Praktiky piťovcov na súde, svedok odkryl šokujúce detaily gangu

Kľúčový chránený svedok kauzy s údajnou zločineckou skupinou piťovci Viktor M. vo štvrtok na súde rozprával, ako podľa neho toto zoskupenie fungovalo.

12.09.2013 12:33
specialny sud, pezinok, Juraj Ondrejcak alias Pito Foto: ,
Obvinený Juraj O. alias Piťo na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku.
debata (8)

Podľa vlastných slov sa do skupiny dostal v roku 2006, keď sa zamestnal v bare, ktorý platil za ochranu piťovcom.

Neskôr sa vypracoval na ochrankára a vodiča Miroslava A. alias Floxňu. „Počas tohto pôsobenia som spoznal, ako táto skupina funguje, bol to najmä predaj drog, ktorým sa aj Miroslav A. rád zaoberal,“ povedal Viktor M., ktorý senátu Špecializovaného trestného súdu vypovedal prostredníctvom telemostu.

Podľa jeho slov členovia skupiny jazdili na Mercedesoch G, mali vojenské oblečenie vybraných značiek, presne stanovenú zbraň. Juraj O. alias Piťo, ktorého aj svedok označil za šéfa skupiny, mal podľa jeho slov opancierované autá. Svedok ho označil za častého užívateľa marihuany.

Svedok tvrdí, že mal na starosti dílerov drog, ktorí ich predávali pre piťovcov, konkrétne pre jemu nadriadeného Miroslava A. Podľa jeho slov boli presne stanovené mesačné sadzby, ktoré museli díleri odvádzať skupine podľa druhu drogy, ktorú predávali.

Piťovci údajne zabezpečovali aj ochranu týchto ľudí, keď mali problémy, na kontakt s nimi mali špeciálne vyčlenené telefóny. Viktor M. vyhlásil, že osobne videl, ako peniaze za drogy odovzdávali členovia skupiny Miroslavovi A. Ten údajne musel nosiť stanovený podiel údajnému šéfovi skupiny Jurajovi O. alias Piťovi vždy piaty deň v mesiaci.

Viktor M. chcel od Miroslava A. po istom čase odísť, lebo podľa neho viackrát vyvolával konflikty, bol agresívny. Svedok tvrdí, že Floxňa chodil na „feťácke akcie“, prekážalo mu, že ľudia nosia maskáče. Vraj často nosili nepriestrelné vesty, lebo Miroslav A. mal info, že idú po ňom. Svedok hovoril, že Miroslav A. mal aj kontakty na polícii a vedel o niektorých policajných akciách. Chcel odísť od neho, lebo ho ponižoval.

Výpalné si vyberači a Piťo delili rovným dielom

Floxňa mu povedal, že nemôže, že z tejto skupiny sa len tak nevystupuje. Potom sa svedok podľa vlastných slov s ďalším členom spojili s Piťom a prosili ho, aby mohli odísť od Miroslava A. Toho podozrievali, že spolupracuje s políciou a udáva ľudí. Piťo údajne povedal, že od neho môžu odísť. Trnavský región si podľa svedka potom zobral pod seba Juraj O. a Viktora M údajne poveril tým, aby mu nosil peniaze z Trnavy. Piťo si tam vyžiadal zoznam podnikov, ktoré skupine platia výpalné. Z týchto peňazí malo 50 percent zostať vyberačom, zvyšok vraj nosil Piťovi.

Pri jednorazových zárobkoch to bolo 30 percent. „Juro bol pre mňa autorita, nikdy som mu neoponoval, mal som k nemu rešpekt,“ povedal svedok. Jurajovi O. mal nosiť už zamenené bankovky, aby sa vylúčila možnosť, že peniaze podstrčila polícia.

Svedok Viktor M. vo štvrtok súdu podrobne opisoval aj to, ako Juraj O. naplánoval akciu proti Róbertovi T. alias Netvorovi zo skupiny sýkorovcov, ktorý robil piťovcom problémy v Trnave. Údajne bol vydaný pokyn zapáliť autá jemu aj ľuďom, s ktorými spolupracoval. Akcia sa mala uskutočniť v rovnakom čase, čo mal byť rukopis skupiny. Spomenul aj tzv. výjazdy, pri ktorých sa vozili po celom bratislavskom Lamači a kontrolovali vtedy ešte stavbu domu Juraja O.

