Simon spúšťa petíciu za nové územnosprávne členenie Slovenska

Súčasné usporiadanie vyšších územných celkov je podľa poslanca za stranu Most-Híd Zsolta Simona atypické a neosvedčilo sa.

21.01.2014 13:07
Zsolt Simon Foto:
Zsolt Simon.
debata (309)

Po novom by na Slovensku mohlo vzniknúť 18 žúp, vyhlásil to na dnešnom stretnutí so starostami a primátormi v Rimavskej Sobote, kde zároveň odštartoval petíciu za vypísanie referenda o zmene územnosprávneho členenia SR.

Regionálnu samosprávu je treba podľa Simona viac priblížiť občanovi a zabrániť členeniu 3+1 (východ, stred, západ a Bratislava), ktoré by smerovalo k centralizácii moci. Okrem 18 žúp počíta navrhovaný model aj s tým, aby boli spojené voľby do vyšších územných celkov s voľbami do miestnej samosprávy, pričom by v nich bolo totožné funkčné obdobie. Priamo by bol zvolený len predseda župy, poslancami by sa automaticky stali primátori a starostovia z daného územia, s hlasom zodpovedajúcim počtu zastupovaných obyvateľov. Za túto funkciu by však neboli platení. Kompetencie súčasných okresných úradov by vykonávala župa.

"Petícia je postavená na princípe prirodzených regiónov, aby ich bolo 18, aby sme zreformovali vyššie územné celky, aby sme spojili voľby do vyšších územných celkov s miestnou samosprávou do jedných volieb. Je to položené na tom, aby primátori a starostovia boli viac zapojení do diania na území regiónu a aby sme mohli riešiť špecifické problémy regiónov,“ vysvetlil Simon po stretnutí so starostami a primátormi, ktorých sa v priestoroch bývalého župného domu v Rimavskej Sobote zišlo približne sedemdesiat.

Podľa Simona v utorok začnú so zbieraním 350-tisíc podpisov . „Verím tomu, že do konca roka to bude,“ uviedol. Ako doplnil, Národná rada sa môže rozhodnúť, či bude zákonom reflektovať na vôľu občanov. Druhou možnosťou je podľa Simona vypísanie referenda, ktoré by mohlo byť spojené s voľbami do miestnej samosprávy v závere roka. „Aby sme šetrili peniaze,“ podotkol Simon.

Občania by sa tak mali okrem iného vyjadriť k tomu, či súhlasia s tým, aby Národná rada SR zákonom ustanovila, že na Slovensku zanikne osem vyšších územných celkov a vznikne 18 územnosprávnych jednotiek – žúp: Bratislavská so sídlom v Bratislave, Trnavská so sídlom v Trnave, Nitrianska so sídlom v Nitre, Trenčianska so sídlom v Trenčíne, Podunajská so sídlom v Komárne, Tekovsko-Hontianska so sídlom v Leviciach, Turčianska so sídlom v Martine, Oravská so sídlom v Dolnom Kubíne, Liptovská so sídlom v Liptovskom Mikuláši, Zvolenská so sídlom v Banskej Bystrici, Kysucko-Považská so sídlom v Žiline, Gemerská so sídlom v Rimavskej Sobote, Novohradská so sídlom v Lučenci, Košická so sídlom v Košiciach, Dolnozemplínska so sídlom v Michalovciach, Spišská so sídlom v Poprade, Šarisšská so sídlom v Prešove, Hornozemplínska so sídlom v Humennom.

309 debata chyba
Viac na túto tému: #petícia #Zsolta Simon
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy