O čom debatoval veľvyslanec s Kotlebom?

Stretnutie banskobystrického župana Mariana Kotlebu s maďarským veľvyslancom Csabom Baloghom obe strany po tom, čo vyvolalo škandál, interpretujú po svojom. Kým župan, ktorý sa v minulosti netajil svojou antipatiou k Rómom či Maďarom, tvrdí, že s veľvyslancom rokoval aj o "stúpajúcej cigánskej kriminalite", maďarské ministerstvo zahraničných vecí to odmieta. Tento podľa neho extrémistický výraz považuje za nepravdu.

, 25.02.2014 10:15
Marian Kotleba Foto: ,
Banskobystrický župan Marián Kotleba.
debata (61)

Predseda kraja Kotleba prijal mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Maďarska na úrade minulý štvrtok. Zo stretnutia jeho úrad pripravil tlačovú správu, ktorú zverejnil na webe. Podľa nej obaja „diskutovali aj o pripravovanom stretnutí, ktoré sa bude zaoberať stúpajúcou cigánskou kriminalitou, ktorú vidia ako jeden zo zásadných problémov“.

Takého hodnotenie stretnutia popudilo maďarskú stranu a ministerstvo zahraničných vecí Maďarska ho považuje za neprijateľné. "Rezort zároveň odsudzuje, že správa zverejnená na web stránke samosprávneho kraja uvádza nepravdu a výraz odzrkadľujúci extrémistické názory,“ informoval József Szabó z ministerstva, ktoré tvrdí, že témou bola integrácia rómskej komunity.

Správa bola ešte včera na webe kraja a úrad ju odmietol stiahnuť. Nereagoval ani na otázky denníka Pravda.

Zanášanie problematiky Rómov do rokovaní medzi županom a veľvyslancom sa poslancom Banskobystrického kraja nepáči. „Myslím si, že to nebolo šťastné, že sa o tejto téme vôbec hovorilo. Na rokovania na úrovni medzi županom a veľvyslancom to ani neprináleží,“ myslí si poslanec za Stranu maďarskej koalície František Auxt.

Podobný názor má aj Michal Bagačka, ktorý v župnom parlamente zastupuje koalíciu Smer a KDH. „Je dobré sa porozprávať, ale diskutovať treba najmä o problémoch, ktorých riešenia patria do kompetencie vyšších územných celkov. Na riešenie problematiky nie Rómov, ale nazval by som ju problematikou neprispôsobivých občanov, nemá VÚC zákonné ani legislatívne páky,“ zdôraznil Bagačka.

Veľvyslanec Balogh si za stretnutie s Kotlebom vyslúžil doma kritiku. Predseda Maďarskej socialistickej strany Attila Mesterházy vyhlásil, že je neprijateľné, aby sa maďarský veľvyslanec stretol a rokoval s politikom, ktorý je otvorene proti Maďarom, Rómom a je zástancom fašistických myšlienok. Prekážalo mu, že si s ním podal ruku. Maďarské ministerstvo zahraničných vecí sa Balogha zastalo. Uviedlo, že veľvyslanec na Slovensku rokuje so všetkými predsedami samosprávnych krajov, preto sa stretol aj s Kotlebom.

Stretnutia veľvyslancov so županmi však nie sú u nás štandardné. Politológ Michal Horský považuje za normálne, ak sa stretávajú a diskutujú o cezhraničnej spolupráci krajín partneri na rovnakej úrovni. „Je však viac ako neobvyklé, ak veľvyslanec nejakej krajiny rokuje s predsedom samosprávneho kraja o špecifických otázkach, medzi ktoré patrí aj riešenie rómskej otázky na Slovensku či v Maďarsku,“ podčiarkol Horský.

Témou rokovaní mala byť cezhraničná spolupráca. Obe strany sa mali zhodnúť na tom, že prihraničné a susediace regióny patria v oboch krajinách k najchudobnejším a cielene by do nich mala smerovať pomoc.

© Autorské práva vyhradené

61 debata chyba
Viac na túto tému: #Rómovia #stretnutie #Marian Kotleba #Csaba Balogh
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy