Rómovia z Luníku IX odchádzajú do Belgicka. Nie sú to húfy, reagujú Košice

Slovenská katolícka charita (SKCH) upozorňuje, že Rómovia zo zbúraných obytných domov na košickom sídlisku Luník IX začali húfne odchádzať do Belgicka. Ďalej informuje, že tí, ktorí sa rozhodli zostať, si začali stavať nelegálne chatrče za sídliskom. Mesto Košice tvrdí, že nie sú na to odkázaní.

12.02.2014 12:07 , aktualizované: 17:00
Lunik IX, rómovia Foto:
Bytovka na košickom sídlisku Luník IX.
debata

Mesto Košice ide búrať ďalší panelák bez riešenia, kam pôjdu ľudia, ktorí tam doteraz bývali, píše v tlačovej správe hovorca SKCH Lukáš Melicher.

„Dostali sme informáciu od našej sesterskej organizácie Caritas Belgicko, že zaznamenali nový príliv rómskych rodín z Luníka IX Pracovníci Caritas v meste Gent v Belgicku nás oslovili s otázkou, čo sa deje, že opäť dochádza k masívnym prílivom Rómov zo Slovenska,“ uviedol generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Ako hlavný dôvod odchodu do Belgicka rómske rodiny uvádzajú problém s bývaním. „Informovali sme našich kolegov v Belgicku, že naše možnosti, ako zlepšiť situáciu s bývaním Rómov, sú obmedzené,“ hovorí Gumulák.

SKCH má záujem o výstavbu nájomných bytov pre Rómov, avšak cirkev je vylúčená z možnosti uchádzať sa o eurofondy, píše charita. „Aj posledná výzva, ktorú zverejnilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR zameraná na získanie peňazí z európskych zdrojov na výstavbu nájomných bytov pre Rómov je otvorená iba pre mestá a obce. Pracujeme už dlhodobo v oblasti integrácie Rómov, ale vláda nám peniaze na výstavbu bytov nedá,“ sťažuje sa Gumulák.

O riešenie bytovej situácie rómskych rodín sa snažia aj Saleziáni Dona Bosca, ktorí na sídlisku Luník IX plánujú zrekonštruovať obytný dom, ktorý dostali od mesta za symbolické jedno euro.

Podmienkou však je, že sa do rekonštrukčných prác musia zapojiť aj samotní Rómovia, ktorí majú o bývanie záujem. „Pre nedostatok peňazí však postupujú veľmi pomaly, pretože saleziáni sú tiež vylúčení z možnosti uchádzať sa o eurofondy,“ uzavrel Gumulák.

Koordinátor mesta: Ide o prirodzenú migráciu

„SKCH sa mýli. Všetkým, ktorých máme riadne evidovaných a platia, poskytujeme náhradné bývanie. Dokonca mestské zastupiteľstvo schválilo v pondelok zámer výstavby bytového domu na Luníku IX z eurofondov.

Mesto Košice robí množstvo opatrení na vyriešenie problémov na Luníku IX, z ktorých niektoré začínajú prinášať prvé výsledky. Žiadny poctivý občan, ktorý dodržiava zákony, nie je odkázaný na zakladanie nelegálnych osád alebo vysťahovanie sa,“ uviedla hovorkyňa mesta Martina Urik Viktorínová.

„O nijakých húfoch odchádzajúcich Rómov nemôže byť reč. Ide o prirodzenú migráciu. Odchádzajú jedna dve rodiny. Neviem o tom, že by odišlo sto či dvesto ľudí,“ povedal Miloš Ihnát, ktorý z poverania mesta je koordinátorom aktivít na Luníku IX. Za posledné štyri roky boli na Luníku IX zbúrané bytové domy Hrebendova 14–16,11–14 a pripravuje sa búranie 34–36. Už dávnejšie boli zbúrané dva domy.

debata chyba
Viac na túto tému: #byty #Košice #Rómovia #odchod #Belgicko #Luník IX