Hovoril o vydieraní podnikateľov piťovcami. Vraj im niekedy najprv zapálili prevádzku, aby ich donútili platiť. Viktor M. sa ešte vrátil k svojim začiatkom v bare, kde sa vraj na každej diskotéke pobil. Po jednom incidente zbil člena konkurenčnej skupiny takáčovcov. Viktor M. sa dostal do väzby, z ktorej sa asi po mesiaci dostal. Vyhlásil, že to bolo vďaka tomu, že bol podplatený prokurátor aj sudca. Peniaze na to vraj dal Juraj O., lebo sa podľa neho tešil, že zbil človeka od takáčovcov.

Juraj O. vo štvrtok viackrát namietal proti spôsobu, ako svedok vypovedal. Podozrieval ho, že výpoveď čítal z čítačky. „To nikto nedokáže takto hovoriť okrem Hitlera a Fidela Castra,“ povedal, čím narážal na to, že svedok hovoril veľmi rýchlo, pričom uvádzal rôzne osoby, udalosti chronologicky za sebou a medzi jednotlivými vetami nerobil žiadne prestávky, aby sa zamyslel. Predsedníčka senátu ho potom vyzvala, aby hovoril pomalšie.

Praktiky výpalníkov boli najmä v znamení ohňa

Prokurátor v auguste predniesol obžalobu na údajných členov skupiny za 19 skutkov. Sú to najmä zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, trestné činy súvisiace s nedovolenou výrobou drog a ich následnou distribúciou, trestné činy súvisiace s vyberaním výpalného a tiež zločiny nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. Prokurátor pripisuje obžalovaným, že najneskôr v roku 2005 založili skupinu piťovci, resp. v nej pôsobili alebo ju podporovali. Tá pôsobila v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji.

Šéfom skupiny bol Juraj O. alias Piťo a podľa hierarchie niektorí členovia zabezpečovali peniaze z výpalného, predaja drog, iní zase zbrane či výbušné systémy, ďalší robili ochrankárov. V marci 2011 po konflikte v predajni kebabov v Stupave niektorí členovia napadli a zbili dvojicu mužov za to, že si dovolili robiť problémy v podniku pod ochranou piťovcov. Za robenie problémov jeden člen skupiny žiadal zaplatenie pokuty päťtisíc eur, čo sa napokon nestalo. Členovia skupiny si údajne vytypovali erotické priváty a od žien žiadali peniaze za poskytovanie ochrany. Piťovi údajne strážnik jeho domu zaobstarával marihuanu.

Aj ďalší členovia skupiny podľa prokuratúry zabezpečovali drogy – kokaín, pervitín a metamfetamín, aby ho ďalej predávali. Podľa žalobcu na príkaz Juraja O. zariadili ďalší obžalovaní koncom marca 2010 v Trnave výbuch vozidla BMW a rodinného domu Róberta T. Počas tej istej noci údajne podpálili ďalšie auto, ktoré patrilo jeho spolupracovníkovi. Meno Róberta T. figuruje v medializovaných mafiánskych zoznamoch v skupine nazývanej sýkorovci. Nálože aj s rozbuškami podľa vyšetrovateľov zabezpečil Piťo.

Pripisujú im aj zapálenie predajne kebabu, ktorým údajne chceli majiteľov donútiť k plateniu výpalného. K plateniu výpalného údajne donútili aj majiteľa požičovne náradia. Dvaja členovia údajne podpálili aj prevádzku letného grilu v Hlohovci. Majiteľ potom súhlasil s platením výpalného. Niektorí ľudia zo skupiny piťovci, resp. konajúci v jej prospech, už uzavreli pred súdom s prokurátorom dohodu o vine a treste. Už v decembri 2012 prokurátor podal obžalobu na časť údajnej skupiny piťovcov za skutky, ktoré súvisia s podvodom so získanými hypotekárnymi úvermi z USA. Súd obžalobu neprijal a vrátil do prípravného konania, prokuratúra ju znovu predložila.

Polícia po policajnej akcii v polovici novembra 2011 obvinila z násilných a majetkových trestných činov 23 osôb, ktoré sú údajne zo skupiny piťovcov. Príslušníci policajnej zásahovej jednotky vtedy zlanili z vrtuľníka do dvora rodinného domu v Lamači, v ktorom býva údajný šéf skupiny Juraj O. a kukláči ho zadržali. Policajti súčasne zasiahli aj na ďalších miestach Bratislavy. Viacerí, vrátane Juraja O., sú vo väzbe.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #súd #piťovci #proces s piťovcami