Aktivisti nepôjdu na galakoncert aj pre nuncia

Ľudskoprávni aktivisti odmietajú pozvanie podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka na Vianočný galakoncert, ktorý sa koná v súvislosti s udeľovaním ceny za významný prínos v oblasti ľudských práv.

05.12.2013 17:13
cirkev, náboženstvo Foto:
Ilustračné foto.
debata (117)

Medzi dôvodmi uvádzajú rétoriku „kultúry smrti“, ktorá uplynulý víkend znela v katolíckych chrámoch na celom Slovensku, narastajúce spochybňovanie ľudských práv, ale aj fakt, že na podujatí by mal rečniť apoštolský nuncius Mario Giordana. Uvádza sa tak v otvorenom liste ministrovi, pod ktorý sa podpísalo trinásť aktivistov. List poskytol riaditeľ združenia bojujúceho za práva sexuálnych menšín Iniciatíva Inakosť Martin Macko.

Fakt, že úvodnú reč pri odovzdávaní ceny by mal mať apoštolský nuncius, považujú aktivisti v súčasnej situácii za znepokojivý signál verejnosti. Vláda SR takto ľuďom ukazuje, že podlieha tlakom katolíckej cirkvi a toleruje jej útoky na ľudí zasadzujúcich sa za univerzálne ľudské práva v Slovenskej republike, vysvetľujú signatári. „Nemienime svojou účasťou na odovzdávaní cien legitimizovať zasahovanie predstaviteľov katolíckej cirkvi do agendy ľudských práv. Pochopte, pán minister, že v takejto situácii je v záujme zachovania našej vlastnej dôstojnosti a duševnej integrity nebyť účastníkmi tohto podujatia, pripomínajúceho skôr manifest prepojenia otca štátu a matky cirkvi ako oslavu a pripomienku ľudských práv,“ uvádza sa v otvorenom liste.

Podľa ministerstva je poľutovaniahodné že niektorí zástupcovia mimovládnych organizácií a občianski aktivisti nepochopili základnú myšlienku tradičného galavečera, kultúrneho podujatia, na ktoré sú pozývaní diplomati, partneri ministerstva a hostia, a ktoré rezort diplomacie pravidelne organizuje na sklonku roka – poďakovať sa z úrovne ministra zástupcom diplomatického zboru akreditovaným v SR za úspešnú spoluprácu s ministerstvom a ministrom osobne. V reakcii to napísal šéf rezortného tlačového odboru Peter Susko. Pri tejto príležitosti sa diplomatom prihovorí minister Lajčák a za diplomatický zbor vystúpi služobne najstarší diplomat – doyen. Tým je práve apoštolský nuncius Giordana, ktorý sa však na večer ospravedlnil a jeho príhovor prednesie v jeho zastúpení iný diplomat. „Je nezmyselné preklápať tento rozmer dnešného galavečera do následného odovzdávania ocenení za významný prínos v oblasti podpory a ochrany ľudských práv dvom osobnostiam, ktoré na tieto ocenenia nominovali práve zástupcovia občianskej spoločnosti,“ odkazuje Susko.

Jedným z dôvodov je aj pastiersky list Konferencie biskupov Slovenska, ktorý slovenskí biskupi zverejnili v predvečer prvej adventnej nedele. Biskupi v liste, ktorý sa čítal v katolíckych chrámoch, označovali bojovníkov za rodovú rovnosť, práva sexuálnych menšín, detí a žien ako šíriteľov „kultúry smrti“. Signatári považujú vyjadrenia biskupov za prejav náboženského fundamentalizmu. Okrem tohto dôvodu sa v otvorenom liste píše aj o odchode politológa Miroslava Kusého z rady vlády alebo spochybňovaní nedeliteľnosti a univerzálnosti ľudských práv.

Pod list sa podpísali Irena Bihariová z Ľudia proti rasizmu, Janka Debrecéniová z Občan, demokracia, zodpovednosť, Lucia Faltinová z Fóra donorov, členka pracovných skupín výborov pod radou vlády Dagmar Horná, členka koordinačnej skupiny pre prípravu celoštátnej ľudskoprávnej stratégie Jana Kviečinská, Martin Macko z Inakosti, Adriana Mesochoritisová z Možnosti voľby, Laco Oravec z Nadácie Milana Šimečku, Kálmán Petőcz z Helsinského výboru pre ľudské práva na Slovensku, Silvia Porubänová z Výboru pre rodovú rovnosť, Šarlota Pufflerová z Občan, demokracia, zodpovednosť, Romana Schlesinger z Queer Leaders Forum a Rado Sloboda z Amnesty International Slovensko.

© Autorské práva vyhradené

117 debata chyba
Viac na túto tému: #katolícka cirkev #Pastiersky list #kultúra smrti #Inakosť #vianočný galakoncert #nuncius
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy