Fico: Zatiaľ nevidíme dôvod na zmenu politického stanoviska ku Kosovu

Slovensko zatiaľ nevidí dôvod, prečo by malo meniť svoje politické stanovisko ku Kosovu. Po piatkovom stretnutí s albánskym partnerom Edi Ramom to vyhlásil premiér Robert Fico.

25.01.2014 09:21
Robert Fico Foto: ,
Premiér Robert Fico.
debata (12)

Ten bol spolu so šéfom slovenskej diplomacie Miroslavom Lajčákom na oficiálnej návšteve v Tirane.

Vyzdvihol však význam dialógu, ktorý momentálne prebieha medzi Srbskom a Albánskom, ktorý SR podporuje. „Vítame ho a boli by sme veľmi radi, keby tento dialóg došiel ku konkrétnemu pozitívnemu záveru. Dohodu budeme, samozrejme, rešpektovať,“ avizoval Fico.

Ako upozornil, hoci existuje politické stanovisko slovenského parlamentu, ktoré neuznáva jednostranne vyhlásenú nezávislosť Kosova, vláda SR sa pozerá aj na praktický život jeho obyvateľov. „Neurobíme žiadne kroky, ktoré by sťažovali každodenný život tamojších ľudí a už sme urobili niektoré oparenia v súvislosti s pasmi. Sme veľmi pružní a sledujeme situáciu,“ deklaroval.

Premiéri sa dohodli na vytvorení expertnej skupiny, ktorá bude pomáhať s eurointegračnými procesmi Albánska. „Ponúkame všetky naše skúsenosti a plne podporujeme európske ambície vašej krajiny, ktoré sú absolútne oprávnené a legitímne,“ adresoval Fico Ramovi.

Ako vysvetlil Lajčák, Slovensko sa prostredníctvom svojej rozvojovej pomoci chce podstatne viac angažovať v Albánsku. Financie z nej pôjdu na identifikáciu tých oblastí, v ktorých môže Tirana čerpať zo slovenských skúseností zlepšovania systému a mechanizmu vládnutia.

„Definujú, kde majú slabé negociačné tímy. Na základe toho dáme dohromady nejaký zoznam ľudí a vyšleme našich expertov na niekoľko týždňov na ich ministerstvá. Prípadne prijmeme ich expertov u nás na ministerstvách, aby študovali tú oblasť, ktorá sa ich týka. Takto sme pomáhali aj iným krajinám, je to veľmi efektívne a nestojí to tak veľa peňazí,“ priblížil.

Bratislava a Tirana tiež urýchlia práce na príprave a podpísaní zmluvy, ktorá zabráni dvojitému zdaňovaniu, ako aj zmluvy o podpore a ochrane investícií. „To sú základné predpoklady ekonomickej spolupráce dvoch krajín,“ poznamenal Fico.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Kosovo #Albánsko #Edi Rama