Reakcie politikov na tragické úmrtie slovenských vojakov

Prezident Ivan Gašparovič v kondolencii rodinám zosnulých vojakov pripomenul, že smutná správa zasiahla krajinu v čase sviatkov pokoja a mieru.

27.12.2013 21:01
debata (96)

Piatková tragická udalosť v Kábule, pri ktorej zahynuli slovenskí vojaci Edmund Makovník z Košíc a Patrik Fraštia z Kysuckého Nového Mesta sa stala mimo vojenskej základne spojeneckých síl v Afganistane, pri bežnom konvoji vojenských vozidiel.

Podľa doteraz známych informácií malo dôjsť k explózii civilného vozidla vo chvíli, keď sa v jeho blízkosti presúval vojenský konvoj. Zahraničné médiá informovali, že išlo o útok samovražedného atentátnika s autom naloženým výbušninami.

Na smutný incident už reagovali politici a politické strany.

Robert Fico
Predseda vlády Robert Fico útok na vojenský konvoj medzinárodných síl ISAF v Afganistane ostro odsudzuje. Premiér zároveň vyjadruje úprimnú sústrasť rodinným príslušníkom a pozostalým obetí útoku.

Miroslav Lajčák
„V prvom rade chcem vyjadriť hlbokú sústrasť pozostalým. Slovensko prinieslo obeť v podobe dvoch ľudských životov a takáto strata vždy bolí,“ sústrasť vyjadril šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák. Ten takisto ostro odsudzuje každý útok proti slovenským vojakom a spojeneckým silám v Afganistane. Ten je podľa jeho slov namierený proti nášmu úsiliu pomôcť Afgancom pri zaisťovaní bezpečnosti a stability ich vlastnej krajiny aj bez pomoci Aliancie. „Nemáme záujem byť v Afganistane ani o deň dlhšie, ako je nevyhnutné. Na druhej strane chceme po sebe zanechať stabilnú vládu,“ uviedol minister.

Lajčák zároveň potvrdil, že Slovensko sa týmto zbabelým aktom nenechá zastrašiť a slovenskí vojaci budú pôsobiť v misii ISAF až do jej konca, ktorý je naplánovaný na záver roka 2014.

Ivan Gašparovič
Prezident SR Ivan Gašparovič so zármutkom prijal správu o úmrtí dvoch slovenských vojakov v Afganistane, ktorí zahynuli pri útoku na vojenský konvoj v Kábule.

„Je to smutná správa pre Slovensko, ktorá nás zasiahla v období sviatkov mieru a pokoja. Vyjadrujem svoju hlbokú sústrasť rodinám a blízkym zosnulých vojakov,“ uviedla hlava štátu.

Prezident opätovne ocenil pôsobenie slovenských vojakov v operáciách medzinárodného krízového manažmentu a zvlášť prácu príslušníkov Ozbrojených síl SR pôsobiacich v operácii ISAF v Afganistane.

SaS
„Touto cestou vyjadrujeme úprimnú sústrasť ich pozostalým a presvedčenie, že ich smrť nebola zbytočná, pretože naši vojaci v Afganistane a aj v ostatných zahraničných misiách vykonávajú dobrú a užitočnú prácu,“ uviedla v stanovisku strana SaS.

NOVA
„Tragická smrť dvoch slovenských vojakov v Afganistane je podľa lídra hnutia NOVA Daniela Lipšica nečakanou ranou pre ich blízkych a priateľov, ale aj pre Slovenskú republiku. "Obetovať vlastný život pre bezpečnosť iných je najvyššou obetou. Vyjadrujem úprimnú sústrasť pozostalým,“ dodal.

96 debata chyba
Viac na túto tému: #výbuch #vojaci #Kábul #kondolencia