Čongrádyho sa pokúsili zavraždiť už v roku 1999

Údajný bos podsvetia Peter Čongrády mal byť mŕtvy o päť rokov skôr, ako sa to jeho vrahom v skutočnosti podarilo.

24.02.2014 12:52
Zbraň, pištoľ, náboj, vražda, výstrel Foto:
Ilustračné foto.
debata

„Polícia zistila, že vražda Čongrádyho bola naplánovaná už v roku 1999, vtedy sa to však zosnovateľom nepodarilo,“ uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Andrea Dobiášová. Čongrádyho zabili v roku 2004, z čoho sú obvinení Sergej M., Ivan B., Peter K., Vladimír S., Peter H. a Vladimír Š. Piati sedia vo väzbe, po jednom vyhlásili pátranie.

Polícia teraz obvinila aj mužov, ktorí sa ešte v roku 1999 rozhodli odstrániť Čongrádyho. „Na základe pokračujúceho vyšetrovania a zistených skutočností vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil štyroch mužov z trestného činu vraždy v štádiu prípravy,“ povedala Dobiášová. Ide o Sergeja M., Petra H., Romana J. a Dušana Š. Jeden z nich podľa polície najskôr sledoval Čongrádyho zvyky. Zistili, že pravidelne chodí do baru v Bratislave. „Dohoda bola taká, že jeden Čongrádyho zastrelí, keď bude odchádzať z baru. Druhý bude strelca čakať na parkovisku na motorke. Po streľbe nasadnú na motorku, ujdú z miesta činu a motorku potom zapália,“ tvrdí polícia. Toto však nevyšlo, nepozdávala sa im situácia. Cestou z parkoviska mali na motorke dokonca nehodu. Jeden si zranil ruku tak, že mu ju museli amputovať a druhý sa tiež ťažko zranil. Policajti im pri dokumentovaní nehody našli zbrane aj parochne, ktorými sa maskovali. Za vraždu v štúdiu prípravy hrozí obvineným väzenie na 12 až 15 rokov alebo výnimočný trest. Troch stíhajú väzobne, po jednom pátrajú.

Za vraždu Čongrádyho pôvodne stíhali inú skupinu obvinených, medzi nimi aj Karola M. či Viliama M. Výpoveď kľúčového svedka sa ale ukázala ako nepravdivá. Vyšetrovatelia majú teraz podľa vyjadrenia policajného prezidenta Tibora Gašpara dôveryhodnejšie svedectvo. „Objavili sa ďalšie svedectvá, ktoré umožňovali opätovne obviniť ďalšie osoby a predpokladáme, že toto svedectvo by malo byť rozhodne dôveryhodnejšie ako to prvé,“ vyjadril sa Gašpar vlani v decembri. Podľa polície si obvinený Sergej M. v roku 2004 u Ivana B. objednal zavraždenie Čongrádyho a jeho ochrankára. Ivan B. potom oslovil ďalších dvoch obvinených Petra K. a Vladimíra S., aby vraždu spáchali. Okrem toho zabezpečil autá, komunikačnú techniku a predovšetkým strelné zbrane. Po tejto príprave 9. septembra 2004 v dopolud­ňajších hodinách v Bratislave na Pečnianskej ulici pred miestnou pizzeriou podľa polície dvojica Peter K. a Vladimír S. zaútočila na Petra Čongrádyho a jeho ochrankára. Čongrádyho zasiahli do hlavy a rôznych častí tela, zraneniam na mieste podľahol. Ochrankárovi prestrelili ľavé stehno.

debata chyba
Viac na túto tému: #vražda #podsvetie #Peter Čongrády
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy