Fico o spore s Union ZP tvrdí, že Slovensko zatiaľ neprehralo

Premiér Robert Fico (Smer) by bol veľmi rád, keby bol rok 2014 tým, kedy sa príjmu prvé rozhodnutia o vyvlastnení súkromných zdravotných poisťovní. Vyhlásil to v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy.

19.10.2013 14:33
Robert Fico Foto: ,
Premiér Robert Fico
debata (256)

Predseda vlády tak potvrdil, že kabinet pokračuje v príprave vytvorenia jednej štátnej zdravotnej poisťovne. „Máme všetko pripravené, len potrebujeme dotiahnuť do konca veľmi komplikované zákony,“ zdôraznil. Významný posun v príprave tohto procesu vláda podľa neho urobí na prelome tohto a budúceho roka.

„Bol by som veľmi rád, keby bol rok 2014 rokom, kedy sa príjmu prvé rozhodnutia vo veci vyvlastnenia súkromných zdravotných poisťovní,“ avizoval. Keď bude pripravená legislatíva, vláda podľa jeho slov pristúpi k ohodnoteniu zdravotných poisťovní a následne im dá ponuku kúpnej ceny. „Ak túto ponuku odmietnu, tak sa jednoducho vyvlastnia za náhradu,“ doplnil Fico.

Kabinet chce podľa neho spraviť všetky kroky pri rešpektovaní ústavy a medzinárodného práva, aby po ukončení tohto procesu nemohlo byť napadnuté rozhodnutie štátu vyvlastniť súkromné poisťovne. To sa totiž stalo v minulosti v prípade zákazu zisku zdravotných poisťovní a Slovensko momentálne čelí arbitráži zo strany majiteľa súkromnej poisťovne Union.

V prípade nedávneho rozhodnutia nemeckého spolkového súdu sa podľa premiéra nič nedeje a Slovensko zatiaľ neprehralo. „Federálny spolkový súd chce prijať procedurálne rozhodnutie, ktorým posúva vec naspäť krajinskému súdu, tak kto čo prehral?“ pýtal sa Fico. Podľa jeho slov nejde vôbec o konečné rozhodnutie.

Čo sa týka ceny za vyvlastnenie, tú premiér nechcel konkretizovať, keďže celý proces je iba na začiatku. Uviedol však, že bude niekoľkonásobne nižšia ako straty z toho, keď si súkromné poisťovne nechávajú zisky zo zdravotného poistenia. „Predsa majú správny fond, ktorý im stačí na autá, na dobré platy, na pekné sekretárky, na všetko,“ zdôraznil.

Premiér pripustil, že sa peniaze potrebné na náhradu za vyvlastnenie zdravotných poisťovní nájdu predajom menšinového štátneho podielu v Telekome. Zaradil ho medzi aktíva, ktoré štát má, no neriadi ich a ani z nich nezískava dividendy, preto sa môžu použiť na získanie iných dôležitých aktív, ako sú napríklad zdravotné poisťovne.

Minister Jahnátek má plnú podporu premiéra

Medializácia informácií o zamestnávaní príbuzných či rodákov ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka (Smer) v jeho rezorte je reakciou na tvrdý postup voči nekvalitným potravinám v obchodných reťazcoch. Vyhlásil to v sobotu premiér Robert Fico (Smer) s tým, že kým Jahnátek neporuší žiadny zákon, má jeho plnú podporu.

„Na stole je niekoľko mimoriadne vysokých pokút, ktoré tieto reťazce majú dostať. Tak sa naplašili a je veľa podozrení, že to, čo sa deje voči Ľubovi Jahnátkovi, je organizovaná akcia proti ministrovi. Pokiaľ minister Jahnátek neporuší žiadny zákon a bude ďalej pokračovať v tvrdom boji v oblasti zdravých a bezpečných potravín proti obchodným reťazcom, má moju plnú podporu,“ zdôraznil Fico v dnešných Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu.

Súčasná diskusia o kritériách zamestnávania na ministerstvách je podľa premiéra spôsobená tým, že táto oblasť nie je jasne upravená zákonom. Z tohto dôvodu sa už v súčasnosti pracuje dokonca na ústavnom zákone o postavení zamestnancov štátnej a verejnej správy, avizoval. Táto právna norma by mala podľa Fica odlišovať dve kategórie pracovníkov.

„Minister sa pri najbližších spolupracovníkoch musí obkolesiť svojimi ľuďmi. Títo ľudia sú vymeniteľní okamžite, ako minister odchádza. Potom je iná kategória úradníkov, ktorí by nemali byť dotknutí parlamentnými voľbami a výmenou vlády. Ak sa objavujú rôzne pochybnosti typu, či je to morálne, nemorálne alebo neviem aké, urobme zákon a rozlíšme to,“ dodal predseda vlády.

Podľa medializovaných informácií na viacerých miestach na ministerstve pôdohospodárstva, vrátane riadiacich funkcií, pôsobia Jahnátkovi príbuzní alebo rodáci z Komjatíc. Po návšteve rezortu to konštatoval aj predseda výboru Národnej rady SR pre nezlučiteľnosť funkcií Miroslav Beblavý (SDKÚ) s tým, že minister tieto okolnosti dostatočne nevysvetlil. Jahnátek sa bráni tým, že nemá žiadne kompetencie vo vzťahu k výberovým konaniam na štátnozamestnanecké pozície v rámci svojho rezortu a neporušil žiadny zákon.

256 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #premiér #Union #vyvlastnenie #arbitráž