To sumu následne prerozdelí medzi šesť slovenských perinatologických centier, ktoré sa zameriavajú na lekársku starostlivosť o predčasne narodené deti. Centrá v Banskej Bystrici, Bratislave, Košiciach, Martine, Nových Zámkoch a Prešove budú môcť vďaka finančnému príspevku skvalitniť a vylepšiť technické vybavenie.
Doteraz najvyššiu sumu, ktorú sa podarilo vyzbierať na 14. ročníku Plesu v opere, tvorili peniaze z predaja vstupeniek, z dražby červených šiat od slovenských módnych návrhárov a dobrovoľné príspevky, ktoré darovali účastníci podujatia nad rámec určených poplatkov za vstupenku. Ako odznelo na tlačovej konferencii, priemerný pár, ktorý sa na plese zúčastnil, prispel o 60 percent viac ako musel.
Ples v opere, ktorý patrí medzi najväčšie slovenské podujatia, pomohol finančným príspevkom už po piaty raz. V minulosti smerovala finančná pomoc napríklad do Detského kardiocentra či projektu Kultúra bez bariér. Ako uviedla riaditeľka Plesu v opere Andrea Cocherová, pre organizátorov nie je jednoduché rozhodnúť, kam vyzbierané peniaze nasmerujú. Tohtoročné podujatie sa zameralo na predčasne narodené deti, ktorých sa na Slovensku rodí približne 5000 ročne. Pre túto oblasť sa podľa Cocherovej rozhodli aj preto, že je v súčasnosti tak trochu mimo pozornosti.
„Orgány takýchto bábätiek sú nezrelé, bez pomoci častokrát nedokážu prijímať potravu či dýchať, veď vážia často menej ako 700 gramov. Následky predčasného narodenia ich môžu sprevádzať celý život. Vďaka získaným financiám sa zvýši šanca na to, aby svoj život počas dospievania a v dospelosti žili lepšie a kvalitnejšie,“ uviedla Ľubica Kaiserová z občianskeho združenia malíček. „Deti sú naša budúcnosť. Mať zdravé dieťa je snom každého rodiča. Je to veľmi dôležitá oblasť našej budúcnosti,“ dodala Kaiserová.