Na oslavy výročia SNP prišlo vyše tritisíc ľudí

Najvyšší ústavní činitelia Slovenska, zástupcovia 26 veľvyslanectiev na Slovensku, rumunský prezident Traian Băsescu, predseda ruskej Štátnej dumy Sergej Naryškin, veteráni II. svetovej vojny a vyše tritisíc návštevníkov sa vo štvrtok v areáli Pamätníka SNP v Banskej Bystrici zúčastnilo na oficiálnej časti celonárodných osláv 69. výročia vypuknutia Slovenského národného povstania (SNP).

, , 29.08.2013 16:05, aktualizované: 16:54
SNP, Gašparovič Foto: ,
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič (vpravo) pri kladení pietnych vencov počas osláv 69. výročia Slovenského národného povstania (SNP).
debata (15)

Ako uviedol riaditeľ Múzea SNP, ktoré oslavy organizuje, Stanislav Mičev, oslavy SNP sa stali tradičnými oslavami s veľkou účasťou. „Celé oslavy prebiehajú veľmi dôstojne za veľkej účasti ľudí, ktorých sem nikto neorganizuje, ale prídu sami. Som rád, že každoročne sa zvyšuje oficiálna účasť,“ povedal Mičev.

Oficiálna časť osláv výročia SNP sa začala hodinu pred poludním kladením vencov v pietnej sieni Pamätníka SNP a pokračovala slávnostným zhromaždením. Prítomným sa na ňom prihovoril prezident Ivan Gašparovič, prezident Rumunska Traian Băsescu, predseda Národnej rady SR Pavol Paška, predseda ruskej Štátnej dumy Sergej Naryškin, premiér Robert Fico a predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pavol Sečkár. Prezident Gašparovič vo svojom prejave pripomenul zodpovednosť štátnikov poučiť sa z chýb minulosti a chrániť povojnové usporiadanie. Spochybňovanie výsledkov II. svetovej vojny je podľa neho veľmi nebezpečné pre pokoj v Európe.

Ako v prejave upozornil, zdá sa, že v Európe sa začína oslabovať antifašistický konsenzus. „To nie je základom novej európskej architektúry.“ Prezident pokračoval, že sú sily, ktoré bagatelizujú, často aj spochybňujú obete nacizmu, verejne spochybňujú mierové zmluvy, ktoré sú základom dnešnej Európy. „V tejto súvislosti chcem zdôrazniť, že Slovensko ostáva verné odkazu protifašistickej koalície domáceho, ale aj zahraničného odboja. Ostáva verné európskej tradícii protifašistického zápasu, lebo ona ju priviedla k demokratickej slovenskej štátnosti,“ dodal Gašparovič.

Podľa Pašku je SNP dôkazom, že označovanie Slovákov ako holubičí národ, ktorý sa nevie vzoprieť, je len mýtus. Fico zdôraznil, že na taký málopočetný národ Slováci bojovali vo Varšavskom povstaní, ako partizáni v Taliansku proti Mussolinimu, vo Francúzsku stvorili zahraničné vojsko na čele s generálom Rudolfom Viestom a podobne. „Hlavu hore Slováci, my sa naozaj nemáme za čo hanbiť. S týmto mravným kapitálom antifašizmu by sme mali ešte lepšie narábať pri prezentácii Slovenska v Európe, ale aj vo svete,“ podotkol premiér.

„Mohol by som spolu s Martinom Lutherom Kingom povedať, že aj ja mám svoj vlastný sen. Mám sen, ktorý sa napĺňa, keď si 20 rokov slobodná a nezávislá SR získava v Európskej únii a Európe skutočne vysoký kredit,“ konštatoval Fico. Ako dodal, to, po čom túžili povstalci – aby sme sa stali suverénnym štátotvorným národom, sa zo sna stalo skutočnosťou.

Predseda Zväzu protifašistických bojovníkov Sečkár pripomenul potrebu renovácie mnohých pomníkov II. svetovej vojny.

Rumunský prezident Basescu aj predseda ruskej Štátnej dumy Naryškin sa poďakovali všetkým, ktorí sa na Slovensku starajú o hroby vojakov z ich krajín. Po skončení slávnostného zhromaždenia potom spoločne na budove Radnice na Námestí SNP odhalili pamätné tabule vyjadrujúce vďaku Banskobystričanov rumunským a sovietskym vojakom za oslobodenie Banskej Bystrice od nacistov. Centrálne oslavy výročia SNP pokračujú v areáli Pamätníka SNP od 13:00 kultúrnym programom, s vystúpeniami 12 sólistov ruského vokálneho súboru Alexandrovci, ruského akademického súboru Belkanto, dychovej hudby Selčianka, Petra Lipu s kapelou a Jany Orlickej s kapelou Diabolské husle. Program sprevádzajú ukážky súčasnej vojenskej techniky Ozbrojených síl Slovenskej republiky, prezentácia dobového vojenského tábora povstaleckej armády v podaní klubov vojenskej histórie a expozícia Múzea SNP je sprístupnená zadarmo. Mičev odhaduje, že na oslavách sa vrátane ich neoficiálnej časti tak ako v minulých rokoch zúčastní okolo 10-tisíc návštevníkov.

K budúcoročnému 70. výročiu SNP sa Múzeum SNP snaží spopularizovať SNP aj v zahraničí, a to v spolupráci so slovenskými zastupiteľstvami a kultúrnymi inštitútmi. „Dúfam, že sa nám podarí vyviezť výstavu o SNP a účasti ďalších národov do viacerých krajín Európy vrátane Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Takisto plánujeme niekoľko vedeckých konferencií,“ povedal Mičev s tým, že v zahraničí ešte vedecká konferencia o SNP nebola.

Odhalili pamätné tabule osloboditeľom Banskej Bystrice

Na priečelí banskobystrickej historickej Radnice na Námestí SNP prezident Rumunska Basescu a predseda Štátnej dumy Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie Naryškin odhalili dve pamätné tabule vyjadrujúce vďaku a úctu príslušníkom sovietskych a rumunských vojsk, ktorí padli pri oslobodzovaní mesta Banská Bystrica. Na akte slávnostného odhalenia tabúľ osloboditeľom sa zúčastnil aj prezident Gašparovič.

„Odhalením pamätných tabúľ vzdávame úctu, obdiv a vďaku obyvateľov nášho mesta vojakom, ktorí položili svoje životy za našu slobodu a budúcnosť,“ povedal vo svojom príhovore primátor Banskej Bystrice Peter Gogola. Podľa jeho ďalších slov je veľmi rád, že sa to deje v deň osláv 69. výročia vypuknutia Slovenského národného povstania (SNP). „Deň, ktorým sme sa my, Slováci, postavili proti zlu a odmietli sa ticho prihliadať páchaným krivdám.“ Ako Gogola pripomenul, hoci bolo povstanie potlačené a na šesť mesiacov ovládli Banskú Bystricu nacistické vojská, sovietski a rumunskí vojaci pomohli vybojovať slobodu späť a postaviť sa tak na stranu víťazov.

„Nech pamätné tabule s textom ‚Vojakom hrdinskej sovietskej armády, ktorí sa bili a mreli za slobodu našej vlasti a ktorí žijú v srdciach vďačného obyvateľstva‘ a ‚Skláňame sa s hlbokou úctou pred vojakmi rumunskej armády, ktorí sa podieľali na oslobodzovaní našej vlasti a z ktorých mnohí položili životy za našu slobodu‘, nie sú len kusy kameňa pripomínajúce minulosť, ale vzácnymi svedkami hrdinstva, obety a ceny života,“ dodal primátor.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #výročie #SNP
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy