Na Slovensko prídu viac ako tri desiatky biskupov z Európy

Na Slovensko prídu na budúci týždeň viac ako tri desiatky biskupov z celej Európy. Medzi nimi bude aj prefekt Kongregácie pre biskupov kardinál Marc Quellet, ktorý má na starosti stanoviská k menovaniu a odvolávaniu biskupov, teda pripravoval podklady aj v prípade odvolania trnavského arcibiskupa Roberta Bezáka.

29.09.2013 18:38
debata (14)

Za pontifikátu pápeža Benedikta XVI. bolo odvolaných viac ako 80 biskupov. Jeho návšteva nemá s týmto prípadom žiaden súvis. Prefekt kongregácie pre biskupov sa každoročne zúčastňuje na zasadaní Rady európskych biskupských konferencií (CCEE). To bude tento rok v Bratislave od 3. do 6. októbra.

CCEE je celoeurópska organizácia, ktorá združuje predsedov 33 biskupských konferencií v Európe, a tiež arcibiskupov Luxemburska, Monackého kniežatstva a Cypru maronitov, spolu s mukačevským eparchom Ukrajiny a moldavským biskupom z Kišiňova. Počas štyroch dní budú vysokí predstavitelia

Katolíckej cirkvi v Európe za pomoci expertov diskutovať o sociálnych a duchovných aspektoch výziev, ktoré stoja pred dnešnou Európou. Centrálnou témou stretnutia v Bratislave bude priestor, ktorý je daný k dispozícii náboženstvu, a teda aj úloha Cirkvi v spoločnosti európskych krajín, ktoré sa pohybujú medzi laicitou a laicizmom. Tému uvedie slovenská profesorka histórie Emília Hrabovec. Jej úlohou je predstaviť výsledky prieskumu, ktorý uskutočnila v rámci jednotlivých biskupských konferencií. Biskupi sa potom budú zaoberať aj ďalšími témami, ako sú evanjelizácia sekularizovaného sveta, výhrada vo svedomí a činnosť Európskej únie a Rady Európy.

Do Bratislavy prídu aj generálny sekretár Sympózia biskupských konferencií Afriky a Madagaskaru (SECAM) William Shomali, pomocný biskup latinského patriarchátu v Jeruzaleme, Jeho Blaženosť Ignace Youssif III Younan, Patriarcha sýrskej Antiochie a tiež zástupca biskupskej konferencie Kazachstanu. S biskupmi sa v Bratislave stretne aj predseda vlády Róbert Fico a viacerí predstavitelia slovenských štátnych a cirkevných inštitúcií.

Vo štvrtok 3. októbra o 21:30 sa v chráme Sv. Jána z Mathy (tzv. Trojička) uskutoční modlitbová vigília za Svätú zem a kresťanov žijúcich na Strednom východe.

14 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy