Nový protipovodňový plán má stáť vyše miliardy eur

28.10.2013 13:07
komarno, povoden, povodne, zaplava, voda,...
Situácia v Komárne počas tohtoročných povodní. Autor: ,

Ministerstvo životného prostredia chce určiť smer protipovodňovej ochrany do roku 2020. Kým predchádzajúca vláda Ivety Radičovej (ex-SDKÚ) predstavila protipovodňový program, ktorý sa zameriaval najmä na zadržiavanie vody krajine prostredníctvom tzv. hrádzok, súčasné vedenie envirorezortu sa plánuje vrátiť ku klasickým protipovodňovým opatreniam v podobe výstavby hrádzí či regulácie tokov.

„Prevencia je lacnejšia ako odstraňovanie škôd. Ministerstvo životného prostredia prichádza s jasnou víziou, ako Slovensku pomôcť v ochrane pred povodňami. Ak sa tieto opatrenia naplnia, Slovensko bude pripravené úspešne čeliť živelnej pohrome, ako bola tá v roku 2010,“ povedal v pondelok šéf rezortu Peter Žiga (Smer). Opatrenia, s ktorými počítal predchádzajúci program, označil za nesystémové.

Nový program protipovodňovej ochrany do roku 2020 by si mal vyžiadať vyše 1,1 miliardy eur. Slovensko chce na tento účel podľa Žigu získať 400 miliónov eur z pripravovaného operačného programu Kvalita životného prostredia. Zo štátneho rozpočtu by si náklady v budúcich rokoch mali vyžiadať asi 700 miliónov eur. Z vlastných zdrojov majú vodohospodári k dispozícii 55 miliónov eur.

Protipovodňový program sa má sústrediť na najviac ohrozené oblasti Slovenska, avizoval Žiga. Generálny riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Supek priblížil, že na Slovensku je v súčasnosti 559 lokalít, kde hrozí riziko povodní.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#povodne #hrádza #protipovodňový plán
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku