Viskupič: Paška buduje barikády, dávam podnet na ÚVO

Predseda NR SR Pavol Paška podľa poslanca Jozefa Viskupiča (OĽaNO) zatvára parlament a buduje barikády proti novinárom a občanom.

, 20.02.2014 10:45, aktualizované: 14:45
Jozef Viskupič Foto:
Jozef Viskupič
debata (30)

Od začiatku roka sa budujú v parlamente nové bezpečnostné zariadenia, sprísnil sa pohyb novinárov v budove NR SR. Ako povedal Viskupič vo štvrtok na tlačovej besede, celá dodávka nových bezpečnostných zariadení bola ukrytá do zmluvy o údržbe a servise.

„Nebolo žiadne verejné obstarávanie, prijal sa dodatok. V roku 2011 stáli bezpečnostné služby 61-tisíc eur, vlani to bolo 206-tisíc eur. Dodatok navýšil túto sumu o ďalších 300-tisíc eur. Celkovo ide o 500-tisíc eur. Čiže opatrenia nebudú stáť ani 9-tisíc, ani 16-tisíc, ani 20-tisíc, bude to stáť pol milióna eur,“ povedal Viskupič s tým, že dáva preto podnet na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), aby to preveril a zistil, či pôvodná zmluva o údržbe a servise navýšená dodatkom nebola obídením alebo porušením zákona.

Podľa Viskupiča Paška využil trik, keď servis a údržbu zariadení dodatkom doplnil o dodávku a nákup nových zariadení. „Nesúťažil, nikoho sa nepýtal. Rozhodol. Paška sa týmto vysmial do tváre nielen občanom, ale aj ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi, ktorý tvrdil, že nastavia také pravidlá, aby sa nedali obchádzať a pritom ich Paška veselo obchádza,“ upozornil poslanec. Paška podľa neho na malé sumy vypisuje verejné obstarávania a na veľké mu stačí dodatok k zmluve.

„Nech ÚVO rozhodne, či to nebolo urobené tak, že k pôvodnej zmluve 174 z roku 2011 nebol rozšírený predmet zmluvy. Ten bol len údržba a servis, a preto to stálo 61-tisíc eur. Podľa nového dodatku sa rozširuje predmet zmluvy nielen na nevyhnutné dopĺňanie nových prvkov, ale aj na dodávku a montáž, prekládku existujúcich prvkov na základe zmien režimov objektov. Zmenu režimu objektov, ktorá súvisí s obrovskou sumou, urobil Paška,“ dodal Viskupič, pričom upozornil, že Paška uzavrel dodatok na 300-tisíc eur v poslednom mesiaci platnosti pôvodnej zmluvy. Zároveň zmenil aj predmet, ktorý umožnil montovať nové zariadenia.

Podľa Guspana Viskupič klamal, keď hovoril o podpise státisícového dodatku

Poslanec Jozef Viskupič (OĽaNO) klamal, keď tvrdil, že predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) nakúpil koncom roku 2013 bezpečnostné opatrenia pre parlament za 300-tisíc eur bez súťaže formou dodatku k pôvodnej zmluve s firmou SecuriLas. V reakcii na jeho vyjadrenia to dnes uviedol kancelár Národnej rady SR Daniel Guspan.

„To, že pán Viskupič tvrdí, že dodatok obsahuje navýšenie ceny o 300-tisíc eur, je absolútne klamstvo. Ak hovoríme o sume 300-tisíc, tak hovoríme o hornej hranici finančnej operácie, ktorá je spojená s týmto dodatkom. Je to horná hranica finančnej operácie, koľko by maximálne mohla zmluva s touto spoločnosťou Národnú radu stáť v priebehu jej trvania,“ uviedol Guspan. Odmieta, že by kancelária postupovala v rozpore so zákonom.

„Pán Viskupič nás obvinil, že sme obišli zákon pri tom, keď sme bezpečnostné zariadenia, ktoré boli v Národnej rade nainštalované, neobstarávali v rámci verejného obstarávania a že sme urobili dodatok, na ktorý sme nemali právo. Ak Viskupič tvrdí, že sme urobili dodatok, ktorý sme urobiť nemohli, zásadným spôsobom sa mýli,“ vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente Guspan.

Viskupiča odkázal na zmluvu z roku 2011, ktorú podpísala Kancelária NR SR počas minulého vedenia za Pavla Hrušovského. „Hovorí o tom, že zmluva so spoločnosťou SecuriLas je uzatvorená podľa určitého režimu. Dodatok napriek tomu, že v roku 2011 došlo k zmene zákona o verejnom obstarávaní, podlieha pôvodnému režimu uzatvorenia zmluvy. To znamená, že dodatok sme museli podpísať v pôvodnom režime,“ vysvetlil Guspan.

Dodal, že Viskupič hovoril o masívnych opatreniach, ktoré parlament urobil. Guspan spresnil, že išlo o opravu dverí v protipožiarnych úsekoch, inštaláciu snímačov pre monitoring pohybu osôb a inštaláciu dverí do bufetu. Dvere i čidlá sú podľa kancelára vysúťažené, o čom má Viskupič aj dokumenty. „Montáž čidiel bola realizovaná na základe dodatku, oprava prechodov bola realizovaná na základe starej zmluvy,“ doplnil Guspan s tým, že tieto opatrenia stáli 18-tisíc eur. Poukázal, že parlament má na starosti aj Bratislavský hrad a iné priestory, o ktoré sa stará.

„My sa radi pridávame k podnetu pána Viskupiča a budeme čakať ospravedlnenie od pána Viskupiča po tom, ako ÚVO skonštatuje, že sme konali v súlade so zákonom,“ vyhlásil Guspan ako reakciu na vyhlásenie Viskupiča, že sa pre svoje zistenia obráti na ÚVO, aby vec preveril a zistil, či pôvodná zmluva o údržbe a servise nebola navýšená obídením či porušením zákona.

Guspan dodal, že kancelária chystá nové verejné obstarávanie na novú firmu pre spomínané činnosti, dodatok je podľa neho teda len prechodný.

Denník Hospodárske noviny (HN) dnes informoval, že podľa pôvodnej zmluvy SecuriLas nedodávala a nemontovala bezpečnostné zariadenia, iba ich kontrolovala a servisovala. Dodatkom, ktorý jej navyše predĺžil platnosť zmluvy, tieto možnosti získala, navyše, za viac peňazí. To, že mala Kancelária Národnej rady SR spraviť na nákup a montáž nových bezpečnostných zariadení súťaž, potvrdili HN aj na ÚVO. Podľa hovorcu úradu Jána Mažgúta zákon zakazuje uzavrieť dodatok, ktorý by menil pôvodný predmet zákazky a sumu, s ktorou pôvodná zmluva nepočítala.

Predseda parlamentu Pavol Paška bude podľa svojho hovorcu Pavla Chovanca žiadať za článok v HN ospravedlnenie a ak k nemu nedôjde, zváži žalobu.

30 debata chyba
Viac na túto tému: #parlament #Pavol Paška #Jozef Viskupič #Daniel Guspan
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy