So zosnulým Jozefom Bednárikom sa lúčili umelci a verejnosť

Známi divadelní a hudobní umelci i verejnosť sa v piatok zúčastnili na poslednej rozlúčke s režisérom Jozefom Bednárikom v bratislavskom Slovenskom národnom divadle.

30.08.2013 12:33
Bednárik Foto: ,
Rakva s telom Jozefa Bednárika počas poslednej rozlúčky.
debata (1)

Smútočný obrad, na ktorého príprave sa svojím spôsobom podieľal aj sám Bednárik, sa uskutočnil za veľkého záujmu médií. Koncipovaný bol v piatich častiach ako prehliadka umeleckého života a tvorby zosnulého. Jednotlivé vystúpenia umelcov sprevádzali záznamy, v ktorých režisér hovoril o svojom živote, ale aj o piatkovom obrade. Ten „režíroval“ v zrejmej predtuche blízkej smrti. V jednej chvíli tak vyjadril radosť z toho, že sa s ním prišli rozlúčiť všetci, ktorých má rád.

Programu dal konečnú režijnú podobu Ján Ďurovčík. V zaplnenom hľadisku bola prítomná rodina, kolegovia, priatelia zosnulého a tiež verejnosť. Ľudia, ktorí sa do budovy nevošli, mohli obrad sledovať pred divadlom na veľkoplošnej obrazovke.

Jozef Bednárik bol hospitalizovaný od pondelka (19.8.). Jeho stav bol od začiatku veľmi vážny. Ležal na ARO v umelom spánku. Dôvodom úmrtia bolo vážne metabolické a kardiálne zlyhanie.

Nnarodil sa 17. septembra 1947 v Zelenči. Absolvoval strednú umelecko-priemyslovú školu, potom vyštudoval herectvo na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Po desaťročnom hereckom pôsobení svoje schopnosti venoval už len réžii, najprv ako režisér Divadla Z v Zelenči, ktoré priviedol na vrchol ochotníckej slávy a ktoré zožínalo úspech všade, kde účinkovalo. Neskôr režíroval v Divadle Andreja Bagara (DAB) v Nitre. Tam inscenoval okolo 40 titulov, z ktorých výrazný ohlas zaznamenal Shakespearov Titus Andronicus, Dom Bernardy Alby Federica Garcíu Lorcu alebo Jarné prebudenie Franka Wedekinda.

Popritom hosťoval na festivaloch v Nemecku, Rakúsku, Francúzsku, Bulharsku, Monaku, Japonsku, vo Veľkej Británii, v Izraeli a mnohých ďalších krajinách. V roku 1990 prišiel do Bratislavy, kde sa po hosťovaní stal režisérom na Novej scéne, ktorá uviedla za jeho pôsobenia štyri muzikálové tituly (Evanjelium o Márii, Grand-hotel, Pokrvní bratia a Jozef a jeho zázračný farebný plášť).

V roku 1996 Jozef Bednárik režíroval v pražskej Štátnej opere Rossiniho operu Turek v Taliansku a v roku 1997 svojho prvého Verdiho Dona Carlosa v bratislavskej opere. Návštevníci pražského Národného divadla poznajú jeho inscenáciu opery Romeo a Júlia, ktorú na Festivale hudobného divadla ocenili ako najzaujímavejšiu opernú inscenáciu a nominovali na Cenu Alfréda Radoka.

Mimoriadnemu diváckemu záujmu sa tešili všetky opery, ktoré Bednárik režíroval v Opere SND, napríklad Carmen, Turandot, Don Carlos, Dcéra pluku a iné.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #pohreb #Bednárik