítalo viac než 200-tisíc návštevníkov.

Tlačový atašé ambasády USA na Slovensku Matt Miller uviedol, že americká strana nekomentuje zverejnené dokumenty. K samotnému prípadu Manninga sa podľa Matta Millera vyjadrilo aj americké ministerstvo zahraničných vecí "Ako uviedla jeho hovorkyňa, Spojené štáty jasne povedali, že únik a prezrádzanie utajených materiálov je vážna záležitosť. Minister zahraničných vecí John Kerry rešpektuje rozhodnutie súdu a jeho precíznosť v tomto komplexnom konaní a v širšom zmysle rešpektuje úplnosť procesu,“ povedal Miller.

Bezpečnostný analytik Ivo Samson je skeptický k informáciám, ktoré server WikiLeaks priniesol. „Je to zlepenec rôznych informácií prevzatých z rôznych masmédií. Často sú to informácie, ktoré pri neformálnych stretnutiach, obedoch, večeriach americkí predstavitelia získajú od svojich partnerov,“ zhodnotil analytik. Podľa neho sú to neoverené informácie.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Wikileaks #Manning #veľvyslanectvo
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku