Podľa Maďariča je správne, aby spoločnosť podporovala tradičnú rodinu

, 23.02.2014 15:00, aktualizované: 15:44
Marek Maďarič
Minister kultúry Marek Maďarič. Autor:

V Smere je dostatok poslancov, ktorí považujú za rozumné, aby sa ústavou posilnil význam manželstva založeného na spojení muža a ženy. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to uviedol minister kultúry Marek Maďarič v odpovedi na otázku, či Smer-SD podporí návrh zmeny ústavného zákona z dielne KDH, ktorý zaväzuje Slovenskú republiku chrániť manželstvo ako jedinečný zväzok jedného muža a jednej ženy.

Maďarič si však zároveň chce byť istý, že to KDH s týmto podnetom myslí „smrteľne vážne“. Pripomenul, že Smer-SD dal KDH v roku 2010 ponuku na vytvorenie koalície aj s návrhom na takýto ústavný zákon. „KDH si vtedy však vybralo spojenie s liberálmi,“ zdôraznil Maďarič. Otázne je podľa neho aj to, či by KDH dotiahlo svoju iniciatívu v prípade, že sa do druhého kola prezidentských volieb dostane Andrej Kiska. „Pýtam sa teda, či budú v KDH dôslední, či budú podporovať ústavný zákon o rodine a manželstve a či budú zároveň podporovať kandidáta, ktorý je za registrované partnerstvo,“ uviedol Maďarič.

Július Brocka (KDH) sa ohradil, že návrh KDH nemá nič spoločné s prezidentskými voľbami. Zdôraznil, že návrhom chcú posilniť rodinu, ktorá je pre spoločnosť existenciálne dôležitá a ktorá je dnes spochybňovaná. „Ak štát nebude chrániť rodinu založenú na zväzku muža a ženy, tak skrachuje,“ uviedol Brocka a poukázal pritom na dôchodkový systém. Ten je založený na medzigeneračnej solidarite, na tom, že nás budú raz živiť naše deti, je však preukázané, že mimo manželstva sa rodí menej detí," uviedol kresťanský demokrat.

Brockovi oponoval Martin Poliačik (SaS). Ten si myslí, že zavedenie takejto zmeny v ústave bude mať na spoločnosť nulový efekt. Podľa Poliačika krajiny, ktoré ustanovili výnimočnosť zväzku muža a ženy, nezaznamenali zvýšenú pôrodnosť a ani menšiu rozvodovosť. Naopak, krajiny, ktoré majú registrované partnerstvá, nezaznamenali väčšiu rozvodovosť a nižšiu natalitu.

Podľa Poliačika je potrebné si uvedomiť, že aj chápanie slova rodina sa mení. „Musíme vnímať skutočnosť, že aj na Slovensku sa stále viac a viac rodí detí mimo manželstva.“ Slovensko by podľa jeho slov malo prijať legislatívne opatrenia, ktoré budú chrániť nielen rodinu, ktorá „vyhovuje ideológii KDH“. „Rodinami sú aj nezosobášené páry, aj tie vychovávajú deti, zaslúžia si rovnakú legislatívnu ochranu,“ uviedol Poliačik.

Richard Vašečka (OĽaNO) označil Poliačikove slová o nulovom efekte „za veľké zhodenie a spochybnenie manželstva muža a ženy“. „Pre nás je manželstvo ako zväzok muža a ženy ideál, do ktorého by sme mali smerovať,“ uviedol. Ústavný zákon s posilneným významom klasickej rodiny si podľa Vašečku želá drvivá väčšina ľudí. „Preto sme aj za to, aby o tejto otázke rozhodlo referendum,“ uviedol poslanec NR SR.

Podľa ministra kultúry Mareka Maďariča by zvýraznenie ochrany manželstva ako zväzku muža a ženy v ústave znamenalo, že Slovensko takúto rodinu chápe ako najideálnejšiu bunku spoločnosti. „Tie ostatné formy partnerstva pritom môžu existovať, ale nemôžu ašpirovať na rovnocennosť,“ uviedol Maďarič. „Sú určité tradície, ktoré si treba udržiavať a manželstvo ako zväzok muža a ženy je nadčasovou hodnotou,“ doplnil minister.

Fico sa chce dohodnúť s opozíciou na zmene ústavy

O novelizácii Ústavy SR tak, aby sa v justícii mohli udiať závažné zmeny, ako aj o ochote Smeru zakotviť aj v ústave definíciu manželstva, hovoril v nedeľu kandidát na prezidenta a predseda strany Smer Robert Fico. Uviedol, že Smer chce zaviesť zmeny v systéme súdov a realizovať tzv. previerky sudcov pokiaľ ide o ich majetok.

„Dnes sa vieme zhodnúť s opozíciou na tom, že treba oddeliť funkciu predsedu NS SR od funkcie predsedu Súdnej rady. Tu netrváme na tom, aby o predsedovi NS SR rozhodoval prezident. Potrebujeme sa dohodnúť aj na ďalších zmenách, napríklad na bezpečnostných previerkach sudcov a ďalších zmenách. Nemáme problém podporiť definíciu manželstva a rodiny v ústave tak, ako ju dnes vidíme v zákone o rodine,“ povedal Fico.

Dodal, že najideálnejšie by bolo, ak aby išlo o spoločný návrh Smeru a niektorých opozičných strán, ktorý by podpísal predseda parlamentu Pavol Paška a ďalší zástupcovia opozície. Podľa neho by takýto návrh mohol získať aj výraznejšiu podporu ako potrebných 90 hlasov. „Máme na to posledných päť dní, aby sme návrh predložili do parlamentu. Keď na to teraz nevyužijeme blízkosť názorov, v budúcnosti zrejme ťažko nájdeme väčšiu zhodu,“ povedal Fico.

Podľa Fica je Slovensko zahraničím hodnotené veľmi pozitívne z hľadiska demokracie. „Smer je však obviňovaný, že všetko ovláda a opozícia tvrdí, že je to nedemokratické. Faktom je, že sme vo voľbách získali nadpolovičnú väčšinu. Pozíciu premiéra a predsedu parlamentu získal Smer demokratickým spôsobom. Je absolútne demokratické a legálne, ak Smer postavil svojho kandidáta v priamych prezidentských voľbách. Odmietam útoky opozície voči strane Smer. Je nebezpečná tendencia, ak niekto pod pláštikom ochrany demokracie, nechce rešpektovať výsledky demokratických volieb a upiera demokratické práva iným,“ povedal Fico. Vyzval všetkých kandidátov na prezidenta, aby prestali balamutiť ľudí, že zabezpečia zvýšenie zamestnanosti, vyššie mzdy, ekonomický rast, zníženie daní, lebo „to nemá prezident v náplni činnosti, nemá na to právomoci a kompetencie“.

Aktivisti košickej základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny z Košíc sa dnes obrátili na predsedu strany Smer Roberta Fica, kandidáta na prezidenta, či je pripravený ako prezident za určitých podmienok súhlasiť s ťažbou a spracovaním uránu na území SR, alebo sa zasadí za moratórium ťažby a spracovania uránu v Košiciach a na celom území Slovenska. „Neobišiel som ich a pristavil som sa, ba som si vzal aj dotazník. Na túto problematiku máme rovnaký názor, no treba rešpektovať isté okolnosti. Nik nemá záujem na podpore aktivít, ktoré by poškodzovali záujmy ľudí,“ povedal Fico.

#manželstvo #rodina #Július Brocka #Marek Maďarič #Richard Vašečka #Martin Poliačik
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku