Súd: Vypovedal muž, ktorý mal piťovcom starať o výbušniny

Pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v pondelok vypovedal ďalší muž, ktorý mal podľa obžaloby blízko k piťovcom.

11.11.2013 14:41
debata (2)

Z obžaloby vyplýva, že Rastislav H. (37), prezývaný Obelix alebo tlstý Rasťo, patril medzi tých, ktorí pre skupinu zabezpečovali zbrane a nástražné výbušné systémy. Tie mal zabezpečiť aj na vybavovanie si účtov v Trnave.

Rastislav H. pred súdom odmietol, že by bol členom piťovcov. Povedal, že Juraja O., považovaného sa ich šéfa, pozná zo základnej školy. Obvinený je aj z obchodovania s drogami a z útoku na verejného činiteľa. Keď ho vlani v júli na Panónskej ceste v Bratislave zastavila policajná hliadka, podľa obžaloby zrazu nastúpil do svojho auta a odišiel, pričom mal zraniť policajtku a druhého policajta ohroziť. „Neviem o tom, že by si policajtka ublížila, ja som ju určite neudrel,“ povedal. Na súde tvrdil, že nikomu nepredával zbrane, ani výbušniny a ani drogy.

Podľa obžaloby však na výbuch luxusného auta Róberta Trajkova, prezývaného Netvor, zabezpečil 400 gramov Tritolu a dva vojenské časové roznecovače. Trajkovovi, s ktorým piťovci údajne mali spory, vybuchlo auto v hodnote vyše 70-tisíc eur v noci 30. marca 2010. V tú istú noc vybuchla bomba aj pred domom Trajkovovho spolupracovníka Ronalda Mišecha. Malo ísť o prerobený mínometný granát, pričom inštrukcie ako ho odpáliť, mal dať páchateľom práve Rastislav H.

Vo vedľajšej budove Justičnej akadémie v tom istom čase pokračovalo pojednávanie s ďalšími obvinenými považovanými za piťovcov, vrátane Juraja O. Na pojednávaní mali vypovedať svedkovia, viacerí z nich ho však odignorovali. Pojednávanie v tomto prípade je vytýčené na ďalšie novembrové dni.

Proces v tejto kauze otvorili v auguste výsluchom obžalovaných, na septembrovom pojednávaní zasa prostredníctvom telemostu vypovedal hlavný svedok Viktor Maceják. Ide o bývalého člena skupiny, ktorý spolupracuje pri odhalení trestnej činnosti a má policajnú ochranu. Obvinení muži sa mali dopustiť trestných činov ako založenie zločineckej skupiny, vydieranie, ublíženie na zdraví, hrubý nátlak, nedovolené ozbrojovanie, obmedzovanie osobnej slobody a drogovej trestnej činnosti.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #piťovci #proces s piťovcami