Fico podporuje Paškov návrh o presťahovaní sídla ombudsmana

Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová by si nemala myslieť, že z Bratislavy od zeleného stola vyrieši problémy Slovenska, povedal v piatok premiér SR Robert Fico pri príležitosti otvorenia nového odletového terminálu na letisku Poprad - Tatry.

31.01.2014 13:28
Robert Fico Foto: ,
Premiér Robert Fico.
debata (28)

Jeho vyjadrenie prichádza v súvislosti s návrhom predsedu Národnej rady Pavla Pašku, ktorý chce predložiť v marci zmenu zákona, na základe ktorej by sa úrad ombudsmanky mohol presunúť napríklad do Košíc.

Ak sa chce Dubovcová zaujímať o marginalizované skupiny, o to, čo sa deje s Rómami, tak by mala byť bližšie k týmto ľuďom, vyhlásil premiér. Nechápe, prečo je z prípadného sťahovania nervózna a zvoláva tlačové besedy, reagoval Fico na mimoriadny brífing, ktorý Dubovcová zvolala vo štvrtok vo svojom sídle. Tu vysvetlila, že z organizačného hľadiska by bol jej presun komplikovaný a štát by napríklad už len za odstupné pre súčasných zamestnancov zaplatil sumu vo výške ročného rozpočtu úradu. „Myslím si, že by si mala sadnúť s pánom predsedom parlamentu. Mali by tento zámer prerokovať, pretože ak si pani Dubovcová myslí, že z Bratislavy od zeleného stola vyrieši problémy Slovenska, tak je na veľkom omyle. Je to racionálny návrh, o ktorom treba hovoriť, nie hneď sa vzrušovať,“ povedal premiér.

Paška na mimoriadnej 30. schôdzi NR SR vo svojom prejave oznámil, že v marci predloží návrh zákona, ktorý by presídlil verejného ochrancu práv na východ, konkrétne do sídla Ústavného súdu v Košiciach. Dvojdňová mimoriadna schôdza sa konala na podnet opozície. Tá presadzovala, aby národná rada vyjadrila vážne znepokojenie nad postupom vlády, ktorá na januárovom zasadnutí neumožnila ombudsmanke informovať kabinet v súvislosti s údajným porušením základných práv a slobôd pri policajnom zásahu v Moldave nad Bodvou. „Využijem všetky kompetencie, aby sme zmenili zákon tak, aby sídlo ombudsmana bolo v priestore, ktorý je blízky z hľadiska problematiky týchto vzťahov,“ povedal vo štvrtok Paška. Jeho prejav následne vyvolal ostrú reakciu opozície. „Keď už môžete mať v košickom mestskom parku vilu, tak tam spravte aj sídlo ombudsmana,“ odkázal Paškovi nezaradený poslanec Alojz Hlina.

28 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Alojz Hlina #Pavol Paška #Jana Dubovcová #ombudsman