Sulík: Paška vedie parlament hrozne, preto sme za jeho odvolanie

Predseda NR SR Pavol Paška vedie podľa šéfa SaS Richarda Sulíka parlament katastrofálne. Ako povedal, možno sa po formálnej stránke snaží Paška robiť dojem, že NR SR vedie, ale keď ide o podstatu veci, akým spôsobom žije parlamentarizmus, to je čistá katastrofa, čo predvádza.

03.02.2014 13:59
Richard Sulík Foto: ,
Šéf SaS Richard Sulík.
debata (70)

„SaS preto podporí prípadnú mimoriadnu schôdzu na odvolanie Pašku. Novinári nie sú jeho prvý lapsus. Je to jeho proaktívne konanie s vopred jasne stanoveným zámerom. Považujem to za nehorázne, že sa takto chcú vymknúť spod mediálnej kontroly,“ povedal Sulík s tým, že ani jemu sa vždy nepáčilo, keď ho novinári nafotili, ale politik to musí strpieť. „Takto sa pozamykať je čin hodný kovaného komunistu,“ povedal Sulík v súvislosti s plánovaným obmedzením pohybu novinárov v parlamente. S iniciatívou odvolať Pašku prišiel predseda poslaneckého klubu OĽaNO Jozef Viskupič. Jedným z dôvodov jeho návrhu je pripravované obmedzenie pohybu novinárov po parlamente.

Sulík si vie predstaviť, že niektoré strany, ktoré sa tvária ako opozičné, nebudú zbytočne Pašku vytáčať a nepridajú sa k jeho odvolávaniu, pretože chcú so Smerom vládnuť po roku 2016. „Tešia sa na to, pripravujú sa na to. Preto budú hľadať rôzne zámienky, prečo to nejde. Nevedia vopred odhadnúť, akú funkciu bude mať Paška v Smere po prípadnom zvolení Roberta Fica za prezidenta,“ upozornil Sulík s tým, že ak by mal byť Paška náhodou predsedom Smeru, budúci jeho koaliční partneri si povedali, že ho zbytočne nebudú vytáčať.

S iniciatívou odvolať Pašku prišiel predseda poslaneckého klubu OĽaNO Jozef Viskupič. Jedným z dôvodov jeho návrhu je pripravované obmedzenie pohybu novinárov po parlamente. Viskupič má už dostatok podpisov na zvolanie mimoriadnej schôdze. Zatiaľ ich však nepredloží, pretože chce presvedčiť všetkých demokraticky zmýšľajúcich poslancov NR SR, aby jeho iniciatívu podporili.

KDH podpisy pod odvolávanie Pašku zatiaľ nepridá

Poslanci NR SR za KDH zatiaľ nepridajú podpisy pod zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu na odvolanie predsedu zákonodarného zboru Pavla Pašku. Ako povedal podpredseda KDH Pavol Abrhan, v KDH zatiaľ rozhodli, že podpismi nepodporia zvolanie mimoriadnej schôdze na odvolanie Pašku. „Prebieha rokovanie medzi kancelárom NR SR a redakciami o počte akreditácií. Na základe diskusií má prísť k rozhodnutiu k uspôsobeniu spolupráce s novinármi. Kým nepoznáme definitívne znenie návrhu, je ťažké sa pod niečo podpisovať,“ povedal Abrhan s tým, že kresťanskí demokrati nevidia dôvod, prečo by sa mal meniť systém pohybu novinárov, ktorý v NR SR je.

Kým nie je definitívne stanovisko kancelárie, je podľa Abrhana zbytočné sa k niečomu pridávať. „Nevidíme však dôvod na zmenu, keď, tak na vylepšenie, aby novinári mali priestor na prácu. Ak zotrvá kancelária na tom, že novinár bude musieť chodiť na rokovanie výboru, ktorý je verejný, v sprievode, na toto dôvod nevidíme,“ zdôraznil Abrhan.

Abrhan zároveň kritizoval postup pri návrhu odvolať Pašku. Viskupič to navrhol v pléne bez toho, aby o tom s niekým diskutoval. „Odvolávanie predsedu NR SR sa nemôže robiť tak, že poslanec si zmyslí a v pléne navrhne odvolávanie a čaká, ako ostatní zareagujú,“ povedal. Klasický spôsob podľa neho je, aby politické reprezentácie zasadli a zvážili dôvodnosť takéhoto návrhu a potom rokovali s ostatnými opozičnými stranami a dohodli sa na spoločnom postupe.

70 debata chyba
Viac na túto tému: #parlament #Richard Sulík #novinári #Pavol Paška