Vnútro: Novela vráti občianstvo tým, čo oň prišli

Ľudia, ktorí prišli o slovenské občianstvo pre súčasný zákon, by ho mohli budúci rok získať späť.

27.11.2013 17:11
debata (36)

„Verím, že v priebehu budúceho roka to už bude tak, že všetci, čo o občianstvo prišli, by ho podľa pravidiel nového zákona mohli spätne nadobudnúť,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády minister vnútra Robert Kaliňák. Zmeny v zákone o občianstve má už pripravené. „Čakáme na vyjadrenie medzinárodných inštitúcií,“ dodal.

Pre súčasný zákon prišlo za tri a pol roka o slovenské občianstvo takmer sedemsto ľudí. Jeho súčasné znenie totiž umožňuje stratu štátnej príslušnosti. Presadila ho v roku 2010 vláda Roberta Fica ako reakciu na maďarský zákon o dvojakom občianstve. Ten umožnil, aby občianstvo Maďarska získali všetci ľudia, ktorých predkovia žili v Uhorsku a ovládajú maďarčinu. Kabinet Ivety Radičovej chcel zákon upraviť, ale zmenu sa presadiť nepodarilo.

Rezort vnútra sa rozhodol pri úprave zákona opierať aj o posudky expertov z oblasti medzinárodného práva. Novelu pripravovali s rezortom diplomacie a tiež Radou Európy či Vysokým komisárom OBSE pre národnostné menšiny. Udeľovanie občianstva by malo byť po novom naviazané na trvalý pobyt. Znamenalo by to, že aj občan Slovenskej republiky by mohol nadobudnúť napríklad maďarské občianstvo a nestratil by pritom slovenské, ale za predpokladu, že má trvalý pobyt v Maďarsku.

36 debata chyba
Viac na túto tému: #občianstvo #ministerstvo vnútra #Robert Kaliňák